Jak uniknąć chorób wynikających z palenia?

Jak uniknąć chorób wynikających z palenia?

Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka chorób spowodowanych paleniem będzie rzucenie nałogu. Jednak dla wielu palaczy takie rozwiązanie jest trudne. Ludzie tkwią w nałogu nikotynowym z dwóch powodów. Nie chcą rzucić palenia lub uważają, że nie będą w stanie tego zrobić. Istnieje jednak wiele powodów, dla których warto zmusić się do rozstania z nałogiem. Przyjrzyjmy się temu, w jaki sposób możemy zapobiegać chorobom wynikającym z palenia tytoniu.

jak uniknąć chorób wynikających z palenia

Ograniczenie ilości zażywanej nikotyny

Uzależnienie od papierosów jest niebezpiecznym nałogiem, który osłabia kondycję naszych płuc oraz zwiększa ryzyko raka. Nawet jeżeli nie jesteśmy w stanie całkowicie zerwać z paleniem, powinniśmy zacząć działać w inny sposób. Na początku możemy ograniczyć liczbę wypalanych dziennie papierosów.

Spożywając mniejsze dawki nikotyny, nie wyeliminujemy całkowicie ryzyka chorób spowodowanych paleniem, jednak zmniejszymy ich prawdopodobieństwo.

Innym rozwiązaniem może być pomaganie sobie substancjami alternatywnymi. Klasyczne wyroby tytoniowe możemy zastąpić papierosami ziołowymi lub wyrobami o mniejszej zawartości substancji smolistych. W ten sposób niektóre szkody spowodowane paleniem zostaną ograniczone. W dłuższej perspektywie powinniśmy jednak spróbować całkowitego zaprzestania palenia.

Możemy sobie pomóc profesjonalnymi środkami, które zmniejszają łaknienie na nikotynę. Przykładem takiej substancji są tabletki Recigar – https://recigar.pl/. Pomagają w odzwyczajeniu się od palenia, zmniejszając głód nikotynowy spowodowany przerwą od nikotyny.

Badania dotyczące nałogu

W 20 losowych badaniach lekarze kontrolowali skuteczność metod pomagających w rzuceniu palenia. Lekarze zauważyli, że jedynym skutecznym sposobem jest sukcesywne zmniejszanie liczby wypalanych papierosów aż do ich całkowitego wyeliminowania.

W większości przypadków lekarze oferowali palaczom środki łagodzące łaknienie nikotynowe. Były to tabletki lub preparaty do żucia. W badaniach wykazano, że substancje zmniejszające łaknienie na nikotynę skutecznie zmniejszyły liczbę wypalanych dziennie papierosów o połowę w porównaniu do placebo.

Zmniejszenie szkód spowodowanych długotrwałym paleniem

Chociaż zaprzestanie palenia jest obecnie jedynym gwarantowanym sposobem ograniczenia szkód powodowanych przez palenie tytoniu, rozsądnym podejściem do wtórnego ograniczania palenia tytoniu może być próba ograniczenia szkód wynikających z dalszego używania tytoniu przez palaczy poprzez zażywanie leków zmniejszających łaknienie na nikotynę.

Pamiętajmy jednak o tym, że długoterminowo tylko całkowite zaprzestanie palenia uchroni nas przed ryzykiem wystąpienia:

– Raka krtani
– Raka płuc
– Gruźlicy
– Przewlekłych chorób płuc
– Raka jamy ustnej
– Przewlekłego zapalenia oskrzeli

Czy cygaro jest zdrowszą alternatywą papierosów?

Niektórzy mają tendencję do zamieniania jednego nałogu w drugi. Niestety w przypadku palenia cygar nie zmniejszamy ryzyka chorobowego. Zachorowalność na raka jamy ustnej w przypadku palenia cygar jest większa lub podobna jak w przypadku papierosów. Chociaż wielu palaczy cygar nie wdycha dymu, ryzyko wystąpienia u nich raka jamy ustnej, gardła i przełyku jest takie samo jak u palaczy papierosów.

*artykuł zewnętrzny