Jak rozpoznać rodzaj kaszlu u dziecka?

Jak rozpoznać rodzaj kaszlu u dziecka?

Leczenie kaszlu u dziecka powinno zależeć od jego rodzaju. Inne podejście będzie bowiem przy kaszlu suchym, a inne przy mokrym. Zanim jednak rodzice podejmą odpowiednie środki, mające na celu złagodzenie objawów i pozbycie się męczącej dolegliwości, muszą rozpoznać, jaki rodzaj kaszlu doskwiera dziecku. Jak to zrobić?

jak rozpoznać rodzaj kaszlu

Przyczyny kaszlu u dziecka

Chcąc skutecznie wyleczyć kaszel, należy poznać jego przyczynę. Najczęściej jest to jeden z objawów infekcji, jednak wyróżniamy także kaszel alergiczny oraz astmatyczny. Zazwyczaj na początku mamy do czynienia z kaszlem suchym, czyli takim, przy którym nie dochodzi do odkrztuszania wydzieliny z dróg oddechowych. Kaszel mokry pojawia się później i może stanowić objaw rozwijającej się infekcji bakteryjnej, a jest reakcją obronną organizmu na zalegającą w płucach, oskrzelach lub gardle wydzielinę. Jak rozpoznać kaszel suchy, a jak mokry?

Objawy kaszlu suchego u dziecka

Przy kaszlu suchym charakterystyczne jest to, że dziecko nie odkrztusza wydzieliny, a jeżeli już jakaś się pojawi, są to skąpe ilości. Tego typu kaszel często występuje w trybie napadowym i ma zwyczaj nasilania się w godzinach nocnych. Może to zaburzać spokojny sen dziecka i być dla niego bardzo męczące. Kaszel suchy jest uciążliwy, dziecko może skarżyć się na drapanie w gardle i tchawicy. Wiąże się także z ciągłym napięciem mięśni oddechowych i brzucha, co dodatkowo wyczerpuje malucha. Suchy kaszel brzmi jak chrypienie lub szczekanie. Najczęściej jest objawem podrażnienia dróg oddechowych. Może być spowodowany przez ciało obce, choć zazwyczaj stanowi jeden z pierwszych objawów infekcji, a wtedy po ok. 2-3 dniach może przerodzić się w kaszel mokry. Następnie może powrócić pod koniec choroby, gdy kaszel produktywny przejdzie znów w kaszel suchy po tym, jak wydzielina nie będzie już dłużej zalegać w drogach oddechowych. Leczenie kaszlu suchego odbywa się poprzez nawadnianie, inhalacje oraz syropy na kaszel suchy, przyspieszające pojawienie się wydzieliny i przejście do fazy kaszlu mokrego.

Objawy kaszlu mokrego u dziecka

Kaszel mokry, nazywany także produktywnym, pojawia się najczęściej w następstwie rozwoju infekcji bakteryjnej dróg oddechowych. Wyróżnia się wydzieliną, która najczęściej jest gęsta, lepka, może mieć kolor żółty, zielony, przezroczysty, a czasem być podbarwiona krwią. Wraz z wydzieliną z organizmu dziecka wydalane są wywołujące chorobę patogeny, a więc sam kaszel mokry stanowi prawidłową reakcję organizmu i może przyczynić się do szybszego wyleczenia. W dalszym ciągu jednak jest meczący, dlatego rodzice często szukają sposobów na to, aby przynieść dziecku ulgę. Kaszel mokry charakteryzuje się tym, że podczas oddechu dziecka można usłyszeć świszczenie lub bulgotanie w płucach. Do jego leczenia stosuje się leki na kaszel mokry, takie jak Flavamed, które pomagają rozrzedzić wydzielinę, co sprzyja jej szybszemu usuwaniu. U bardzo małych dzieci czasami konieczne jest także opróżnianie noska za pomocą aspiratora lub specjalnej gruszki.

*artykuł zewnętrzny