Jak dobrać karnisze do wystroju wnętrza ?

Jak dobrać karnisze do wystroju wnętrza ?

Karnisze to jeden z podstawowych elementów dekoracyjnych okna. Pełni jednak nie tylko funkcję estetyczną, ale również praktyczną. Możemy na nim zawiesić firany lub zasłony i uzupełnić wystrój wnętrza. Jak dobrać karnisze?

karnisze

Karnisze metalowe: drążkowe lub szynowe

Największą popularnością cieszą się obecnie karnisze metalowe. Dzięki nim możemy uzyskać oryginalny efekt, a dostępność kolorów i rodzajów zakończeń wyróżnia je na tle pozostałych rozwiązań. Karnisze drążkowe to klasyczne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych pomieszczeniach. Charakteryzuje je wytrzymałość. Sprawdzą się doskonale przy grubych i ciężkich materiałach. Mimo to należy pamiętać, że są uzupełnione wspornikami podtrzymującymi całą konstrukcję. Wpływa to na ograniczenie swobody przesuwania zawieszonych elementów w dowolne miejsce. Możemy dociągnąć je tylko do pewnego momentu. 

Karnisze szynowe sprawdzą się doskonale w minimalistycznych i nowoczesnych pomieszczeniach. Charakteryzują się prostotą, a wybór zakończeń jest mocno ograniczony. Zyskujemy jednak swobodę przesuwania firany lub zasłony w dowolne miejsce. Możemy dociągnąć je aż do samego końca karnisza. Warto zwrócić uwagę, że metalowe karnisze powinny być dopasowane do pozostałych elementów wyposażenia pomieszczenia. Szczególną uwagę warto zwrócić w tym przypadku na: lampy i meble. Jeżeli są w nich metalowe zdobienia lub elementy, kierujmy się nimi przy wyborze karniszy. Dzięki temu uzyskamy spójną całość.

Kolor i rodzaj zakończeń karniszy

Szczegółową ofertę karniszy znajdziesz na stronie producenta karnix.pl. Wśród dostępnych rozwiązań znajdziesz duży wybór karniszy metalowych. Dzięki temu bez problemu dopasujesz produkt do wystroju wnętrza. Warto zwrócić uwagę na grupy kolorystyczne. W ofercie pojawiają się: antyczne metale, czyli mosiądz antyk, chrom mat czy też czarny nikiel, czyli antracyt. Decydując się na jedno z rozwiązań, powinieneś wziąć pod uwagę kolor zasłon i firan, a także pozostałego wyposażenia wnętrza. Oprócz koloru musisz wybrać jeszcze jeden element. 

Jedną z ważnych decyzji jest również zakończenie karnisza. Jeżeli wybrałeś karnisze drążkowe, otrzymasz do dyspozycji nieco większy asortyment. Wśród dostępnych rozwiązań znajdziesz klasyczne elementy roślinne – liść gałązka, nowoczesne okrągłe gałki czy też eleganckiego kryształowe zakończenia. Dzięki temu dopasujesz je zarówno do minimalistycznych pomieszczeń, jak i klasycznych. Jeżeli zdecydujesz się na karnisze szynowe, dostępność zakończeń jest nieco mniejsza, ale wciąż można znaleźć atrakcyjne rozwiązania. 

Karnisze pojedyncze – Na co jeszcze zwrócić uwagę

Kiedy decydujesz się na zakup karnisza, powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na względy estetyczne, ale również praktyczne. Wśród dostępnych produktów znajdziesz karnisze mocowane do ściany lub sufitu. Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzesz, musisz wiedzieć, że karnisz powinien znajdować się około 10 cm powyżej ramy okiennej. Dodatkowo należy zachować dystans od ściany wynoszący około 10-15 cm. Pamiętaj również o dobraniu odpowiedniej długości drążka lub szyn. Zaleca się, aby był on dłuższy od parapetu i wystawał około 15-25 cm z obu stron poza ramę okna. Dzięki temu zagwarantujesz sobie swobodną zmianę ułożenia firanki lub zasłony.

Pamiętaj także o odpowiednim wsparciu karnisza. Jeżeli zdecydujesz się na ciężkie i grube materiały, niezbędne może okazać się dodatkowe zabezpieczenie w postaci wsporników. W innym przypadku ryzykujesz obniżeniem konstrukcji i uszkodzeniem ściany. Sprawdź pojedyncze karnisze na stronie: https://www.karnix.pl/karnisz-pojedynczy.html

*artykuł zewnętrzny