5 rad jak uratować domowy budżet, czyli oszczędzanie czas zacząć

5 rad jak uratować domowy budżet, czyli oszczędzanie czas zacząć

Wiele osób narzeka na niskie zarobki, a przez to braki w budżecie, ale są i tacy, którzy zwyczajnie marnują pieniądze i sami się do tego przyznają. Niezależnie, do której grupy należycie, pamiętajcie, że warto oszczędzać. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam 5 rad, jak uratować domowy budżet, czyli oszczędzanie czas najwyższy zacząć.

domowy budżet

Rada pierwsza: nie marnuj jedzenia

Jak pokazują statystyki UNESCO ponad 1/3 wyprodukowanego jedzenia marnuje się i zwyczajnie ląduje na wysypisku śmieci. Cóż, tak absolutnie nie powinno być. Niestety mamy tendencję do marnowania i niszczenia jedzenia. Poza tym wiąże się to jeszcze z niepotrzebnym wydawaniem pieniędzy, które przecież można by odłożyć na wakacje. Oszczędzanie na jedzeniu nie oznacza wcale, że macie kupować tanie produkty, lecz mamy tutaj na myśli kupowanie tylko takich ilości jedzenie, które zjecie. Zatem najłatwiej to osiągnąć planując wcześniej posiłki, a następnie, raz na tydzień czy dwa, wybierając się do sklepu, by zakupić tylko te produkty, których się potrzebuje. Jeżeli chcecie jeszcze bardziej zaoszczędzić, to warto przygotowywać obiady na kilka dni bądź robić większe porcje, a następnie je mrozić. W ten sposób rzeczywiście więcej pieniędzy zostanie w portfelu.

Rada druga: zamień samochód na rower 

OSZCZĘDZANIE

Benzyna jest droga, a jeżeli dodatkowo wszędzie dojeżdżacie samochodem, to rzeczywiście koszty, które ponosicie są bardzo wysokie. Trzeba też wspomnieć, że osoby dojeżdżające w każde miejsce samochodem często nie mają dobrej kondycji, nie wspominając już, że bardzo przyczyniają się do zatruwania środowiska. Ale można coś z tym zrobić, a przy tym zyskać sporo korzyści dla siebie, dla matki ziemi i swojego portfela. Mamy tutaj na myśli zamianę samochodu na rower. Dzięki temu sporo pieniędzy zostanie w Waszym portfelu, a przy tym także nie będziecie przyczyniać się do produkcji smogu, ale zrobicie też coś dobrego dla siebie, w końcu ruch to zdrowie. Oczywiście dojeżdżanie do pracy na jednośladzie wymaga kondycji, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją wyrobić. Zawsze też możecie na początku korzystać z roweru z silnikiem elektrycznym, dzięki temu zyskacie wspomaganie, a gdy już wyrobicie kondycję, ze wspomagania zrezygnujcie. Wbrew pozorom rowery elektryczne wcale nie są drogie i całkiem przyzwoity model można już zakupić za kilka tysięcy, a taka inwestycja bardzo szybko się Wam zwróci.

Rada trzecie: nie kupuj tylu ubrań

Wielu z nas kupuje zdecydowanie za dużo ubrań. Kupujemy często pod wpływem impulsu, a potem żałujemy. Jednak, zamiast z oddać ją do sklepu, często umieszczamy ją na dnie szafy i zwyczajnie o niej zapominamy. Dlatego też lepiej zdecydować się na garderobę kapsułową, w której znajdują się tylko takie ubrania, które do siebie pasują. Dodatkowo odzież, której się już nie nosi warto sprzedawać, w ten sposób zyska ona drugie życie, a Wy dodatkowe pieniądze.

Rada czwarta: stawiaj na jakość, a nie na ilość

Często kupujemy za dużo, ale też lubimy oszczędzać tam, gdzie nie jest to wskazane. Zatem zamiast dobrej jakości sprzętów kupujemy te tanie, które notabene szybko się psują, co z kolei przekłada się na konieczność ponownych zakupów, a przez to generuje się jeszcze więcej śmieci. Dlatego zawsze należy stawiać na jakość i tak naprawdę dotyczy to każdej dziedziny. Kupujcie więc dobrej jakości ubrania, bo wytrzymają dłużej, ale też sprzęty, gdyż będą zdecydowanie dłużej działać.

Rada piąta: naprawiaj, a nie wyrzucaj

Czasami zauważymy małe uszkodzenia czy to spodni, czy tapicerki z kanapy. Jednak, zamiast naprawiać wolimy wyrzucić i znowu narażać się na koszty. A tak nie może być. Czasami małe naprawy sprawią, że efekt będzie bardzo dobry i nie ma konieczności zakupu nowej rzeczy. Ponadto warto dawać drugie życie starym rzeczom. Można więc kupować stare meble na pchlim targu, a następnie je remontować. A swoje stare rzeczy można albo sprzedawać, albo dawać im nową rolę. Zamiast wyrzucać zniszczone filiżanki można je stłuc i przygotować świetną dekorację. Dzięki temu zyskacie nietuzinkową rzecz, ale i zaoszczędzicie.

Polecamy Wam życie zgodne z filozofią no waste, wszak dzięki niej każdy zyskuje. Skorzystajcie też z naszych rad, a różnicę w portfelu zauważycie bardzo szybko.

*artykuł zewnętrzny