Alergia u dzieci – objawy, leczenie

Alergia u dzieci – objawy, leczenie

Problem alergii u dzieci staje się coraz powszechniejszy. Alergenem może być wiele czynników, do najczęstszych należą jednak pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, pleśń czy niektóre pokarmy. Dowiedz się więcej o objawach alergii u dzieci oraz sposobach radzenia sobie z nimi!

alergia u dzieci

Rodzaje alergii u dzieci

Alergia u dzieci, tak samo, jak u osób dorosłych, może należeć do jednego z jej pięciu typów, w tym:

  • alergii pokarmowych – szczególnie na gluten, orzeszki ziemne, owoce morza, soję, jajka, mleko czy ryby,
  • alergii kontaktowych – jednymi z najpowszechniejszych są alergie na metale,
  • alergii wziewnych – np. na roztocza kurzu domowego, pleśnie czy pyłki roślin,
  • alergii na jad owadów – najczęściej występującą jest alergia na jad pszczoły,
  • alergii na leki – najpowszechniej występujące to uczulenie na penicylinę oraz paracetamol.

Alergia u dzieci – symptomy

Do objawów alergii u dzieci należeć będą między innymi suchy kaszel, wodnisty katar, a nawet duszności czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak wzdęcia, zaparcia lub biegunki czy bóle brzucha. W wyniku reakcji alergicznej organizmu może też dojść do symptomów skórnych. Należeć do nich będą wysypka, świąd, zaczerwienienie, opuchlizna, wypryski oraz przesuszenie skóry. Do mniej powszechnych objawów należy również niewysoka gorączka. Czasem w przebiegu alergii u dzieci występuje również opuchlizna w gardle, a także charakterystyczny, świszczący oddech.

Najpoważniejszą reakcją alergiczną organizmu będzie wstrząs anafilaktyczny. Zazwyczaj występuje on w przypadku uczulenia na pokarm, jad pszczół lub leki. W jego wyniku często dochodzi do osłabienia, trudności z oddychaniem, kołatania serca, a także zawrotów głowy i nagłego, znacznego obniżenia ciśnienia krwi. Mogą pojawiać się również nudności, wymioty czy chrypka. W niektórych przypadkach alergii u dzieci wstrząs anafilaktyczny może wywołać również silną opuchliznę tkanek w gardle, co prowadzić może do utraty przytomności, a czasem nawet zgonu.

Testy na alergie u dzieci

Aby upewnić się co do konkretnych alergenów w przypadku alergii u dzieci, a także wykluczyć bądź potwierdzić uczulenie na inne czynniki, przeprowadzane są specjalne testy. Spośród nich można wymienić:

  • testy z krwi – dzięki nim można określić występowanie przeciwciał IgE, wytwarzanych przez organizm w wyniku kontaktu z alergenem. To szczególnie powszechne testy na alergię u dzieci w wieku, który utrudnia przeprowadzenie innych typów badań,
  • testy skórne – występujące w postaci testów śródskórnych lub punktowych. Zazwyczaj stosowane w przypadku podejrzenia alergii skórnych bądź pokarmowych,
  • testy naskórkowe płatkowe – służą do zdiagnozowania alergii kontaktowych, które wywołują natychmiastową reakcję skórną,
  • ekspozycje na alergen – stosowane w przypadku alergii wziewnych bądź pokarmowych. Przy tych pierwszych stosuje się bezpośrednie prowokacje, natomiast przy drugich zwykle usuwa się potencjalny alergen z diety, by następnie ponownie go wprowadzić.

Leczenie alergii u dzieci

Leczenie alergii u dzieci może nastąpić po wykonaniu odpowiednich testów. Najczęściej zalecaną i stosowaną metodą jest po prostu unikanie lub, jeśli jest to możliwe, całkowita eliminacja alergenu z otoczenia. Czasem, szczególnie gdy wyeliminowanie czynnika uczulającego jest niemożliwe, a reakcja alergiczna jest dość silna, lekarz może przepisać również leki, np. antyhistaminowe, kortykosteroidy czy leki obkurczające naczynia w nosie. Niekiedy można przeprowadzić także tzw. immunoterapię swoistą, nazywaną potocznie odczulaniem. Proces ten jest możliwy tylko w niektórych typach alergii. Nie stosuje się go między innymi przy alergiach pokarmowych. Polega on na podawaniu choremu coraz silniejszej dawki alergenu w formie doustnej, podjęzykowej bądź iniekcyjnej. Odczulanie jest procesem długotrwałym, ten sposób na walkę z alergią u dzieci zwykle zajmuje bowiem od 3 do nawet 5 lat.

Alergia u dzieci jest zjawiskiem dość powszechnym, niekiedy jednak mija ona z wiekiem. Co więcej, niektóre jej objawy łatwo można pomylić ze zwykłym przeziębieniem. Chcesz wiedzieć, jak je rozpoznać i jak z nimi walczyć? 

Więcej informacji znajdziesz na stronie: http://www.pelafenlek.pl.

*artykuł zewnętrzny