Listwy przypodłogowe – jak dobrać odpowiednie?

Listwy przypodłogowe – jak dobrać odpowiednie?

Są takie elementy wystroju pomieszczenia, na które nie zwracamy zbyt dużej uwagi. Na pewno należą do nich listwy przypodłogowe. Jednak nie jest to słuszne podejście, gdyż kiepskiej jakości listwy mogą obniżyć nie tylko trwałość podłogi, np. w przypadku wykładzin, ale również komfort jej użytkowania – w przypadku stale pracującego drewna. Do tego dochodzi jeszcze kwestia estetyki. Zatem jak dobrać odpowiednie listwy przypodłogowe i na co należy zwrócić uwagę?

listwy przypodłogowe

Listwy przypodłogowe – jakie jest ich główne zadanie? 

Dlaczego potrzebne są nam listwy przypodłogowe? Tego pytania nie zadadzą na pewno fachowcy, którzy wiedzą, że podłogę, zwłaszcza drewnianą, ale i panele trzeba kłaść z zachowaniem szczelin dylatacyjnych. Owe szczeliny są niezbędne, jednak na pewno negatywnie wpływają na estetykę pomieszczenia, ponadto podłogę trzeba wykończyć, aby do szczelin nie dostawały się wilgoć ani brud. I tu właśnie zastosowanie mają listwy przypodłogowe. Podłoga „pracuje”, a jednocześnie jej krawędzie są chronione przed uszkodzeniami. W przypadku paneli listwy przypodłogowe zapobiegają wypięciu się zamków z poszczególnych paneli. Oczywiście listwa zabezpiecza nie tylko podłogę, ale i ścianę. Dzięki niej sprzątanie jest łatwiejsze, a dolna część ściany chroniona jest też przed zanieczyszczeniami od strony podłogi. Dzięki listwom uszkodzenie ściany w dolnej części, choćby przy przesuwaniu mebli, jest też mniej prawdopodobne. Oczywiście aranżacja danego pokoju zyskuje lepszą estetykę. 

Jak dobierać listwy przypodłogowe? Na co należy zwrócić uwagę? 

Generalnie jeśli chodzi o estetykę, to listwy przypodłogowe można dobrać na trzy sposoby. Pierwszy to wybór listew pasujących do kolorystyki podłogi. Zatem decydując się na dębowy parkiet można wybrać dębowe listwy przypodłogowe, a wybierając panele MDF można dobrać do nich listwy MDF w tym samym odcieniu. Różnorodne modele można znaleźć na stronie: https://manufakturarzeczy.pl/listwy-przypodlogowe. Inny sposób doboru listew przypodłogowych do aranżacji to dopasowanie ich do kolorystyki ścian. Alternatywą może być wybór listew w kolorze ościeżnic, drzwi czy frontów kuchennych. Oczywiście estetyka to nie wszystko i liczy się także funkcjonalność. Zatem, jakiej wysokości powinny być listwy przypodłogowe? Najniższe mają 5 lub 6 cm. Oczywiście im wyższe listwy, tym większa powierzchnia ściany chroniona jest przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Ważna jest też grubość listwy i to, by idealnie przylegała do ściany pod odpowiednim kątem. Listwy przypodłogowe mogą być montowane na kleju, kołków montażowych, a ponadto za pomocą specjalnych klipsów. Istotne znaczenie ma obecność wypustek od strony wewnętrznej, gdzie mogą być poprowadzone kable. W ten sposób pomieszczenie istotnie zyskuje na estetyce, ale i funkcjonalności, w końcu plątanina kabli na podłodze nie jest wygodnym rozwiązaniem. Istotne znaczenie przy wyborze ma oczywiście materiał, z jakiego wykonane są listwy przypodłogowe. Świetnie sprawdza się zarówno PVC, jak i MDF. Trwałe materiały odporne na zarysowania i uszkodzenia są ważne, zwłaszcza że może zdarzyć się ich przypadkowe uderzenie odkurzaczem w czasie sprzątania. Wytrzymałość listew może być także testowana przez dzieci czy też domowe zwierzęta, zatem powinny być wysoce odporne na uszkodzenia. 

Jak dobrać listwy przypodłogowe do aranżacji pomieszczenia? 

Bez wątpienia wszędzie tam, gdzie stosuje się panele, parkiety, ale i gresy czy wykładziny potrzebne są listwy przypodłogowe. Na pewno uniwersalny jest wybór białych listew, które będą pasować do wielu aranżacji. Jednocześnie sprawią, że powierzchnia podłogi będzie się wydawała większa. Z białymi ścianami stworzą świetliste wykończenie i purystyczną aranżację. Do nowoczesnej stylistyki warto wybierać proste, gładkie listwy MDF. Przykładowo do industrialnego salonu z szarą podłogą sprawdzą się listwy w betonowym odcieniu. Z kolei do czarnych paneli warto wybrać czarne listwy przypodłogowe, tworząc monochromatyczny wystrój. Modele z frezowaniami sprawdzą się w przypadku eklektycznych i tradycyjnych aranżacji. Dobrze skomponują się z frezowaniami w meblach i stylistyką retro. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że zarówno białe, jak i frezowane listwy są trudniejsze w czyszczeniu od modeli prostych i gładkich. Co bardzo istotne w przypadku jasnych kolorów warto wybierać listwy przypodłogowe, które są odporne na promieniowanie UV. Dzięki temu ich barwa pozostanie wyrazista. Ważna jest także możliwość przemalowania listew na inny kolor. Trzeba również zwrócić uwagę na odporność listew na wilgoć.           

*artykuł zewnętrzny