Do czego wykorzystać pastę orzechową?

Do czego wykorzystać pastę orzechową?

Pasty orzechowe cieszą się niesłabnącą popularnością, czemu trudno się dziwić. Produkty wysokiej jakości zawierają moc cennych witamin, minerałów i składników odżywczych, w tym protein, dzięki którym możemy jeszcze lepiej zadbać o kondycję naszego organizmu. Masło orzechowe może z powodzeniem stać się stałym elementem zdrowej diety – oczywiście w rozsądnych ilościach. Jak wykorzystać jego potencjał w kuchni? Do czego go używać? Sprawdźmy!

Pasty orzechowe – co warto o nich wiedzieć?

Pasty orzechowe i masła orzechowe – czy to jest to samo? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, a odpowiedź na nie brzmi: tak. 

Proces powstawania masła polega na mieleniu orzechów na gładką, bądź też chrupką pastę. Na jego smak, jak również konsystencję wpływa to, czy użyte zostaną prażone czy też surowe orzechy. 

Wyróżnia się m.in. masło laskowe, migdałowe, pistacjowe czy też ziemne. To sprawia, że masło orzechowe to istny festiwal smaków i aromatów, a ponadto kompozycji witaminowych. Nie bez znaczenia pozostaje także zróżnicowanie pod względem składu węglowodanowego jak również białkowego. Nic więc dziwnego, że jest tak bardzo popularne i chętnie wykorzystywane w codziennej diecie dzieci i dorosłych. 

Masło orzechowe – czym się kierować przy wyborze?

Jak wybrać masło orzechowe skrojone na miarę naszych potrzeb? Pamiętajmy o tym, że liczą się nie tylko walory smakowe, choć te są bardzo istotne. Warto zwrócić uwagę na jego wartości odżywcze i to, jak wpływają one na nasze zdrowie. Zatem jakie czynniki powinniśmy wziąć pod lupę?

Po pierwsze – metoda produkcji. To niezwykle istotny aspekt, który w dużej mierze determinuje jakość masła orzechowego. Przed jego zakupem warto sprawdzić, czy wytwarzane jest z surowych, czy też prażonych orzechów. To mocno wpływa zarówno na smak, jak i konsystencję produktu.

Po drugie – składniki. Nie bez powodu przyjęło się mówić, że jesteśmy tym, co jemy. Wybierając pastę orzechowę najważniejsza jest procentowa zawartość orzechów. Najlepsze produkty na rynku są w 100% wytwarzane właśnie z nich, pochodzących od sprawdzonych dostawców.

Zwracajmy również szczególną uwagę na tłuszcze. Najlepiej unikać maseł orzechowych, do których dodaje się olej palmowy. Jest on bogatym źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, które działają negatywnie na układ sercowo-naczyniowy.

Co z cukrami? Im wyższa zawartość prostych węglowodanów w paście orzechowej na 100 gramów, tym jej niższa jakość. Ponadto mocno wpływają na kaloryczność produktu, co jest niezwykle istotne zwłaszcza dla osób na diecie redukcyjnej.

Warto również sprawdzić ilość białka – jego wysoka zawartość świadczy o tym, że masło orzechowe z powodzeniem może stać się elementem naszej diety. Unikajmy natomiast tych produktów, które mają w sobie dodatki smakowe i dużą ilość soli. Z punktu widzenia zdrowotnego najlepsze są takie, które zawierają jej śladowe ilości.

Dla wielu smakoszy niezwykle ważna jest struktura masła orzechowego. Na rynku dostępne są zarówno gładkie (smooth), jak również chrupiące (crunchy). To, na jaką postawimy zależy od naszych preferencji.

Dlaczego warto jeść masło orzechowe?

Korzyści z jedzenia masła orzechowego jest bardzo dużo. Mowa nie tylko o jego walorach smakowych, ale właściwościach zdrowotnych. Jest to produkt, który bardzo korzystnie wpływa na zdrowie ze względu na obecność nienasyconych tłuszczów. Te przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia. Warto również zwrócić uwagę na obecność kwasu foliowego i niacyny, które wzmacniają działanie układu nerwowego i pokarmowego.

Masło orzechowe to nieocenione wsparcie w rozszerzaniu diety u dzieci. Z jego pomocą można stworzyć wiele pysznych smakołyków, a przy tym dostarczyć im cennych składników, w tym wspomnianych, jak również wspierających rozwój witamin z grupy B, A i E.

Pasty orzechowe warto wprowadzać ponadto między innymi do diety sportowców, wegan i wegetarian. Duża w tym zasługa obecnego w nich białka roślinnego stanowiącego solidny zastrzyk energii nie wspominając już o tym, że jest ono bardzo istotnym składnikiem budulcowym. 

Do czego można użyć pastę orzechową?

Posiłki w których pojawia się masło orzechowe stanowią pełnowartościowe dania, które zaspokoją potrzeby całej rodziny. Bez względu na wiek, stanowi ono istotny składnik jadłospisu, który przyczyni się do poprawy jakości zdrowia.

Pasty orzechowe mogą pojawić się na talerzach w wielu wydaniach. Świetnie prezentują się zarówno jako dodatek do słodkich potraw, jak i do wytrawnych. 

Masło orzechowe może być bardzo dobrym kompanem śniadań. Świetnym sposobem na wykorzystanie jego zdrowotnego i smakowitego potencjału będzie zrobienie z nim owsianki. Pomysłem na smaczne i pożywne drugie śniadanie będzie np. pieczenie batoników z masła orzechowego. A może brunch z nim w roli głównej? Jak najbardziej! Świetnym pomysłem jest np. smoothie bowl, czyli miska pełna owoców. 

Pasty orzechowe sprawdzają się również w roli przekąsek, w tym w towarzystwie wafli ryżowych, bądź białego pieczywa. Niemniej smakowicie sprawdzają się na lunch na przykład pod postacią muffinek z ich dodatkiem. 

Smakosze docenią również ich nuty w trakcie obiadu. Wystarczy podać im np. zupę orzechową z mlekiem kokosowym czy też kurczaka po seczuańsku z ich dodatkiem. 

Rzecz jasna nie można również zapomnieć o deserach. Masło orzechowe spisuje się w tą słodką konwencję przepysznie! Wystarczy wspomnieć chociażby o ciasteczkach, którym trudno jest się oprzeć. 

*artykuł zewnętrzny