Tablice sensoryczne – edukacyjna zabawka dla dzieci

Tablice sensoryczne – edukacyjna zabawka dla dzieci

Jakich zabawek potrzebują maluchy na wczesnym etapie rozwoju? Bez wątpienia edukacyjnych. Warto podkreślić, że dzieci na wczesnym etapie rozwoju mają większą łatwość uczenia się. Dlatego warto ten rozwój wspierać, świadomie wybierając przedmioty codziennego użytku otaczające małego człowieka. Zabawką, która nie tylko zajmie Twoje dziecko na wiele godzin, ale także pozytywnie wpłynie na rozwój nowych umiejętności, jest tablica sensoryczna.

tablice sensoryczne

Sensoryczna zabawka w duchu Montessori

Sensoryczne tablice cieszą się niezwykłą popularnością i coraz częściej wybierane są na prezent dla dzieci. Na czym polega ich fenomen? Otóż tablice tworzone są w myśl metody Montessori pomagającej we wszechstronnym rozwoju maluszka. Co więcej, nie da się ukryć, że zachwyca również ich prostota wykonania, jak i fakt, że dziecko może poświęcić im pełną uwagę i bawić się nimi przez naprawdę długi czas.

Czego uczą poszczególne elementy tablicy?

Do tablicy manipulacyjnej przymocowanych jest wiele przedmiotów, które znajdują się w otoczeniu malucha. Bardzo często są to sznurowadła, klamki, zamki błyskawiczne, światełka uruchamiane przyciskiem oraz wtyczka z gniazdkiem. Zastosowanie takich elementów nie jest przypadkowe, ponieważ jednym z zadań tych zabawek, jest zaznajomienie dzieci z rzeczami znajdującymi się dookoła nich. Jest to również sposób na skuteczne odciągnięcie małych odkrywców od gniazdek w ścianach, szuflad czy klamek w drzwiach.

Co więcej, tablice rozwijają wiele umiejętności, a także ćwiczą małą motorykę, koordynację ręka-oko oraz rozwijają ciekawość i zmysły, pozwalając mu poznawać nowe kształty, tekstury, dźwięki czy kolory. Na przykład znajdujące się na drewnianej planszy sznurowadła uczą samodzielnego sznurowania bucików, a sortery zapoznają malucha nowych kształtów. Klakson to jeden z ciekawszych sensorycznych elementów tablic. Doszły nas słuchy, że dzieciaki lubią wykorzystywać go jako gryzak. Natomiast naciskanie guzika włączającego światełka uczy myślenia przyczynowo-skutkowego.

Jak bawić się tablicą manipulacyjną?

Tablica stwarza niekończące się możliwości zabawy. Na początku warto pokazać maluszkowi, jak może bawić się nową zabawką. Jesteśmy pewni, że Twoja pociecha z uwagą będzie przyglądać się wykonywanym przez Ciebie ruchom, a następnie z chęcią będzie je powtarzać.

Jak zacząć? Dotknij zębatego kółka i niby przypadkiem nim zakręć, a po chwili zwyczajnie ucieszyć się z wykonanej czynności. Będzie to doskonałe ćwiczenie uważności. Dokładnie w ten sam sposób możesz pokazać uważnemu maluszkowi zdziwienie. Możesz również kilka razy rozsunąć i zasunąć zamek. Gdy dziecko złapie rytm, zobaczysz, że zabawie nie będzie końca.

Nie da się zaprzeczyć, tablica edukacyjna uczy oraz udoskonala umiejętności dziecka. W zależności od elementów na tablicy, możesz również wraz z maluchem poznawać cyferki czy też uczyć się godzin na zegarze. Dodatkowo tablica może przydać się podczas różnych zabaw, na przykład jako skomplikowane stery w statku kosmicznym.

Sensoryczne tablice od Manibox

Jeżeli szukasz zabawki edukacyjnej dla swojej pociechy, z pewnością zainteresują Cię tablice od Manibox. Ten polski producent dokłada wszelkich starań, aby każda tablica była idealnie wykonana. Manibox szczególną uwagę przywiązuje do bezpieczeństwa dzieciaków. Warto dodać, że każda plansza ma zaokrąglone rogi, a przymocowane elementy są sporych rozmiarów, aby zapobiec zadławieniu. Co więcej, kolorowe elementy malowane są atestowaną farbą. Jednak tablice od Manibox to nie tylko praktyczna zabawka, ale też dekoracja dziecięcego pokoju. Tablice manipulacyjne Manibox będą więc idealnym pomysłem na prezent dla każdego dziecka.

*artykuł zewnętrzny