Czy uczyć dziecko programowania?

Czy uczyć dziecko programowania?

Rozwój dziecka jest niezwykle ważny już od najmłodszych lat, ponieważ to właśnie wtedy jest się w stanie najwięcej nauczyć. Niektórzy wysyłają swoje dzieci na balet, inni na lekcje gry na gitarze, a jeszcze inni na… naukę programowania. Można by pomyśleć, że to za wcześnie i takich rzeczy powinno się uczyć na studiach, albo na późnym etapie edukacji. Czy to jednak prawda?

Dlaczego nauka programowania jest ważna?

Kiedy słyszymy o programowaniu, myślimy o informatykach, ludziach po studiach, zarabiających nieraz niemałe pieniądze. Taka wizja na pewno zachęci nas do tego, aby i nasze dzieci mogły mieć zapewniony podobny start w przyszłość. Jednak sytuacja na świecie zmienia się bardzo dynamicznie i szybko może się okazać, że programowanie jest standardem, jak wcześniej dla nas było czytanie książek od najmłodszych lat, dlatego tym bardziej powinno nam zależeć na tym, aby nasze pociechy nie tyle były lepsze od innych, ale przede wszystkim same nie zostały w tyle.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę również na to, że programowanie jest językiem. Według specjalistów jego nauka nie będzie się wiele różniła od angielskiego czy hiszpańskiego, w szczególności jeśli zacznie się ją uskuteczniać na wczesnym etapie rozwoju. Warto się zastanowić w inwestowanie w swoje dziecko na tej gałęzi edukacji, tym bardziej, że język programowania może się okazać w przyszłości niezbędny.

Jak programowanie rozwija dziecięcy umysł?

Programując, dziecko zyska nie tylko konkretną wiedzę, ale też będzie rozwijało umiejętności, które przydadzą mu się w późniejszym życiu. Przede wszystkim zacznie logicznie myśleć – kodowanie łączy się bowiem z pewnymi schematami, które należy potrafić przewidzieć i w razie potrzeby poprawić. Dodatkowo programowanie nauczy dziecko wytrwałości i cierpliwości, w szczególności gdy nie będzie umiało poradzić sobie z jakimś problemem. Pomoże też rozwijać wyobraźnie i kreatywne myślenie, ale i zbuduje w maluchu wiarę we własne możliwości.

Jak uczyć dziecko programowania?

Jeśli słysząc o programowaniu dla dzieci, wyobrażamy sobie salę wykładową z maluchami, możemy natychmiast rozwiać tę wizję i przejść do bardziej przyjaznej rzeczywistości. Nauka programowania dla dzieci przebiega bowiem poprzez zabawę. Na początek warto kupić maluchowi robota zabawkę Photon. Jest ona odpowiednia już dla najmłodszych, ponieważ zabawka rozwija się razem z dzieckiem. Co to oznacza? Na początku robot nie potrafi robić prawie niczego, a zadaniem naszej pociechy jest samodzielne odblokowywanie kolejnych funkcji. Im starsze jest dziecko, tym więcej możliwości robota odkryje – brzmi jak niezła zabawa!

Większe dzieci mogą z powodzeniem rozpocząć swoją przygodę na specjalnie dostosowanych do możliwości dzieci programach, takich jak Scratch, LOGO czy Blockly. Warto wspomnieć, że to pierwsze oprogramowanie jest dostępne całkowicie za darmo, a zatem nie narazimy się na dodatkowe koszty. Dzieci korzystające z tych programów będą się uczyły nieświadomie, bo poprzez zabawę, a przecież doskonale wiemy, że to właśnie taki sposób nauki przynosi najlepsze efekty!