Jak zacząć gotować zdrowo i jak zmienić rodzinne nawyki żywieniowe?

Jak zacząć gotować zdrowo i jak zmienić rodzinne nawyki żywieniowe?

Zdrowe odżywianie się przynosi szereg korzyści zwłaszcza dla organizmu oraz naszej kondycji fizycznej. Pozwala także zapobiegać wielu chorobom oraz ich intensywnemu rozwojowi. Jednak wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych stanowi duże wyzwanie. Zatem co i jak zmienić w swoim życiu, aby zacząć odżywiać się zdrowo?

zdrowe odżywianie

Zdrowe nawyki – planowanie posiłków

Aby skutecznie uniknąć podjadania podczas posiłków, a także spożywania niezdrowych dań czy słodyczy warto zaplanować posiłki i to z wyprzedzeniem. W tym celu można wieczorem ustalić listę dań na następny dzień lub nawet tydzień. Wówczas warto stworzyć także listę zakupów, które będą niezbędne do przygotowania dań. Na początku wymaga to nieco większego zaangażowania, jednak wraz z czasem przygotowywania listy posiłków stanie się dużo prostsze. Pomoże to także zaoszczędzić pieniędzy, których nie wydaje się na zbędne przekąski lub niezdrowe produkty. Warto również przygotowywać posiłki z wyprzedzeniem. Można zatem gotować raz na dwa lub trzy dni, co pozwoli zaoszczędzić czas spędzony w kuchni. Można również przygotowywać półprodukty, czyli na przykład ugotowany makaron, kaszę, ryż oraz rośliny strączkowe, aby następnie wykorzystać je w różnych kombinacjach do potraw. Kasza jaglana może stanowić idealną bazę na śniadanie z owocami, orzechami. Może być także dodatkiem do ryby na obiad lub stanowić podwieczorek z owocami morza.

Sprzęty ułatwiające gotowanie

Poza odpowiednim planowaniem ważne są także urządzenia, które znacznie ułatwiają zdrowe gotowanie. Nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej kuchni bez blendera Bosch oraz butelki Brita. Doskonale sprawdzają się także wielofunkcyjne szybkowary, które dzięki zwiększonemu ciśnieniu pozwalają też na podwyższenie temperatury wrzenia. Samo gotowanie jest jeszcze szybsze. Wykorzystać można również saturatory do wody gazowanej. Zdrowe odżywianie się musi być oparte na dostarczaniu do organizmu nie tylko zdrowych substancji odżywczych, lecz także wody. Odpowiedni poziom nawodnienia organizmu to podstawa w drodze do szczupłej sylwetki, a także zdrowia.

Zdrowe proste dania w kilka minut

Aby zmienić nawyki żywieniowe swoje oraz rodziny, warto stawiać na zdrowe dania, które przygotować można w bardzo krótkim czasie. Natomiast czasochłonne w przygotowaniu potrawy, które wymagają wielu składników, powodują także konieczność gruntownego sprzątania kuchni. Dlatego warto zostawić je na weekendy lub święta. Natomiast na co dzień lepiej sięgać po proste i szybkie przepisy. Mogą to być na przykład zupy, dania pieczone w piekarniku, jednogarnkowe lub gotowane na parze. Co więcej, zupy oraz dania jednogarnkowe pozwalają na korzystanie z dużej liczby warzyw, nawet tych, za którymi nie przepadamy. Są one także pełne białka, błonnika oraz składników odżywczych. Natomiast dania z piekarnika są smaczne, bardzo proste oraz szybkie w wykonaniu. Wystarczy tylko upiec ulubione warzywa, ryby, mięso, aby uzyskać doskonały efekt. Warto wykorzystać również blendery, żeby tworzyć zdrowe koktajle, na przykład na śniadanie lub kolację. Poza owocami oraz warzywami, do koktajli dodawać można również płatki, kaszę, nasiona, orzechy i zioła. Koktajle są bardzo uniwersalnymi posiłkami. Można je zabrać do pracy, na uczelnię, do szkoły. W ten sposób członkowie rodziny będą mogli budować w sobie zdrowy nawyki żywieniowe.

*artykuł zewnętrzny