Czy podglądać nianię poprzez monitoring

Czy podglądać nianię poprzez monitoring
Niełatwo jest oddać swoje dziecko pod opiekę obcej osobie. Wynika stąd rosnąca popularność monitoringu niań – czy warto instalować kamerę w domu?

Mother and baby photographing selfie themselves by mobile

Nie ufasz – nie zatrudniaj
Zatrudniając nianię, przede wszystkim powinno się przeprowadzić z nią rozmowę kwalifikacyjną, tak aby upewnić się, że to właśnie takiej osoby szukamy. Powierzenie swojego dziecka komuś obcemu powinno się opierać na całkowitym zaufaniu do tej osoby. Jeśli od samego początku mamy wątpliwości wobec kandydatki na nianię, w ogóle nie powinniśmy jej zatrudniać. Warto poprosić o referencje z poprzedniego miejsca pracy, żeby sprawdzić jakie były przyczyny jego zmiany. Jeśli jest taka możliwość- skontaktujmy się z poprzednim pracodawcą.

Po co monitoring
Z drugiej strony dobrze jest mieć też ograniczone zaufanie do siebie samego. Zatrudniając nianię, możemy się przecież pomylić i wybrać kogoś, kto na dłuższą metę nie okaże się na tyle kompetentny, żeby zajmować się naszymi pociechami. Coraz więcej rodziców wychodzi z takiego założenia, stąd rosnąca ilość monitorowanych niań.
Jeśli naprawdę chcemy się przekonać, czy nasza opiekunka rzetelnie zajmuje się dzieckiem, powinniśmy kamerę umieścić w dyskretnym miejscu, tak aby nie była ona widoczna. Monitoring spełnia swoją funkcję, dopóki niania nie ma świadomości, że jest monitorowana. Warto zainstalować kamery nie tylko w pokoju dziecinnym, ale także w kuchni, gdzie przygotowywane są posiłki czy w innym miejscu domu, w którym opiekunka spędza z dzieckiem czas.
Monitoring pozwoli nam sprawdzić jak rzeczywiście przebiegała opieka nad naszą pociechą w ciągu dnia. Może się okazać, że dzięki ukrytej sprytnie kamerze dowiemy się, że niania nie opiekuje się dzieckiem należycie, albo, że maluch nie czuje się w jej towarzystwie komfortowo.
Z drugiej strony, warto rozważyć fakt, iż opiekunka, która dowie się przypadkiem o monitoringu, może poczuć, że zupełnie jej nie ufamy – takie sytuacje zawsze pogarszają stosunki z pracodawcą. Przez swoją podejrzliwość możemy stracić naprawdę dobrą opiekunkę.
Dlatego, instalujmy monitoring tylko, jeśli naprawdę mamy podstawy przypuszczać, że naszemu dziecku dzieje się krzywda, bądź nie jest właściwie zaopiekowane.

Obserwuj dziecko
Pierwsze podejrzenie, że niania nie jest odpowiednią do opieki osobą powinno pojawić się, jeśli zauważymy niepokojące oznaki w zachowaniu naszego dziecka. Nawet jeśli mamy monitoring, warto pamiętać, że nie jesteśmy w stanie nagrać całego dnia. Wystarczy, że niania wybierze się na spacer z dzieckiem i zniknie z zasięgu kamery. Dlatego „monitorować” należy też naszą pociechę. Przyglądajmy się dziecku, spędźmy trochę czasu razem z nim i z nianią. Jeżeli maluch będzie niespokojny, płaczliwy czy źle nastawiony do opiekunki, może być to sygnałem, że opieka nad dzieckiem nie jest do końca taka, jakiej byśmy sobie życzyli. Warto jednakże zachować zdrowy rozsądek i nie traktować każdego złego humoru dziecka jako argumentu przeciwko niani.

Gdzie szukać niani
Jeżeli potrzebna Ci na przykład opiekunka do dziecka w Poznaniu lub jakimkolwiek innym polskim mieście, zajrzyj koniecznie na stronę www.niania.pl. Znajdziesz tam sporo ofert opiekunek, możesz też sprawdzić oceny, jakie wystawili danej osobie poprzedni pracodawcy. Popytaj też znajomych, którzy mają dzieci – może oni są w stanie kogoś polecić. Szukając niani, określ na rozmowie kwalifikacyjnej jasno warunki – obie strony muszą wiedzieć, czego się spodziewać i oczekiwać.

*wpis gościnny