Robot kuchenny – jaki rodzaj wybrać?

Robot kuchenny – jaki rodzaj wybrać?

Podczas gotowania i pieczenia warto sięgać po sprzęty, dzięki którym można ułatwić sobie pracę, a także zaoszczędzić czas. Producenci oferują szeroką gamę robotów kuchennych. Na rynku dostępne są między innymi blendery, malaksery, miksery, roboty wielofunkcyjne lub planetarne. Jak działają poszczególne sprzęty? Jakie mają funkcje?

robot kuchenny

Blender, mikser czy malakser?

Wybierając sprzęt, warto zastanowić się, jakie funkcje będą dla nas szczególnie przydatne. Miłośnicy różnego rodzaju past, hummusu i kremowych zup nie obejdą się bez dobrego blendera – ręcznego lub kielichowego. Urządzenie służy przede wszystkim do rozdrabniania warzyw na gładką pastę. Przy jego pomocy można przygotować także koktajl lub mus owocowy. Mikser służy natomiast do ubijania piany lub śmietany oraz wyrabiania ciasta – zależnie od tego, jakie mieszadła zastosujemy. Ten robot kuchenny obecny jest w niemal każdej kuchni od dziesiątek lat. Oprócz standardowych wariantów ręcznych dostępne są także modele stojące z misą.

Znacznie więcej funkcji ma malakser– wielofunkcyjne urządzenie o zróżnicowanym zastosowaniu. Dobrym wyborem jest robot kuchenny Bosch – funkcjonalne modele można znaleźć na przykład na stronie www.neonet.pl/do-kuchni/roboty-kuchenne.html?producent=bosch. Malakser wyposażony jest nie tylko w kielich do rozdrabniania, lecz także drugie, zazwyczaj szerszenaczynie służące do innych zadań. Dzięki tarczom i dodatkowym końcówkom można zetrzeć warzywa na surówkę lub zupę, ubić pianę z białek i bitą śmietanę, a nawet wyrobić ciasto. Taki robot Bosch ułatwi przygotowanie większości potraw. Niektóre modele wyposażone są w jeden kielich, w których można ucierać, miksować, ubijać i wykonywać wszystkie inne czynności.

Wielofunkcyjne roboty kuchenne z misą

W ostatnich latach popularność zyskały tak zwane roboty planetarne. Składa się on z misy, w której umieszcza się składniki, mieszadeł o różnym kształcie, a często także zróżnicowanych przystawek. Nazwa tegorobota związana jest z ruchem mieszadeł, które kręcą się wokół własnej osi, a ponadto wokół misy, dokładnie łącząc wszystkie elementy.

Jeśli mamy w planach wyposażenie kuchni w urządzenie tego typu, warto zobaczyć, co ma w swojej ofercie Bosch. Podczas zakupów należy zwrócić uwagę na takie parametry robotów kuchennych jak moc silnika, pojemność misy roboczej oraz dodatkowe funkcje urządzenia.

Niektórym zależy na rozdrabnianiu, cięciu w plasterki, kruszeniu lodu lub mieleniu mięsa. Warto zastanowić się, jakie potrawy przygotowujemy najczęściej i dobrać do nich odpowiednie urządzenie. Można kierować się także renomą marki. Wśród cenionych producentów robotów planetarnych warto wymienić na przykład takie firmy jak Kenwood, Bosch i KitchenAid.

Przydatne funkcje wielozadaniowych robotów kuchennych

Choć podstawowe funkcje robotów są dość podobne, to niektóre opcje mogą zadecydować o przewadze danego modelu. Jako przykład można wymienić: tryb pulsacyjny sprzyjający delikatnemu mieszaniu ciasta (na przykład do muffinów) czy kruszenie lodu bez nadwyrężania mieszadeł.

Przydatna bywa też funkcja Turbo, dzięki której urządzenie może funkcjonować na najwyższych obrotach. Wysoka wydajność sprzyja oszczędności czasu.

Jeśli w domu przebywają małe dzieci lub zwierzęta, dobrze jest zadbać, by robot kuchenny posiadał odpowiednie zabezpieczenia. W tym przypadku świetnie sprawdzi się blokada uniemożliwiająca włączenie urządzenia, kiedy jest otwarte, czy zabezpieczenie przed wypadnięciem mieszadeł podczas pracy.