Która godzina? – Nauka zegara

Która godzina? – znane wszystkim pytanie padało już nie raz z ust Krzysia. Jak nauczyć dziecko odczytywania zegara?

Która godzina

Która godzina? – pytał mnie wiele razy mój niespełna 4 latek. Choć zawsze dostawał odpowiedź i tak nie miał pojęcia o co chodzi z tym zegarem. Ma swoje zegarki – takie na rękę analogowe i elektroniczne oraz większy stojący na szafce nocnej, który budzi go do przedszkola – ale nie znał się na nich wcale. Jeszcze nie tak dawno wystarczały mu informacje, że jest już późno, że rano trzeba wstać, że po południu gdzieś pójdziemy itp. Teraz na takie odpowiedzi pyta “ale o której?”. Pomyślałam że warto wykorzystać tą ciekawość i zaznajomić go z zegarem. Pomocna okazała się gra planszowa “Która godzina?” Granny.

gra która godzina

W pudełku znajdziemy:

  • zegar z ruchomymi wskazówkami
  • żetony z punktami
  • żetony z zegarami wskazującymi różne godziny oraz takie na których godzina przedstawiona jest słownie
  • dwustronne plansze przedstawiające obrazki z wykonywanymi czynnościami w różnych porach dnia, a z drugiej strony z godzinami.

dsc_0513

dsc_0515

nauka zegara

Gra Która godzina? posiada kilka wariantów rozgrywki, a dzieci przy okazji zabawy ćwiczą odczytywanie godzin na zegarach. Zasady są proste i przyjemne. Zanim jednak zaczniemy trzeba przygotować wszystkie elementy i “wycisnąć” je z ramek, a to zawsze sprawia wiele radości Krzysiowi 🙂 A później wybieramy w zależności od wieku i możliwości dziecka odpowiedni stopniem trudności wariant:  “Nakręć zegar”, “Pora dnia”, “Czaso-memory” lub “Która to godzina?”.

nauka-zegara

My póki co wykorzystaliśmy zegar do nauki odczytywania godzin. Dwie ruchome wskazówki można dowolnie ustawiać. Póki co ćwiczymy rozpoznawanie pełnych godzin. Na minuty jest zbyt wcześnie, gdyż Krzysiu potrafi rozpoznać tylko cyfry w zakresie do 10, czasem uda się do 15. Ja mówię mu jakąś godzinę a On ustawia małą wskazówkę na odpowiedniej cyfrze. Ponadto staramy się wspólnie dopasowywać godziny do pory dnia z obrazków. Choć gra jest przeznaczona dla dzieci w wieku 6+ jak widać jej elementy można wykorzystać do nauki już wcześniej. Natomiast, gdy dziecko już opanuje rozpoznawanie godzin na zegarze rozgrywka sprawi, że będzie to utrwalać, a przy okazji świetnie się bawić.

Producent: Granna

Nazwa: Która godzina?

Cena: 34,99 zł

ceneo.pl: ok. 25 zł – KLIK

Wiek graczy: 6-11 lat

Liczba graczy: 1-4

Czas gry: 35-45 minut


By | 2020-10-06T01:25:20+02:00 24 września, 2016|DZIECKO, GRY, Slajdy, TESTY | RECENZJE | OPINIE|3 komentarze

Share This Story, Choose Your Platform!

About the Author:

Jestem mamą dwójki łobuziaków - 9 letniego Krzysia i 5 letniej Natalki. Sama mam w sobie jeszcze coś z dziecka. Mogłabym godzinami bawić się klockami Lego, gdybym miała aż tyle wolnego czasu. Ale go nie mam, bo...pracuję zawodowo, zajmuję się dziećmi, ogarniam mieszkanie (czyt.pranie, sprzątanie, gotowanie, prasowanie....wiesz o czym mówię, prawda?), czytam książki, oglądam seriale, czasem tworzę coś z niczego i prowadzę blog :) Przy tylu obowiązkach trzeba być kreatywnym, aby wszystko to pogodzić.