Jak dobrać szczoteczkę do zębów dla dzieci?

Jak dobrać szczoteczkę do zębów dla dzieci?

O prawidłową higienę jamy ustnej należy dbać od momentu narodzin dziecka. Niemowlęciu należy przemywać dziąsła, a pierwsze ząbki wymagają już delikatnego szczotkowania (specjalnymi szczoteczkami dla niemowląt). W kolejnym okresie życia można myć dziecku zęby szczoteczką manualną z miękkim włosiem. Po 3 roku życia należy zaś sięgnąć po szczoteczkę elektryczną, która zapewnia najwyższy poziom higieny. Podpowiadamy, jak dobrać odpowiednią szczoteczkę dla dziecka.

szczoteczka do zębów

Elektryczna szczoteczka dla dzieci – kiedy warto zamienić szczoteczkę manualną na elektryczną?

Wielu rodziców zastanawia się, w jakim wieku dziecko powinno zacząć używać szczoteczki elektrycznej. A że powinno – nie ulega wątpliwości. W przypadku szczoteczki manualnej liczą się technika i umiejętność dokładnego wyszczotkowania zębów. Nawet dorosłym często sprawia to trudności, a co dopiero dzieciom, których ruchy nie są jeszcze tak skoordynowane. Najlepszym wyborem będzie zatem elektryczna szczoteczka dla dzieci.

Takim progiem wiekowym jest ukończenie przez dziecko 3 roku życia. W tym czasie maluch potrafi już utrzymać szczoteczkę w ręku i wie, na czym polega mycie zębów. To wystarczy, by zacząć przygodę ze szczoteczką elektryczną. W tym wieku dziecko powinno mieć już za sobą pierwszą wizytę u stomatologa. Warto wówczas zapytać o zalecenia dotyczące pielęgnacji jamy ustnej. Stomatolog z pewnością wyjaśni, czy dziecko jest już gotowe, by używać elektrycznej szczoteczki.

Szczoteczka elektryczna dla dziecka – jak wybrać odpowiednią?

Podstawowym kryterium wyboru jest wiek dziecka. Szczoteczki elektryczne Oral-B występują w kilku wariantach, dopasowanych do każdej grupy wiekowej.

Czy szczoteczki elektryczne mogą być stosowane u niemowlaków?

Jak wspomnieliśmy – elektryczna szczoteczka do zębów dla dzieci rekomendowana jest od 3 roku życia. Niemowlęta nie mają jeszcze pełnego uzębienia, a zatem nie jest trudno dotrzeć do każdego ząbka. Ponadto ich dziąsła są szczególnie wrażliwe. Tym bardziej że wciąż wyżynają się nowe ząbki. Jeśli zatem szukasz dobrej szczoteczki dla dziecka w wieku do 3 lat, to postaw na szczoteczkę manualną z delikatnym włosiem i małą główką, dostosowaną do buzi maluszka. Znajdziesz ją również w ofercie Oral-B.

Szczoteczka elektryczna dla przedszkolaka

W tym okresie życia dziecko ma już skoordynowane ruchy i jest przyzwyczajone do codziennego mycia zębów. Szczoteczka elektryczna będzie wspomagać dziecko w nauce prawidłowej techniki. Wesołe melodyjki informują malucha, by przełożyć szczoteczkę w inną część jamy ustnej. Wbudowany timer pilnuje natomiast, by czas mycia był optymalny. Szczoteczka elektryczna dla dzieci w tym wieku również ma delikatne włosie i niewielką główkę. Antypoślizgowa rączka ułatwia samodzielne mycie, ale warto czuwać nad całym procesem i w razie potrzeby pomagać dziecku.

Elektryczne szczoteczki mają niebanalny design, który przykuwa uwagę dzieci – na obudowie znajdują się wizerunki bajkowych postaci (na przykład z filmów Disneya czy Marvela). Taka szczoteczka to niezwykle przydatny gadżet; jest kompatybilna z aplikacją Disney Magic Timer. Za prawidłowe szczotkowanie dzieci otrzymują wirtualne naklejki z ulubionymi postaciami Disneya, co dodatkowo motywuje do nauki mycia zębów. Jedno ładowanie pozwala natomiast na 8 dni szczotkowania

Odpowiednia szczoteczka dla ucznia – jaka powinna być?

Wiek około 6 lat przynosi spore rewolucje w życiu każdego dziecka. Dziecko rozpoczyna edukację szkolną i zdobywa wiele nowych umiejętności. Potrafi także dokładnie wyczyścić zęby bez pomocy dorosłych. Szczególnie jeśli już wcześniej używało szczoteczki elektrycznej. 6 lat to dobry wiek na zmianę szczoteczki na Oral-B Junior. Urządzenie wibruje, gdy trzeba zmienić strefę mycia na inną część jamy ustnej. Pilnuje zatem, aby dziecko dokładnie umyło zęby – bez konieczności szorowania i używania nadmiernego nacisku. Taka szczoteczka również ma dodatkowe funkcje, takie jak wbudowany timer. Włosie jest delikatne, a jednocześnie skutecznie rozbija płytkę nazębną. Design jest dostosowany do grupy wiekowej.

Elektryczne szczoteczki do zębów dla nastolatka – inny wymiar szczotkowania

Nastolatki mają szczególne potrzeby, jeśli chodzi o gadżety – również te, przeznaczone do codziennej higieny i pielęgnacji. Na szczęście Oral-B staje na wysokości zadania i dostarcza nastolatkom skutecznych rozwiązań. Ważną funkcją jest kontrola siły nacisku, dzięki której użytkownik nie podrażni dziąseł nadmiernym naciskiem. Wbudowany timer pozwala natomiast kontrolować czas mycia zębów. Ponadto szczoteczka delikatnie wybiela zęby – a jak wiadomo – kwestia estetyki jest dla nastolatków niezmiernie ważna. Aplikacja Oral-B umożliwia zaś korzystanie z funkcji Smart Coaching, która pozwala rozwijać prawidłowe nawyki.

Dla dzieci w jakim wieku przeznaczona jest szczoteczka soniczna?

Cały czas mówimy o szczoteczce elektrycznej, która ma okrągłą główkę i wykonuje ruchy rotacyjno-pulsacyjne. Niemniej na rynku dostępne są także soniczne szczoteczki elektryczne dla dzieci. Mają one podłużną główkę (przypominającą tradycyjną szczoteczkę) i wykonują ruchy z boku na bok. Ich działanie oparte jest o technologię soniczną, która polega na emitowaniu fal dźwiękowych o częstotliwości około 260 Hz. Wprawione w ruch włosie umożliwia wytwarzanie piany i bąbelków (z wody, pasty i śliny), które docierają do trudno dostępnych miejsc i skutecznie rozbijają płytkę nazębną. Taka szczoteczka rekomendowana jest jednak nieco starszym dzieciom i nastolatkom.

*artykuł zewnętrzny