Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka – czyli co zabrać ze sobą do szpitala na poród?

Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka – czyli co zabrać ze sobą do szpitala na poród?

Przed przyjściem na świat maluszka, trzeba załatwić wiele ważnych spraw. Jedną z nich jest skompletowanie wyprawki do szpitala. Muszą znaleźć się w niej wszystkie rzeczy, które mogą okazać się niezbędne na szpitalnej porodówce. Jak przygotować taką wyprawkę? Sprawdźmy listę podstawowych rzeczy, które powinny wchodzić w jej skład. 

wyprawka do szpitala

Wyprawka szpitalna — przygotowanie do porodu 

Odpowiednie przygotowanie na pobyt w szpitalu to podstawa dla wszystkich rodziców, oczekujących przyjścia na świat maluszka. Przemyślana wyprawka zapewni bowiem komfort i wygodę w czasie przebywania na porodówce i to zarówno mamie, jak i noworodkowi. Dzięki niej, wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy będą pod ręką w każdej chwili. 

Pakowanie wyprawki to prawdziwa sztuka. Dla większości rodziców jest to naprawdę duże wyzwanie. Zupełnie jak pakowanie kilkuletniego dziecka na kolonie, w którego bagażu powinny znaleźć się nie tylko ubrania i pasta do zębów dla dzieci, ale i rzeczy na każdą możliwą okoliczność. Przy tym jednak nie może być też tych rzeczy za dużo – należy ograniczyć się do najważniejszych. Jednak w przypadku wyprawki szpitalnej jest to jeszcze trudniejsze, bo przecież należy zadbać tu o potrzeby aż 2 osób – w tym jednej zupełnie nieznanej. 

Na szczęście istnieją sprytne i skuteczne sposoby na to, by przygotować wyprawkę naprawdę szybko i w prosty sposób. Zanim więc zaczniemy działać, warto dowiedzieć się, jak najlepiej ją skompletować. 

Kiedy przygotować wyprawkę do szpitala? 

W dniu porodu, cała torba z wyprawką powinna być całkowicie przygotowana i gotowa do tego, by ją chwycić i wyjść z domu. Jak wiadomo, data rozwiązania często wcale nie pokrywa się z tą wyznaczoną wcześniej przez lekarza. Może okazać się, że maluch będzie chciał wyjść na świat kilka dni wcześniej. Dlatego też wyprawka powinna być gotowa już na długo przed wyznaczonym terminem porodu. Najlepiej skompletować ją w całości przynajmniej na miesiąc przed tą datą. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nic nas nie zaskoczy. A nawet, jeśli o czymś zapomnimy, to będziemy mieć jeszcze trochę czasu, by to dokupić. 

Jeśli chodzi o kompletowanie wyprawki, to jednak nawet spóźnialscy mogą odetchnąć. Obecnie dostępne są bowiem gotowe zestawy, które możemy zamówić online z dostawą do domu. Taka wyprawka do szpitala dla mamy zawiera wszystkie potrzebne rzeczy i jest już zapakowana w wygodną torbę. To fantastyczne rozwiązanie dla tych rodziców, którzy nie lubią chodzić po sklepach oraz tych, którzy obawiają się, że mogliby o czymś zapomnieć. 

Wyprawka do szpitala dla mamy — co powinno się w niej znaleźć? 

W szpitalnej wyprawce powinno znaleźć się wszystko, czego przyszła mama będzie potrzebować w szpitalu dla siebie oraz maluszka. Na liście takich niezbędników, prócz dowodu osobistego i karty przebiegu ciąży przede wszystkim są ubrania oraz akcesoria higieniczne. Sprawdźmy więc, co dokładnie warto ze sobą zabrać. 

Ubrania do szpitala

Odzież, którą mama zabiera ze sobą na porodówkę, powinna być przede wszystkim wygodna. Warto postawić na rzeczy, które zakłada się w łatwy sposób. Jeśli spodnie, to najlepiej takie na gumce. Bluzki i koszulki najlepiej luźne. W torbie warto mieć przede wszystkim:

 • koszulę nocną 
 • kapcie
 • ciepłe skarpetki 
 • ręcznik 
 • klapki pod prysznic 
 • szlafrok
 • biustonosz do karmienia piersią.

Artykuły higieniczne 

W wyprawce szpitalnej dla mam powinny znaleźć się również artykuły higieniczne, przydatne zarówno przed, jak i po porodzie. Niezbędne będą przede wszystkim chusteczki nawilżane i płyn do higieny intymnej. Mogą przydać się również kosmetyki pod prysznic, jak mydło, czy żel. 

Już po porodzie niezbędne będą natomiast wkładki laktacyjne. Najlepiej zabrać ze sobą całe opakowanie. Należy zabrać również podkłady poporodowe, podpaski oraz jednorazowe majtki z siateczki. 

Wyprawka dla noworodka

Wyprawka byłaby niekompletna, bez artykułów dla maluszka. Należy zapakować do niej wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy w pierwszych kilku dniach dziecka, a w tym między innymi:

 • pieluszki jednorazowe
 • pieluchy tetrowe
 • kocyk 
 • maść na odparzenia
 • kosmetyki do kąpieli 
 • ręcznik z kapturkiem 
 • body 
 • śpioszki 
 • czapeczkę
 • skarpetki. 

Należy pamiętać także o przygotowaniu dla noworodka ubranka do przejazdu do domu. Bardzo ważne jest, by było ono dopasowane odpowiednio do pory roku. 

Jak przygotować pokój dla noworodka? 

Kompletowanie wyprawki do szpitala to niejedyna rzecz, jaką trzeba przygotować przed narodzinami maluszka. Zanim powita się nowego członka rodziny, warto przygotować także jego pokój, tak, by czekał już na jego przyjazd. Wielu rodziców odkłada to na później, ponieważ często noworodki sypiają z nimi w sypialni. Jednak przy takim maluszku trudno znaleźć czas na remont, dlatego warto wykorzystać na to okres ciąży. 

Przestrzeń należy dostosować przede wszystkim do potrzeb dziecka. Zupełnie inaczej urządzimy pokój dziesięciolatka, pięciolatka i noworodka. W przypadku tego ostatniego, ważne, by był maksymalnie bezpieczny i nie dostarczał zbyt wielu bodźców. Pokój noworodka musi być także funkcjonalny dla rodziców pod względem usypiania, karmienia i przewijania. 

*artykuł zewnętrzny