Lek, który znają nawet ci, którzy go nie biorą. O Euthyroxie słów kilka

Lek, który znają nawet ci, którzy go nie biorą. O Euthyroxie słów kilka

Euthyrox jest lekiem na receptę, który najsilniej kojarzy się z „tabletkami na tarczycę”. Nie do końca jest to właściwe pojmowanie, gdyż lewotyroksyna zawarta w tabletkach Euthyroxu ma wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu i zajmuje się optymalizacja TSH w organizmie, a nie tylko leczeniem tarczycy.

Euthyrox
fot: pexels.com

TSH – czym jest ten hormon

TSH, czyli tyreotropina jest hormonem białkowym wytwarzanym i wydzielanym przez przysadkę mózgową za pomocą komórek znajdujących się na tarczycy. Chora tarczyca niejednokrotnie nie radzi sobie z tą funkcją, lecz zdarzają się sytuacje, kiedy pracuje ona prawidłowo, a poziom TSH we krwi jest zbyt niski. Wówczas należy zaaplikować leki hormonalne przepisywane przez endokrynologa. Do najpopularniejszych leków należy Euthyrox w tabletkach, którego specyfika działania wymaga regularności i rzetelności przyjmowania.

Euthyrox – co to za lek

Euthyrox występuje w tabletkach w dawce od N25 do N200 (25, 50, 75,88, 100, 125, 150, 175, 200), co oznacza zawartość mikrogramów substancji czynnej (syntetycznego hormonu tarczycy) w każdej z pastylek. Odpowiednio Euthyrox N50 zawiera 50 mikrogramów lewotyroksyny sodowej (Levothyroxinum natricum) oraz substancję pomocniczą, jaką jest laktoza jednowodna. Zaleca się przyjmowanie leku na czczo (przynajmniej 30 minut przed posiłkiem) lub na noc (najwcześniej dwie godziny po ostatnim posiłku). Mimo regularności stosowania badania wykazują wchłanialność oscylującą w okolicach 30 proc. Przyjęta dawka uwalnia się w organizmie przez 7-8 dni, co jest równoznaczne z tym, iż pominięcie porannej dawki nie wpłynie na obecne wydzielanie TSH, lecz na produkcję hormonu w późniejszym czasie.

Euthyrox – kiedy go brać

Odpowiedź na pytanie „kiedy brać Euthyrox” jest do bólu szczera, gdyż brzmi „gdy zaleci go lekarz”. Dostosowanie dawki leku jest trudnym zadaniem, ze względu na niską wchłanialność. W związku z powyższym istotne jest poinformowanie lekarza o obecnie przyjmowanych substancjach oraz problemach zdrowotnych (niewydolność serca, dławica piersiowa, zaburzenia w pracy serca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca naczyń krwionośnych), gdyż Euthyrox  jest lekiem mogącym powodować szereg skutków ubocznych. Do najpopularniejszych należą:

  • zawroty głowy;
  • zaburzenia miesiączkowania;
  • dolegliwości żołądkowo-jelitowe;
  • uczucie zimna i dreszcze;
  • w skrajnych przypadkach nawet zaburzenia psychotyczne.

Przerwanie przyjmowanie hormonu tyreotropowego skutkuje koniecznością ponownego wykonania szeregu badań i dostosowania dawki leku po raz kolejny. Jeżeli jednak chodzi o schorzenia, na jakie zaleca się Euthyrox w tabletkach, to jest to przede wszystkim niedoczynność tarczycy. Oprócz tego, zaleca się go w terapii substytucyjnej, czyli mającej na celu przejęcie funkcji tarczycy, która została usunięta. Inne wskazania do wspierania wytwarzania TSH to:

  • wsparcie w leczeniu wola obojętnego i jego nawrotom,
  • element terapii supresyjnej w leczeniu raka tarczycy.

Euthyrox – braki w zapasach

Od dłuższego czasu pojawiają się głosy o braku poszczególnych dawek leku w obrocie. Jest to sytuacja o tyle trudna, że Euthyrox to lek występujący w aż 10 rodzajach mocy, precyzyjnie dopieranych przez lekarza. Powodem sytuacji jest prawdopodobnie uniwersalność leku i nasilenie w ostatnich latach problemów z tarczycą w społeczeństwie. Producent tłumaczy tę sytuację, mówiąc wprost o kłopotach w produkcji, ze względu na tzw. „moce produkcyjne”, a więc brak możliwości wyprodukowania leku w ilościach, jakie są obecnie niezbędne.

Warto jednak podkreślić, iż producent Euthyroxu, dbając o zdrowie pacjentów, od lat produkuje tabletki z rowkiem, który umożliwia podzielenie kapsułki. Daje to lekarzom pole do popisu, gdyż możliwość przełamania tabletki pozwala na swobodną  manipulację nimi i tym samym na dostarczenie odpowiedniej dawki do organizmu, pomimo obecnych trudności w zaopatrzeniu.

*artykuł zewnetrzny