Wyprawka dla dziecka do kołyski

Wyprawka dla dziecka do kołyski
wyprawka dla dziecka

Podstawowa wyprawka dla dziecka 

U każdej mamy pojawienie się dwóch kresek na teście ciążowym, oprócz wielu pozytywnych emocji, jest momentem, w którym zaczyna kupować produkty potrzebne dla swojego maleństwa. W ciąży często kobiety mają syndrom wicia gniazda, co jeszcze bardziej potęguje chęć kupowania nowych i pięknych rzeczy, układania ich, przygotowywania dziecięcego pokoju i zabawek.

Obecnie mając dostęp do wielu produktów na wyciągnięcie ręki, niedoświadczone mamy często gubią się i zaczynają kupować wiele rzeczy kompulsywnie. Dlatego przed przystąpieniem do kompletowania wyprawki warto zasięgnąć porad koleżanek, które już mają dzieci lub dopytać na forach internetowych, jakie produkty są obowiązkowe, a z jakimi możemy się wstrzymać lub kupić później bez uszczerbku na domowym budżecie.

Pojazd na czterech kołach

Wybór idealnego wózka chyba najczęściej spędza przyszłym rodzicom sen z powiek. Główne kryteria wyboru to to, na jakiej powierzchni najczęściej będzie używany, jak pojemny jest bagażnik w samochodzie, w którym najczęściej będziemy go przewozić, czy będzie trzeba go znosić po schodach oraz czy chcemy kupić od razu wersję wózka 2 w 1, czyli gondola i spacerówka.

Po zastanowieniu się nad tymi kwestiami pozostaje nam założenie budżetu, który możemy przeznaczyć na wózek i wycieczka do sklepu z artykułami dziecięcymi i przetestowanie różnych modeli. Następnie do gondoli dokupujemy prześcieradło i wodoodporny podkład.

Pokój dziecka

Wiele młodych rodziców, jeśli tylko pozwalają im na to warunki mieszkaniowe, decyduje się na urządzenie pokoju dziecięcego jeszcze przed pojawieniem się dziecka. Rodzice kupują piękne i wzorzyste tapety, śliczne mebelki, wysokiej jakości pościel, ozdoby, zabawki, maskotki. Jednak po porodzie często okazuje się, że łóżeczko dziecka ląduje w sypialni rodziców.

Dlatego najważniejszym elementem wyprawki jest zakupienie łóżeczka dostawnego, które z łatwością można dostawić do łóżka małżeńskiego. Wtedy mama może z łatwością nakarmić swoje maleństwo bez wstawania, a maluszek czując bliską obecność mamy będzie spokojniej spać.

Do łóżeczka warto włożyć wodoodporny podkład na materac, by uniknąć później trudnych do sprania plam i zniszczonego materacyka. Noworodek najchętniej będzie spać w kokonie lub rożku, natomiast kilkumiesięczne dziecko możemy ubrać w śpiworek niemowlęcy, dzięki czemu będziemy spokojni, że nie odkryje się w nocy, ani nie udusi.

Niestety używanie kołderki przy tak malutkim dziecku, niesie ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Podsumowując, oczywiście możemy przygotować wcześniej pokoik dla dziecka, jednak możemy spokojnie dokupywać do niego rzeczy już po urodzeniu dziecka. 

Artykuły pielęgnacyjne dla niemowląt

Podstawowym produktem wyprawki są pieluchy tetrowe, duża ilość pieluch tetrowych. Dziecko przez kilka pierwszych miesięcy dosyć intensywnie ulewa, a pieluchy tetrowe idealnie się do tego przydają.

Kolejnym produkt to ręcznik kąpielowy, najlepiej z nakryciem głowy, by od razu po wyjęciu z wanienki otulić szczelnie maluszka. Do kąpieli używamy delikatnych produktów, najlepiej poleconych przez położną środowiskową. Po kąpieli trzeba wyczesać główkę dziecka szczoteczką z miękkim włosiem. Zestaw do obcinania paznokci, wanienka, termometr do mierzenia temperatury wody to podstawowe produkty, które pomogą nam w codziennej pielęgnacji maluszka.

Inne produkty dla noworodka w wyprawce

Wyprawka dla niemowlaka może zawierać też produkty nie tak bardzo oczywiste, jednak ułatwiające zajmowanie się dzieckiem. W łóżeczku dziecka możemy zamieścić pozytywkę, która będzie uspokajająco działała na maleństwo, a także zawiesić szumiącą maskotkę wydającą dźwięk podobny do tego, które dziecko słyszało w łonie mamy.

Jeśli dziecko używa smoczka to warto zaopatrzyć się w zawieszkę do niego, wtedy będziemy mieć pewność, że go nigdzie nie zgubi. Powinniśmy mieć dla dziecka przygotowane minimum dwa kocyki: jeden cieniutki na upalne dni, najlepiej wtedy sprawdzi się kocyk bambusowy oraz drugi, grubszy, by uchronić dziecko przed wiatrem. Gryzaki, książeczki kontrastowe, grzechotki pomogą w rozwoju dziecka i zdobywaniu nowych umiejętności. 

*artykuł zewnętrzny