Jak zadbać o atmosferę, czyli abc przytulnego wystroju wnętrz

Jak zadbać o atmosferę, czyli abc przytulnego wystroju wnętrz

W sieci roi się od zdjęć klimatycznych wnętrz gotowych do zamieszkania od zaraz. Tylko jak wprowadzić takie ciepło do własnego salonu czy sypialni? Poznaj kilka tajników, dzięki którym Twój dom będzie pełen przytulnych kącików stworzonych do odpoczynku po ciężkim dniu.

wystrój wnętrz

Stare i nowe

Obecne budownictwo kojarzy się z betonem, szkłem i stalą. Jednak przy tworzeniu przytulnego wnętrza warto pójść w eklektyczną stronę. Jak to zrobić? Przełam surowość nowoczesnych materiałów poprzez łączenie ich z drewnianymi meblami z ubiegłych epok. Stara komoda, lekko skrzypiące krzesło, stół noszący ślady użytkowania. Mieszaj style i epoki, tworząc niepowtarzalną kombinację elementów wystroju.

Malowanie światłem

Oświetlenie spełnia nie tylko funkcje praktyczne. Dobrze przemyślane, podkreśli znajdujące się w pokoju meble, pomoże Ci się odprężyć i wprowadzi w dobry nastrój. Wybieraj ciepłe światło, ponieważ działa relaksująco. Nie oszczędzaj na lampach, światełkach i świecach. Ustawiaj je na stolikach, półkach, w okolicy fotela czy łóżka.

Musi być miękko!

Zamknij oczy i wyobraź sobie, jak stąpasz gołymi stopami po puszystym dywanie, siadasz na kanapie, podkładasz pod głowę kilka poduszek, a nogi nakrywasz ciepłym kocem. Miło, prawda? Przytulne wnętrze musi być wygodne. Zainwestuj w przyjemne w dotyku materiały o walorach grzewczych. Świetnie sprawdzą się bawełna czy wełna. W takich warunkach czytanie książki czy nadrabianie filmowych zaległości będzie Ci sprawiało jeszcze więcej przyjemności, niż dotychczas!

Gołym ścianom mówimy NIE

Czasem bywa tak, że w trakcie urządzania pokoi tak bardzo skupiamy się na meblach oraz zagospodarowaniu podłogi, że zapominamy o ścianach. A tymczasem są one integralną częścią pomieszczenia i warto tę powierzchnię wykorzystać. Zrób kolaż z ważnych dla Ciebie zdjęć. Powieś dekoracyjną tkaninę, obraz w pięknej ramie albo lustro, które powiększy optycznie przestrzeń, a wieczorem będzie odbijać światło świec i żarówek. Zamocuj półkę na kilka ulubionych książek czy innych bibelotów. Kup w sklepie szablon, dzięki któremu stworzysz niepowtarzalny i — co najważniejsze — własnoręcznie wykonany wzór. Pamiętaj, ogranicza Cię tylko wyobraźnia.

wnętrza

Kropka nad „i”

Ostatnim krokiem jest spersonalizowanie wnętrza, w którym przebywasz. Nie chowaj wszystkiego w szafkach! Wyeksponuj dekoracyjne flakony z perfumami. Wybierz coś kolorowego np. obłędnie różową wodę toaletową Joop! Homme. Pobudzaj wszystkie zmysły. Niech w powietrzu unosi się zapach olejków eterycznych lub kadzidełek, które przeniosą Cię w najodleglejsze zakątki świata. Ozdób półki pamiątkami z podróży oraz ramkami ze zdjęciami przypominającymi Ci o dobrych chwilach. Rozpieść się! Spraw, by zwykły podwieczorek stał się niezwykły. Kup tackę, na której ułożysz kubek z ciepłą herbatą, pyszną przekąskę oraz świeże kwiaty. Warto podpatrywać pomysły w katalogach, ale dopiero dodanie kilku osobistych elementów sprawia, że zaczynamy nazywać cztery ściany domem.