Co zabrać na porodówkę?

Co zabrać na porodówkę?

Nawet pierwsze objawy porodu, które nie oznaczają jeszcze, że właściwy poród się rozpoczął, mogą wprowadzić sporo zamieszania i sprawić, że zupełnie nie będziesz miała głowy do myślenia o tym, co zabrać ze sobą na porodówkę.

Dlatego też warto jest przygotować torbę wcześniej, tak abyś w momencie wyjazdu do szpitala była już spakowana i nie musiała się tym dodatkowo stresować.

co zabrać na porodówkę

Mimo że masz wyznaczony termin porodu, po rozpoczęciu dziewiątego miesiąca ciąży maluszek może przyjść na świat dosłownie w każdej chwili. Torbę na porodówkę dobrze zatem spakować jeszcze wcześniej. Co powinno się w niej znaleźć?

Dla mamy

Niezbędna będzie koszula o luźnym kroju, w której zostaniesz przewieziona na salę porodową, a także szlafrok i para skarpetek. Po przeniesieniu na zwykłą salę będziesz natomiast potrzebowała dwie-trzy koszule nocne, najlepiej rozpinane z przodu (jeśli karmisz piersią), dwa biustonosze laktacyjne, wkładki do nich oraz specjalny krem dla matek karmiących – do wcierania w brodawki po karmieniu maluszka. Spakuj również parę kapci i wygodne ubrania domowe, a także strój, który założysz po wypisaniu z oddziału. Ważne są również akcesoria higieniczne. Poza używanymi na co dzień kosmetykami powinny się wśród nich znaleźć: jednorazowe majtki siateczkowe, grube, chłonne podpaski i kilka ręczników, ponieważ podczas pierwszych dni po porodzie zdarzają się obfite plamienia. Pomyśl również o rzeczach, które umilą Ci pobyt w szpitalu – o książce, gazecie czy odtwarzaczu z ulubioną muzyką.

Dla dziecka

Dla Twojego maluszka przygotuj ubranka: bawełniane body i piżamki (po 6-8 sztuk), skarpetki, czapeczkę, kilka kaftaników, strój do wyjścia ze szpitala. Zapakuj także pieluchy dla noworodków, kilka ręczników i tetrowych pieluszek, śpiworek i kołderkę oraz niezbędne przybory toaletowe – sól fizjologiczną w ampułkach, żel do kąpieli i krem do przewijania. Upewnij się, że wybrane przez Ciebie kosmetyki można stosować od pierwszego dnia życia dziecka (np. Mustela).

Nie możesz też zapomnieć o dowodzie tożsamości oraz o dokumentacji medycznej (m. in. karta ciąży, wyniki badań USG). Przygotuj również kartę ubezpieczenia zdrowotnego oraz kartę z informacją o grupie krwi Twojej i Twojego partnera. Wszystkie dokumenty spakuj do jednej teczki i połóż na walizce lub na samym jej wierzchu, ponieważ będziesz potrzebowała ich w pierwszej kolejności. Wcześniej przygotuj także aparat fotograficzny (sprawdź baterię!), aby uwiecznić pierwsze wspólne chwile z maluszkiem.

 

Jeśli chcesz poznać objawy zbliżającego się porodu oraz dowiedzieć się, kiedy powinnaś udać się do szpitala, koniecznie zajrzyj tutaj.