Zapisujesz dziecko na zajęcia sportowe? O tym musisz pamiętać!

Zapisujesz dziecko na zajęcia sportowe? O tym musisz pamiętać!

Aktywność fizyczna to element niezbędny do prawidłowego rozwoju psychomotorycznego dziecka. Jednym z wielu sposobów na zmotywowanie swojej pociechy do ruchu są zajęcia sportowe. Dzięki nim dzieci mają szansę poprawić swoją kondycję fizyczną, nauczyć się pracy w zespole oraz zbudować pozytywne relacje z rówieśnikami. Jednak zanim zapiszemy swoje dziecko na zajęcia, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów.

zajęcia sportowe

Zajęcia wybierz razem z dzieckiem

Bardzo częstym błędem popełnianym przez rodziców podczas zapisywania dziecka na zajęcia sportowe, jest brak możliwości jego uczestnictwa w tym wyborze. Takie postępowanie może spowodować, że dziecko nie będzie chętnie uczęszczało na zajęcia, a udział w nich będzie tylko nieprzyjemnym obowiązkiem. Dlatego stając przed wyborem aktywności dla swojej pociechy, warto dać mu możliwość zadecydowania o rodzaju zajęć, a swój udział sprowadzić jedynie do subtelnego doradztwa. Dzięki temu dziecko będzie czuło nasze wsparcie i z pewnością z większą motywacją i radością będzie chciało uczestniczyć w wybranych przez siebie zajęciach.

Razem przygotujcie strój sportowy

Jednym z warunków uczestnictwa w zajęciach sportowych jest strój odpowiedni dla danej dyscypliny. Dlatego przed przystąpieniem do zajęć warto wybrać się razem z dzieckiem do sklepu sportowego i zaopatrzyć w potrzebne ubrania. W przypadku piłki nożnej najważniejsze będą buty przeznaczone do biegania po boisku zewnętrznym np. korki lub obuwie ze specjalną antypoślizgową powierzchnią przeznaczone do aktywności na hali sportowej. Oprócz tego nie można zapomnieć o zmiennym ubraniu w postaci koszulki i spodenek, które powinny być wykonane z materiału dobrze odprowadzającego wilgoć. Tutaj również w wybór stroju powinno być zaangażowane dziecko, które zaakceptuje komfortowy dla siebie ubiór.

Zadbaj o odpowiednie nawodnienie dziecka w trakcie treningu

Podczas aktywności fizycznej dziecko poci się, tracąc wodę i niezbędne elektrolity. Są to elementy niezmiernie ważne dla prawidłowej pracy organizmu, dlatego podczas wysiłku powinny być systematyczne uzupełniane, co może uchronić dziecko przed odwodnieniem. Dlatego na każde zajęcia sportowe dziecko powinno zabrać ze sobą butelkę niegazowanej, najlepiej mineralizowanej wody. Natomiast zdecydowanie odradza się słodzone soki i smakowe wody, które zawierają duże ilości cukru i nie gwarantują odpowiedniego nawodnienia.

Jak dbać o skórę dziecka podczas aktywności?

Zapisując dziecko na zajęcia sportowe, należy wziąć pod uwagę, że jego skóra w tym czasie będzie szczególnie narażona na zmiany związane z aktywnością fizyczną. Przy okazji warto pamiętać, że skóra dziecka jest bardzo delikatna, dlatego należy o nią odpowiednio zadbać. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem będzie Fastum Junior – łagodzący żel w wygodnej tubce, przeznaczony dla dzieci powyżej 3. roku życia, który można schować do plecaka i użyć w dowolnym miejscu. Dzięki składnikom takim jak: mentol, bromelaina, boswellia, trokserutyna i escyna Fastum Junior pomaga utrzymać skórę dziecka w dobrej kondycji. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie aplikować żelu na uszkodzoną skórę.