Czy to, co je mama, wpływa na kolki dziecka? Co jeść, by ich unikać?

Czy to, co je mama, wpływa na kolki dziecka? Co jeść, by ich unikać?

Wiele matek wierzy, że kolki dziecka to ich wina. Czy tak jest rzeczywiście i jakie sposoby naprawdę są skuteczne w przypadku kolek u niemowląt?

kolki dziecka

Kiedy dieta matki może mieć wpływ na kolkę?

Niektóre dzieci mogą mieć alergię pokarmową lub nadwrażliwość na określone produkty. Zdarza się to rzadko i dotyczy głównie mleka, pszenicy, soi czy orzechów. Lekarze nie zalecają jednak prewencyjnej eliminacji tych produktów z diety. Co więcej, stres i obawy matki udzielają się dziecku i utrudniają mu uspokojenie się w czasie kolki, więc lepiej nie denerwować się na zapas każdym spożytym produktem.

Młoda mama może usłyszeć od osób z otoczenia, że za kolkę odpowiada obecność w jej diecie: wody gazowanej, warzyw, mleka, kakao, przypraw. Nie ma na to dowodów, więc lepiej ze spokojem podchodzić do swojej diety. Eliminować należy mleko czy pszenicę, gdy lekarz stwierdzi, że dziecko faktycznie ich nie toleruje. Po 2-3 tygodniach stosowania takiej diety można stwierdzić, czy odstawienie nabiału pomogło. Wcześniej jednak lekarz wykluczy inne, występujące częściej przyczyny powstawania kolek.

Czy przez kolkę trzeba przestać karmić piersią?

Niektóre mamy wierząc, że ich dieta wywołuje kolki dziecka, rezygnują z karmienia piersią. To błąd! Liczne badania, jak i praktyka potwierdzona przez rodziców, udowadniają, że karmienie piersią jest najlepszym sposobem na budowanie odporności u dziecka. Dzieci karmione piersią dłużej są mniej podatne na alergie i bardziej odporne od tych, które od pierwszych tygodni życia karmiono mlekiem w proszku. Poza tym kolka występuje również u dzieci karmionych mlekiem zastępczym, dlatego nie ma powodu, by mama rezygnowała z karmienia z powodu kolek.

Dlaczego niemowlęta cierpią na kolki?

Jak widać, matki mają niewielki wpływ na prawdopodobieństwo występowania większości przypadków kolki u niemowląt. A co robić, gdy już pojawi się kolka u niemowlaka? Od lat stosowaną metodą jest podawanie herbaty z kopru, choć przygotowywanie jej i studzenie trochę trwa. Szybciej można podać krople Espumisan, które pomagają usunąć gazy nagromadzone w jelitach, a tym samym mogą być pomocne przy takich dolegliwościach jelitowych jak wzdęcia. Uwaga – nie stosuj środków dla dorosłych, a nawet dla starszych dzieci, a jedynie te, które są przeznaczone dla niemowląt. Sprawdź wcześniej na ulotce, od kiedy może być stosowany wybrany środek. Espumisan może być stosowany u niemowląt od 1. miesiąca życia.

Rzeczywiste przyczyny stojące za powstawaniem kolek nie są znane. Lekarze obwiniają m.in.:

  • niedostatecznie rozwinięty jeszcze układ pokarmowy dziecka,
  • zaburzenia we florze bakteryjnej jelit,
  • wrażliwość malutkiego dziecka na bodźce,
  • alergię na określone pokarmy.

Wszystko to jednak są domysły, a dopóki mama nie ma pewności, że dziecko nie toleruje określonych pokarmów, nie musi stosować żadnej konkretnej diety.

*artykuł zewnętrzny