Kiedy dziecko zaczyna mówić? Poznaj 5 ćwiczeń stymulujących mowę maluszka

Moment, w którym dziecko zaczyna mówić, to chwila długo wyczekiwania przez rodziców. Mimo że czas, kiedy to nastąpi jest bardzo indywidualny, istnieją sposoby pozwalające na stymulowanie rozwoju mowy. Sprawdź, jak możesz wspomóc naukę mówienia.

Zdaniem ekspertów, rozwój mowy jest procesem bardzo indywidualnym – zależnym m.in. od czynników biologicznych (predyspozycje genetyczne) oraz czynników społecznych (kontakt z innymi ludźmi). Chociaż powszechnie uważa się, że okres kiedy dziecko zaczyna mówić przypada na ok. 15 miesiąc życia malucha, rozwój mowy może być opóźniony nawet o kilka miesięcy.

Kiedy dziecko zaczyna wypowiadać pierwsze słowa?

Moment wypowiadania przez malucha pierwszych słów przypada na okres po ukończeniu 12 miesiąca życia. Z każdym kolejnym tygodniem zwiększa się zasób słownictwa (przede wszystkim mowa bierna) – po to, by osiągnąć szczyt między 15 a 18 miesiącem życia. Jest to bowiem moment, w którym dziecko zaczyna mówić coraz więcej i coraz bardziej zrozumiale. Jak podkreślają eksperci, na tym etapie maluch powinien wypowiadać od 5 do nawet 10 wyrazów.

Warto jednak mieć świadomość, że rozwój mowy rozpoczyna się już po pierwszym miesiącu życia. Najpierw jest to głużenie, potem gaworzenie i wymawianie sylab. Dopiero potem następuje powtarzanie pojedynczych wyrazów, a z czasem – całych zdań.

Jak stymulować mowę malucha?

Chociaż moment, w którym dziecko zaczyna mówić jest inny dla różnych maluchów, można przyspieszyć rozwój w tym kierunku. Stymulowanie mowy wcale nie jest dla dziecka żmudną i nudną nauką. Ćwiczenia mogą być traktowane jako dobra zabawa, dzięki czemu maluch chętnie je wykonuje.

  1. Wspólne oglądanie obrazków

Weź kolorową książkę i wspólnie oglądajcie obrazki. Opowiadaj dziecku co się na nich znajduje. Wskazując na konkretne przedmioty, opisuj je i nazywaj.

  1. Zadawanie pytań zachęcających do mówienia

Podczas oglądania obrazków, warto także zachęcać dziecko do mówienia. Zadawaj proste pytania, np.: Gdzie jest pies? Gdzie jest czerwone jabłko? Co je myszka? Jeżeli po dłuższej chwili maluch nie będzie w stanie na nie odpowiedzieć, podpowiedz.

  1. Naśladowanie odgłosów otoczenia

W rozwoju mowy u dziecka pomaga naśladowanie odgłosów otoczenia. Widząc konkretne przedmioty lub zjawiska (np. szum wiatru, sygnał straży pożarnej, warkot silnika samochodu, szczekanie psa), warto je odtwarzać.

  1. Zabawy fonacyjne i artykulacyjne

To, kiedy dziecko zaczyna mówić, można przyspieszyć poprzez ćwiczenia usprawniające pracę narządów artykulacyjnych, np.:

  • cmokanie,
  • miauczenie,
  • syczenie,
  • parskanie jak koń,
  • imitowanie sygnału straży pożarnej.

Warto przy tym pamiętać o przesadnej artykulacji.

  1. Czytanie książek

Czytanie książek wzbogaca słownictwo, a także uczy koncentracji. Wystarczy na tę czynność poświęcić zaledwie 20-30 minut, aby szybko zauważyć jak wiele korzyści przynosi wspólne czytanie bajek.

W stymulowaniu rozwoju mowy dużą rolę odgrywają także rozmowy. Mów dużo do dziecka, opowiadając na każdym roku co robicie, co widzicie. Mów nawet jeśli ma to być tylko monolog. W ten sposób maluch wzbogaca swój słownik bierny, dzięki czemu już niebawem będzie z niego czynnie korzystać. I nie martw się, jeśli moment, kiedy Twoje dziecko zaczyna mówić opóźnia się. Czekaj cierpliwie i systematycznie wykonuj wyżej wymienione ćwiczenia.