Cytrynian potasu a zdrowie. Co może zdziałać regularna suplementacja?

Cytrynian potasu a zdrowie. Co może zdziałać regularna suplementacja?

Potas zalicza się do grupy podstawowych minerałów, jakich organizm człowieka bezwzględnie potrzebuje. Gdy tylko jego poziom jest zbyt niski, od razu odczuwamy to w bardzo nieprzyjemny sposób. Jak? O najważniejszych objawach niedoboru tego pierwiastka oraz wygodnym sposobie jego suplementacji dowiesz się z dalszych fragmentów naszego poradnika. Zapraszamy do lektury.

Cytrynian potasu

Potassium citrate

Pod tajemniczo brzmiącym określeniem potassium citrate kryje się składnik zwany cytrynianem potasu, który stanowi ograniczą postać klasycznego składnika organizmu ludzkiego jakim jest powszechnie kojarzony potas. To cytrynian trójpotasowy, jaki jest solą potasową kwasu cytrynowego, stąd jego charakterystyczna, skrócona nazwa. Występuje on jako substancja bezwonna oraz biały i higroskopijny proszek. Idealnie rozpuszcza się w wodzie, a jego bioprzyswajalność szacowana jest na poziomie nawet ponad dziewięćdziesiąt procent, o ile oczywiście mówimy o wartościowym i certyfikowanym preparacie suplementowym typu sprawdzone wyroby marki Swanson. Teoretycznie wydaje się, że o wiele lepszym rozwiązaniem jest czerpanie omawianego potasu z produktów spożywczych, co zdecydowanie zalecamy, ale niestety coraz częściej zdarza się, że sama zdrowa i zbilansowana dieta to za mało, aby zafundować organizmowi zalecaną dawkę tego pierwiastka. W związku z tym warto rozważyć uzupełnienie programu żywieniowego o racjonalną suplementację kapsułkową.

Nieocenione właściwości zdrowotne

Dlaczego potas jest aż tak ważnym składnikiem? Jego rola jest ogromna, ponieważ to nadrzędny elektrolit organizmu. Stoi on na równi z wapniem, sodem czy magnezem. Gdy dochodzi do skrajnych niedoborów opisywanego minerału, niestety przekłada się to na szwankowanie licznych organów wewnętrznych. Dzięki wskazanej dziennej porcji potasu właściwie pracuje nasz układ krwionośny oraz system nerwowy. Potas rewelacyjnie działa na przewodnictwo mięśniowe oraz reguluje ciśnienie krwi. Jest też dobrym motorem napędzającym dla mięśnia sercowego. Odgrywa on też istotną rolę w transporcie impulsów elektrycznych, więc w dużym stopniu odpowiada za dotlenienie mózgu. Jest potrzebny do dbania o równowagę elektrolitową oraz normowanie poziomu ph. To za sprawą potasu, nie zakwaszamy organizmu, zachowując właściwy poziom zasadowy. Pierwiastek ten sprzyja też nawadnianiu oraz tworzeniu białek i aminokwasów.

*artykuł zewnętrzny