Na czym polega allogeniczny przeszczep?

Na czym polega allogeniczny przeszczep?

Przeszczep czasem jest jedyną szansą na uratowanie życia pacjenta, a czasem jedynym sposobem na przywrócenie mu pełnej sprawności, dlatego transplantacja stanowi jedną z najbardziej zaawansowanych i wciąż rozwijanych dziedzin medycyny. Obecnie w polskich klinikach przeprowadza się cztery rodzaje przeszczepów, z których najpopularniejsze to przeszczepy autogeniczne, izogeniczne i allogeniczne. Dziś pokrótce opiszemy te ostatnie.

allogeniczny przeszczep

Czym jest allogeniczny przeszczep?

Allogeniczny przeszczep – w przeciwieństwie do autogenicznego, który polega na pobraniu własnej tkanki, i izogenicznego, który polega na pobraniu tkanki lub narządu bliźniaka – wymaga znalezienia w bazie dawców obcej, niespokrewnionej z biorcą osoby o zbliżonym materiale genetycznym gwarantującym zgodność antygenów. Poziom trudności zabiegu bywa różny, w zależności od przeszczepianego materiału i zastosowanej techniki – przykładowo artroskopowa transplantacja uszkodzonego więzadła jest nieco mniej skomplikowana od standardowej transplantacji organów wewnętrznych. Zawsze jednak w trakcie zabiegu zachowywane są najwyższe standardy bezpieczeństwa. Mimo wszystko allogeniczny przeszczep nie zawsze się udaje, niesie bowiem ze sobą ryzyko powikłań, jego skuteczność jest jednak bardzo wysoka, a dodatkowo zwiększają ją leki immunosupresyjne przyjmowane przez pacjentów po zabiegu. Zabieg można wykonać w sport-klinika.pl

Kiedy stosuje się allogenicznyprzeszczep?

Allogeniczny przeszczep może dotyczyć zarówno tkanek, jak i narządów wewnętrznych takich jak nerki, wątroba czy serce. Od niedawna stosuje się też allogeniczny przeszczep łąkotki. Taki zabieg po raz pierwszy w naszym kraju przeprowadzono w 2010 roku w Sport-Klinice w Żorach. Ten przełomowy przeszczep łąkotki z wykorzystaniem materiału allogenicznego transmitowany był wtedy na żywo. Dziś ma go w ofercie wiele polskich klinik. Lekarze podejmują jednak decyzję o allogenicznym przeszczepie tylko wtedy, gdy nie ma możliwości innego rodzaju leczenia i gdy nie wchodzi w grę przeszczep autogeniczny lub izogeniczny. W takim przypadku allogeniczna transplantacja jest dla chorego ostatnią nadzieją na odzyskanie zdrowia.

*artykuł zewnętrzny