Czy stworzenie własnej świecy jest trudne?

Czy stworzenie własnej świecy jest trudne?

Samodzielne wykonanie świecy jest niezwykle satysfakcjonujące, a sam proces daje wiele radości. To kreatywne zajęcie może stanowić alternatywę dla innych inicjatyw twórczych, które mogą być bardziej czasochłonne i kosztowne. Wbrew pozorom robienie świec DIY nie wymaga wybitnych zdolności plastycznych i manualnych. To raczej proces, który opiera się na wyrażaniu swojej własnej wrażliwości estetycznej, niż na posiadaniu specjalistycznych umiejętności. W niniejszym artykule zastanowimy się, czy stworzenie własnej świecy jest naprawdę trudne, czy może to dostępna dla każdego sztuka?

Czy stworzenie własnej świecy jest trudne?

Pierwsze kroki w procesie tworzenia świec DIY

Pierwszy krok w kierunku stworzenia własnej świecy to skompletowanie niezbędnego wyposażenia i surowców. Zdecyduj, jaki rodzaj wosku chcesz użyć – parafinowy, sojowy, czy może pszczeli? Wybierz także odpowiednie knoty – bawełniane lub drewniane. Pamiętaj, że ich wielkość musi być dopasowana do objętości naczynia. Przygotuj garnek z wodą oraz topielnik, a także czyste słoiczki do zalewania wosku. Na tym etapie wybierz także swoją ulubioną kompozycję zapachową i barwnik. Zapach musi być dedykowany świecom, ponieważ ma on wysoki punkt zapalny.

Inspiracje i techniki twórcze – jak stworzyć własną świecę?

Jeśli masz już przygotowane wszystkie niezbędne akcesoria oraz surowiec, zdecyduj czy chcesz stworzyć własną świecę wolnostojącą, czy zalewaną w naczyniu. Na pierwszy raz zalecamy technikę zlewania wosku do szklanego słoiczka, ponieważ daje ona większą kontrolę nad ostatecznym kształtem świecy. Przedstawiamy, jak łatwe może być stworzenie świecy sojowej w warunkach domowych:

  1. Odmierz odpowiednią ilość wosku i przesyp ją do topielnika w celu roztopienia w kąpieli wodnej. Podczas podgrzewania mieszaj wosk drewnianym patyczkiem. Pilnuj, aby nie przekroczyć temperatury określonej przez producenta wosku.
  2. Przygotuj słoiczki – wyczyść je i osusz, a następnie zamocuj centralnie knot. Użyj do przymocowania blaszki kleju na gorąco, odrobiny roztopionego wosku lub specjalnych naklejek. Ustabilizuj knot za pomocą długiej wykałaczki lub dedykowanego ogranicznika.
  3. Do ciepłego wosku (ok.58 stopni Celsjusza) dodaj olejek zapachowy. Zachowaj odpowiednie proporcje. Przyjmuje się, że na kilogram wosku przypada 30-100 ml aromatu. 
  4. Ostrożnie, ale zdecydowanie nalej rozpuszczony wosk do wcześniej przygotowanej formy. Upewnij się, że knot jest umieszczony pionowo. Staraj się nie lać po ściankach naczynia.
  5. Pozwól woskowi stężeć. Opcjonalnie, kiedy wosk zacznie robić się mętny, możesz ozdobić świecę wybranymi dodatkami, np. suszonymi kwiatami, suszem owocowym lub małymi muszelkami. Gotowe!
Czy stworzenie własnej świecy jest trudne?

Perfekcyjna świeca DIY – wskazówki dla początkujących twórców

Absolutnie normalne jest, że za pierwszym razem w trakcie tworzenia świec DIY mogą wystąpić pewne trudności, a doświadczenia nabiera się z czasem. Popełniane błędy mogą przyczynić się do rozwoju umiejętności, a najważniejsze w całym procesie jest czerpanie radości z eksperymentowania. Dla początkujących twórców mamy kilka wskazówek, które mogą znacznie ułatwić stworzenie własnej świecy.

Zamiast wyrzucać resztki wosku ze świec, które masz w domu, warto je wykorzystać do stworzenia nowych, unikalnych dekoracji DIY. Dzięki temu możesz przekonać się, czy tworzenie świec jest dla Ciebie fascynującym hobby, zanim zainwestujesz więcej czasu i środków w surowce. Musisz także wiedzieć, że jeśli naczynie, które wykorzystujesz ma dużą średnicę, świeca prawdopodobnie będzie spalać się nierówno, tworząc nieestetyczny tunel. W tym przypadku zastosuj dwa knoty, umiejscowione równolegle. Jeśli korzystasz z dodatków, takich jak susz dekoracyjny, zaleca się umieszczenie go w odległości około 1 cm od knota Twojej świecy DIY. Z odpowiednią wiedzą, kreatywnością i starannością, tworzenie własnych świec przestaje być trudnym zadaniem, a może stać się satysfakcjonującym sposobem na spędzanie czasu wolnego.

*artykuł zewnętrzny