Konsultacja dietetyczna – czy to coś dla mnie?

Konsultacja dietetyczna – czy to coś dla mnie?

Zdrowa, zbilansowana dieta dostosowana do indywidualnych potrzeb jest w stanie zapewnić wysoką kondycję organizmu przez bardzo długi czas. Niejednokrotnie jest to dużym wyzwaniem dla osób, które nie posiadają specjalistycznej wiedzy w zakresie prawidłowego żywienia. Bardzo dobrym pomysłem, by uzyskać profesjonalną poradę dotyczącą indywidualnych potrzeb dotyczących odżywiania, jest skorzystanie z konsultacji dietetycznej.

konsultacja dietetyczna

Konsultacja dietetyczna – czym jest?

Konsultacja dietetyczna jest spotkaniem z profesjonalistą z zakresu żywienia człowieka cieszącego się dobrym zdrowiem jak i borykającego się z przykrymi dolegliwościami lub chorobami. Dietetyk posiada fachową wiedzę o anatomii człowieka, biochemii organizmu, medycynie oraz promocji i edukacji żywieniowej. Do jego zadań należy:

  • planowanie programu żywieniowego dla pacjentów indywidualnych,
  • ustalanie jadłospisu dla osób, które cierpią na zaburzenia odżywiania jak anoreksja, bulimia lub ortoreksja,
  • leczenie otyłości,
  • planowanie sposobu żywienia w każdej grupie wiekowej,
  • dobieranie planu żywieniowego u kobiet w ciąży,
  • planowanie żywienia osób chorujących.

Konsultacja dietetyczna – jak wygląda?

Konsultacja dietetyczna trwa około 50 minut. Jej zadaniem jest skrupulatne zapoznanie się z potrzebami pacjenta oraz przeprowadzenie wywiadu. Dietetyk zleca wykonanie badań diagnostycznych, które mają przedstawić aktualny stan zdrowia pacjenta. Wyniki mają za zadanie wykazać również ewentualne niedobory witamin i minerałów w organizmie. Dieta dopasowywana jest indywidualnie z uwzględnieniem wieku, płci, stosowanych leków oraz chorób towarzyszących. Ustalony plan żywieniowy w trakcie kolejnych spotkań jest aktualizowany.

Konsultacja dietetyczna – gdzie?

Spotkanie z dietetykiem może odbywać się w szpitalu, przychodniach opieki zdrowotnej, poradniach dietetycznych i prywatnych gabinetach. Wiele sanatoriów, salonów SPA, ośrodków sportowych i rehabilitacyjnych oraz klubów sportowych i fitness oferuje konsultacje dietetyczne. Każdy pacjent ma możliwość łatwego dostępu do specjalisty tak, by zadbać o swoje zdrowie poprzez prawidłowe żywienie.

Konsultacja dietetyczna – dla kogo?

Wybierając się na konsultację dietetyczną warto zastanowić się nad wyborem dietetyka, który specjalizuje się w obszarze najbardziej nas dotyczącym. Dietetyk sportowy to osoba, która zajmuje się profesjonalnym doradztwem osobom, które zachowują dużą aktywność fizyczną na co dzień, uprawiają sport zawodowo, intensywnie trenując. Plan żywieniowy jest dostosowywany do rodzaju ćwiczeń i efektów, których oczekuje pacjent. Dietetyk pomoże również we właściwym doborze suplementacji.
Dietetyk kliniczny wspiera prawidłowe odżywianie osób chorujących. Pomaga on, poprzez ustalenie planu zbilansowanych posiłków, zniwelować przykre objawy chorobowe, na każdym etapie leczenia. Pacjenci borykający się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, nietolerancją pokarmową lub reakcjami alergicznymi mają skorzystać z konsultacji dietetycznej, w wyniku której produkty drażniące zostaną wyeliminowane na rzecz tych prozdrowotnych.

*artykuł zewnętrzny