Najważniejsze fakty na temat oliwy z oliwek

Najważniejsze fakty na temat oliwy z oliwek

Oliwa z oliwek to obecnie jeden z najpopularniejszych składników w kuchni. Zyskała szerokie zastosowanie w kulinariach, m.in. jako dodatek do lekkich warzywnych sałatek oraz przy smażeniu. Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości zalecana jest przez lekarzy oraz propagujących rezygnację z olejów rzepakowych dietetyków.

oliwa z oliwek

Rodzaje oliwy z oliwek

Duże zainteresowanie oliwą z oliwek spowodowało, że w sklepach pojawia się coraz więcej jej rodzajów. Wśród tych najczęściej kupowanych znajduje się oliwa extra virgin. Dlaczego warto w nią inwestować? To najwyższej klasy oliwa, która jest tłuszczem naturalnym, uzyskiwanym z pierwszego tłoczenia na zimno. Sprawdza się przede wszystkim jako dodatek do pizzy lub sałatek. Do smażenia dużo bardziej nadaje się oliwa virgin, o nieco większej kwasowości i zielonkawym odcieniu. Na sklepowych półkach znajdują się też oliwy z wytłoczyn (tańsze, ale o niższej jakości) oraz oliwy smakowe, np. czosnkowe, rozmarynowe, paprykowe, bazyliowe, które można samodzielnie przygotować w domu.

Właściwości odżywcze oliwy z oliwek

Najlepsze oliwy to skarbnica cennych witamin i składników dla organizmu. Przede wszystkim oliwa bogata jest w kwasy jednonienasycone, które chronią przed kamicą, a dodatkowo poprawiają funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Oprócz tego kwasy jednonienasycone obniżają poziom złego cholesterolu. Skład oliwy z oliwek obejmuje też kwasy oleinowe, które znane są ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Dodatkowo zawierają też przeciwutleniacze walczące z odpowiedzialnymi za chorobę nowotworową wolnymi rodnikami. W oliwie z oliwek znajdują się też witaminy. Wśród nich jest witamina E, która poprawia elastyczność skóry oraz kondycję włosów i paznokci (tzw. witamina młodości), a także witamina A redukująca przebarwienia oraz drobne zmarszczki.

Przechowywanie oliwy z oliwek

Aby cieszyć się prozdrowotnymi właściwościami oliwy z oliwek trzeba ją odpowiednio przechowywać. Jeśli robisz ją samodzielnie lub kupujesz w plastikowej butelce, koniecznie użyj/zmień na szklaną. Tego typu można dostać w dobrych sklepach specjalizujących się w sprzedaży akcesoriów kuchennych, np. https://zasmakujradosci.pl/butelki-do-oliwy. Szkło zagwarantuje, że oliwa długo będzie świeża i nie wejdzie w reakcję z żadnymi składnikami chemicznymi. Nie tylko opakowanie ma znaczenie. Ważna jest także temperatura przechowywania. W lodówce będzie za zimno – oliwa może zmętnieć. Nie powinna być też w miejscu nasłonecznionym, bo straci wszystkie witaminy. Najlepsze miejsce to chłodna spiżarnia lub zacieniona szafka.