Prezent dla dziecka dopasowany do wieku – co podarować maluszkowi, a co starszakowi? Podpowiadamy!

Prezent dla dziecka dopasowany do wieku – co podarować maluszkowi, a co starszakowi? Podpowiadamy!
prezent dla dziecka

Każdy rodzic wie, jak ważne jest wybieranie odpowiednich i dopasowanych do wieku prezentów dla dziecka. Zabawki powinny sprawiać maluchowi radość i rozwijać jego umiejętności oraz zainteresowania. Szukasz idealnego prezentu dla maluszka lub starszaka i zastanawiasz się, jak dobrać upominek do wieku? Pomożemy Ci podjąć decyzję!

Prezent dla dziecka stymulujący rozwój motoryki dużej

Stymulowanie zmysłów i wspieranie rozwoju motoryki dużej to istotne czynniki, na które warto zwracać uwagę przy wyborze prezentu dla dziecka – zarówno dla maluszka, jak i dla starszaka. W przypadku dziecka, które dopiero poznaje świat, istotne jest wybieranie zabawek angażujących różne zmysły. Przedmioty z różnymi kontrastowymi wzorami korzystnie wpływają na wzrok, natomiast zabawki mające różne faktury mogą stymulować zmysł dotyku. Otoczenie też jest bardzo istotne – maluszek powinien mieć odpowiednie warunki do eksploracji. Przydatne są na przykład maty edukacyjne, na których dziecko może swobodnie się poruszać, obracać i chwytać zabawki.

U starszaka rozwijanie motoryki dużej może być wspierane poprzez aktywną zabawę na świeżym powietrzu. Zabawki, które angażują ciało, takie jak rowerki, hulajnogi, piłki czy zestawy do zabawy na placu zabaw, mogą pomóc w rozwijaniu koordynacji ruchowej, równowagi i siły mięśniowej. Zabawy zręcznościowe, takie jak łapanie piłki, rzucanie i chwytanie przedmiotów, również mogą wpływać pozytywnie na rozwój motoryki dużej u starszaka.

Ważne jest, aby dostosować zabawki do możliwości i umiejętności dziecka, zapewniając mu wyzwanie, ale jednocześnie nie przekraczając jego zdolności. Pamiętaj, że zabawa powinna być przede wszystkim przyjemnością. Warto wybierać takie prezenty, które sprawią dziecku radość, a jednocześnie będą wspierać rozwój motoryczny i stymulować zmysły.

Prezent dla 9-miesięcznego dziecka

W wieku 9 miesięcy maluch zaczyna coraz bardziej odkrywać świat. W tym czasie warto wybierać zabawki, które rozwijają zmysł dotyku, wzroku, słuchu i umiejętności motoryczne. Polecane są miękkie maskotki o zróżnicowanej fakturze, które zapewniają nowe doświadczenia dotykowe, i kolorowe, wzorzyste zabawki wspierające rozwój zmysłu wzroku. Bezpiecznymi i stymulującymi zmysły maluszka zabawkami są np. grzechotki, szmaciane lalki z elementami gumowymi, książeczki i zabawki sensoryczne. 

Prezent dla 1,5-rocznego dziecka

W wieku 1,5 roku dziecko wkracza w kolejny etap rozwoju. Jego zdolności manualne, umiejętności poznawcze i motoryczne rozwijają się coraz bardziej. Wybierając prezent dla 1,5-rocznego dziecka, warto zwrócić uwagę na zabawki, które nie tylko pomagają rozwijać zdolności motoryczne, ale i wspierają nabywanie nowych umiejętności. Postaw na dobry rowerek biegowy lub jeździk. Te produkty nie tylko zapewnią dziecku frajdę, ale również pomogą mu rozwijać koordynację ruchową. Prezent dla dziecka, który będzie rozwijał motorykę dużą i wspierał rozwój zmysłów, znajdziesz w sklepie internetowym Pastelove.

Prezent dla dziecka 4-letniego

Dla czterolatka możemy już wybierać nieco bardziej zaawansowane zabawki, które rozwijają kreatywność i umiejętności społeczne, np. zestawy kreatywne, które umożliwiają maluchowi malowanie, rysowanie i tworzenie swoich dzieł sztuki. Ważne jest również, aby wybierać gry i zabawki, które uczą dzieci interakcji społecznych i rozwijają umiejętności komunikacyjne. 

Na tym etapie nadal warto wspierać rozwój motoryki dużej i kupować zabawki sprzyjające budowaniu różnych partii mięśni i pomagające dziecku w odkrywaniu świata poprzez ruch. Odpowiednie będą m.in. rowerki i hulajnogi dwukołowe.

Pamiętaj, że prezent może stworzyć okazję do spędzenia czasu z dzieckiem i czerpania radości ze wspólnych chwil zabawy. Kolorowe pluszaki, rowerki, hulajnogi czy piłki będą stymulować rozwój motoryczny dziecka i zachęcą je do aktywnego odkrywania świata.

*artykuł zewnętrzny