Modelarstwo – jak zacząć?

Modelarstwo – jak zacząć?

Chyba każdy z nas raz w życiu miał do czynienia bądź słyszał o modelarstwie. To jedno z rodzajów hobby, jakie może być uprawiane w czasie wolnym. Nie ma znaczenia wiek, jest to zajęcie angażujące zarówno dzieci, jak i dorosłych. To doskonały sposób na oderwanie się od rzeczywistości oraz forma relaksu tak ważna każdemu człowiekowi.

modelarstwo

Wybierając modele samolotów do sklejania mamy szansę nie tylko rozwinąć swoje zdolności manualne, ale także poznać historię tego typu maszyn. Każdy model powiązany jest z jakimś wydarzeniem historycznym, co dodatkowo poszerza własną wiedzę. Co jeszcze warto wiedzieć na temat modelarstwa?

Modelarstwo jako hobby

Modelarstwo wspaniale pogłębia horyzonty, jest niezwykłą lekcją cierpliwości oraz staranności. Współcześnie jest to dość zapomniany sposób spędzania wolnych chwil zwłaszcza wśród młodzieży, co jest wynikiem zbytniej ilości otaczających ich urządzeń elektronicznych. Sklejanie modeli jest dużo wartościowsze aniżeli spędzanie czasu przed telewizorem czy smartfonem. Dziecko wówczas prezentuje większą ciekawość świata, zdolność rozwiązywania problemów oraz nieograniczoną kreatywność. Ponadto tworzy się w młodych ludziach poczucie sprawczości, które uzyskują po sklejeniu pięknego modelu. Na szczęście żyjemy w kraju, w którym organizowane są konkursy i pokazy modelarskie. Zwykle w każdym województwie można znaleźć wydarzenie, skupiające najbardziej doświadczonych modelarzy z kraju. To także okazja do sprawdzenia własnych umiejętności, wystawiając swoje prace w konkursie. Jak już wspomniano modelarstwo jest również odpowiednim zajęciem dla osób dorosłych. Zwykle właśnie na tym etapie życiowym możliwe jest osiągnięcie umiejętności takich, jakich w dzieciństwie trudno opanować. Osoby najczęściej tworzą modele, które niemal 1 do 1 przypominają oryginał.

jak zacząć modelarstwo

Model na początek

Początkujący modelarze twierdzą, iż tworzenie modeli plastikowych jest zbyt skomplikowane, szczególnie gdy porównują swoje kompetencje i prace do doświadczonych modelarzy. Każdy z nich przeszedł taką samą drogę, jaka czeka młodego modelarza. Wszystkie umiejętności przychodzą z czasem, modelarstwo wymaga wieloletniej praktyki, tylko w taki sposób można nabyć odpowiednią wprawę. Wybór pierwszego modelu jest znaczący. Nie warto stawiać na początek najbardziej zaawansowane modele samolotów do sklejania. Lepiej postawić na model dobrej jakości, jednak by nie był zbyt skomplikowany. Zaprawieni w fachu modelarze polecają na pierwszy raz jeden z modeli marki Tamiya. Wynika to z tego, iż ich modele są dobrze spasowane i sprawiają, że nawet początkujący modelarz jest w stanie wykonać model zgodnie z instrukcją. Na początku nie warto wybierać modele zbyt kosztowne, gdyż cena wiąże się zwykle z poziomem trudności. Im większa cena, tym większy poziom zaawansowania. Zatem najlepiej wybierać tańsze modele, które pozwolą na wykonanie modelu z dużą dokładnością. Bywa, że pierwszy model dostajemy w prezencie, jednak nie zawsze jest to zasadne, gdyż może być on zbyt skomplikowany czy też słabej jakości.

*artykuł zewnętrzny