Jesienne prace plastyczne z grzybkami

Jesienne prace plastyczne z grzybkami

Jesienne prace plastyczne z grzybkami – 4 propozycje wykonane różnymi technikami. Idealne zarówno dla maluchów jak i starszaków.

Jesienne prace plastyczne z grzybkami

Mamy jesień, a więc sezon grzybowy. W związku z tym stworzyliśmy z Krzysiem jesienne prace plastyczne z grzybkami. Zanim jednak zabraliśmy się za tworzenie wybraliśmy się także na spacer po lesie. Niestety jadalnych grzybów nie znaleźliśmy – chyba w złe miejsce trafiliśmy, ale za to poobserwowaliśmy przyrodę, pooddychaliśmy świeżym powietrzem i zebraliśmy trochę żołędzi, kasztanów i gałązek. Na szczęście obyło się bez kleszczy.

1. Grzybki malowane palcami

Potrzebne będą:

 • blok techniczny
 • flamaster
 • farby do malowania palcami np. Bambino

 

Wykonanie:

Flamastrem rysujemy dziecku grzybki na kartce papieru. Jeśli to starszak i potrafi już samodzielnie rysować kontury grzybów to dajmy mu się wykazać. Następnie farbkami do malowania palcami dziecko robi kropeczki wypełniając kontury grzybów odpowiednimi kolorami. Farbki Bambino będą idealne, ponieważ bardzo łatwo zmywają się ze skóry, dodatkowo mają również pieczątki, które można wykorzystać do prac plastycznych.

jesienne prace plastyczne

grzybki malowane palcami

farby do malowania palcami

praca plastyczna grzyby farbami

2. Grzybki z kasztanów i plasteliny

Potrzebne będą:

 • blok techniczny z kolorowymi kartkami
 • kasztany
 • plastelina
 • opcjonalnie jakaś gałązka

 

Wykonanie:

Na zielonej kartce z bloku technicznego dziecko przykleja zielone plasteliny, które mają imitować mech. Z szarej plasteliny musi uformować trzony grzybów, na które kładzie kasztany. Dodatkowo można wbić w plastelinę gałązkę, która będzie wyglądała jak drzewko. Krzyś stworzył także ślimaczki. Plastelina Bambino jest miękka, dzięki temu nawet mniejsze dzieci nie będą miały problemu z jej formowaniem.

jesienna plastyka grzyby

grzyby różnymi technikami plastycznymi

grzybki z kasztanów

3. Grzybki z papieru

Potrzebne będą:

 • zeszyt papierów kolorowych
 • kartka z bloku – technicznego lub rysunkowego
 • klej
 • nożyczki

bambino przybory plastyczne

Wykonanie:

Rysujemy dziecku na białej stronie papieru kolorowego kształty kapeluszy grzybów (na brązowych lub czerwonych kartkach, w zależności jakie grzyby chcemy stworzyć) oraz linię na zielonej kartce. Do wykonania trzonków grzybków użyliśmy ostatniej tekturowej strony z bloku, ponieważ nie było w nim szarek ani białej kartki. Dziecko wycina wyrysowane kształty, a następnie przykleja je na białą kartkę z bloku technicznego czy rysunkowego. Nożyczki firmy Bambino mają odbijak – plastikowy element działający jak sprężynka, dzięki któremu po każdym naciśnięciu znów się rozwierają. To znacznie ułatwia wycinanie i pomaga maluchom, które dopiero rozpoczynają przygodę z wycinaniem. Krzyś co prawda radzi sobie już świetnie, właściwie to mnie zaskoczył, bo sam pięknie wszystko wyciął, ale w końcu to już duży przedszkolak.

bambino nożyczki z odbijakiem

wycinanka jesienna

grzyby z papieru

grzyby z papieru dla maluchów

4. Grzyby z pietruszki i ziemniaków

Potrzebne będą:

 • ziemniaki i pietruszka
 • farbki i pędzelki
 • wykałaczki
 • kubeczek z wodą

bambino wykorzystanie w plastyce

Wykonanie:

Pietruszkę kroimy w poprzek na mniejsze kawałki, które będą trzonkami grzybów. Ziemniaki przekrawamy na pół. Następnie my lub dziecko wbija wykałaczki w pietruszkę i nakłuwa na wystający kawałek ziemniaka. Ziemniaki może pomalować farbkami w odpowiednich kolorach. Po wyschnięciu efekt jest dużo lepszy, ponieważ grzyby wyglądają jak prawdziwe! Przy tej pracy doskonale sprawdzi się kubek do wody z Bambino, który ma zamykanie, dzięki któremu unikniemy rozlania wody przez dzieci.

grzybki z pietruszki i ziemniaków

grzyby z ziemniaków i pietruszki

grzyby malowane z ziemniaków

grzyby praca plastyczna

A Wy tworzycie z Waszymi pociechami jesienne prace plastyczne z grzybkami? A może macie pomysły na inne jesienne dzieła np. na jeżyki, liście?