Jaki tornister wybrać dla chłopca?

Jaki tornister wybrać dla chłopca?

Wybór odpowiedniego tornistra to niemałe wyzwanie dla rodziców czy opiekunów dziecka w wieku szkolnym. W końcu należy zwrócić uwagę na więcej czynników niż tylko aspekt estetyczny. Tornister powinien spełniać kilka kryteriów, aby zapewnić uczniowi prostsze wypełnianie jego obowiązków szkolnych. Na jaki model się zdecydować? Co zadecyduje o komforcie chłopca?

jaki tornister wybrać dla chłopca

Kluczowe wyznaczniki dobrego tornistra

Wybierając tornister dla chłopca, zastanówmy się nad kilkoma sprawami. Po pierwsze, nie może być on cięższy od 10% wagi dziecka, dlatego stawiajmy raczej na lżejsze modele, ponieważ należy doliczyć do tego jeszcze całe obciążenie spowodowane książkami, zeszytami i wieloma innymi rzeczami. Im pociecha jest starsza, a co za tym często idzie – również większa, cięższy tornister nie sprawi jej tylu problemów, co w przypadku drobnego pierwszoklasisty. Odpowiednio dopasowany model będzie bardziej komfortowy i przyjemniejszy w noszeniu. Weźmy też pod uwagę to, jak dostaje się on do szkoły i z niej wraca – czasami przydatny może okazać się model tornistra na kółkach, zwłaszcza podczas pierwszych lat nauki.

Po drugie, ważna jest pojemność tornistra. Chłopiec będzie musiał nosić nie tylko książki, zeszyty ćwiczeń, piórnik czy pudełko śniadaniowe, ale także strój sportowy, przybory plastyczne i teczkę. Z powodu tego ostatniego, dobrze jest, aby tornister mieścił format A4. Jeśli dziecko nie posiada w szkole specjalnych szafek, w których może przechowywać część rzeczy, a zdarza się to rzadko w placówkach, zapewne będzie zmuszone do noszenia dosyć ciężkiego ekwipunku. A zatem można zwrócić uwagę na tornistry dla chłopców, które posiadają usztywniony tył.

Trzecim wyznacznikiem odpowiedniego tornistra jest obecność odblasków. Dobrze jest zwrócić uwagę na takie modele, które posiadają je z przodu i z tyłu tak, aby dziecko było lepiej widoczne na drodze i chodniku z każdej strony. Można też postawić na dodatkowe odblaski, które samodzielnie umieścimy na szelkach tornistra.

Co liczy się przy wyborze?

Przy wyborze tornistra dla chłopca należy uwzględnić jego oczekiwania. To w końcu on będzie musiał przez co najmniej kilka miesięcy chodzić do szkoły ze swoim plecakiem, który powinien odpowiadać jego potrzebom. Liczyć się mogą m.in. pojemne kieszenie, dzięki którym łatwiej będzie zachować porządek z różnymi rzeczami. Pomocna okaże się zapewne osobna przegródka na jedzenie, a inna przykładowo na strój sportowy i buty na boisko, a także kieszeń na butelkę z wodą, dzięki której książki będą trochę lepiej zabezpieczone przed zalaniem.

Czy wygląd tornistra ma znaczenie? Dla wielu chłopców zapewne tak. To aspekt estetyczny może bardziej zachęcać ich do noszenia swojego tornistra, a nie wstydzenia go. Na rynku znajdziemy wiele modeli przedstawiających różne projekty – zaczynając od połączeń kolorystycznych, przez wzory, aż po motywy z bajek, filmów, gier czy drużyn sportowych. Jeśli chodzi o tę kwestię, warto dać dziecku wolną rękę, my zajmijmy się stroną praktyczną.

*artykuł sponsorowany