Kryształki z cukru – eksperyment dla dzieci

Kryształki z cukru – eksperyment dla dzieci

Kryształki z cukru to eksperyment, który można przeprowadzić z dziećmi. Dla Maluchów takie doświadczenie będzie ciekawe.

Kryształki z cukru

Obserwacja jak powstają kryształki cukru trwała kilka tygodni. Niestety doświadczanie nie do końca wyszło tak jak to sobie zaplanowałam. Efekty mogłyby być bardziej spektakularne, jednak mimo wszystko Krzysiowi się podobało. Zwłaszcza przygotowywanie – rozpuszczanie cukru i dodawanie barwników.

Do wykonania eksperymentu potrzebne będą:

  • szklanki lub słoiki
  • cukier
  • woda
  • drewniane patyczki – wykałaczki
  • klamerki
  • opcjonalnie barwniki

DSC_0559

W przegotowanej wodzie rozpuszczaliśmy cukier tak długo aż uzyskaliśmy roztwór nasycony. Następnie rozlałam wodę do 6 szklanek. W każdej szklance zrobiliśmy inny kolor z pomocą barwników spożywczych. Krzysiowi bardzo podobało się rozpuszczanie cukru, a później mieszanie barwników. Wykałaczki zamoczyłam w roztworze, a następnie obtoczyłam w cukrze. Tak przygotowane patyczki umieściłam w szklankach mocując je za pomocą klamerek. Warto poczekać by ciecz w szklankach wystygła. Ja włożyłam wykałaczki do ciepłej wody z cukrem i niestety w kilku szklankach cukier z patyczków się rozpuścił, a kryształki nie osadziły się na nich tylko na ściankach szklanek.

kryształki z cukru

PicMonkey Collage

DSC_0585

Efekt widoczny już po kilku dniach. Warto umieścić szklanki w ciepłym miejscu, woda wówczas wyparowuję, a kryształki z cukru szybciej zostaną zauważone. My postawiliśmy szklanki na parapecie przy oknie. Krzyś obserwował co kilka dni zmiany jakie zachodzą w szklankach. Coraz więcej kryształków osadzało się na ściankach i na kilku wykałaczkach. Jednak nawet kryształy w szklance dają świetny efekt, wyglądają pięknie – tak stwierdził Krzysiu. Nie udało się wyhodować kryształków na patykach tak dużych jak planowaliśmy, ale mimo wszystko uważam, że eksperyment się udał. Najważniejsze, że dziecko miało frajdę i było zadowolone z efektu końcowego.

kryształki z cukru

eksperyment z cukrem

kryształki cukru eksperyment

kryształki cukru