Przyszedł już czas, by połączyć karmienie piersią z podawaniem innych pokarmów, jednak Twoje dziecko nie chce ich jeść?

Przyszedł już czas, by połączyć karmienie piersią z podawaniem innych pokarmów, jednak Twoje dziecko nie chce ich jeść?

Doradzamy, co robić w takiej sytuacji

Karmienie piersią jest podstawą żywienia dziecka w pierwszym roku życia. To zalecenie zbiega się z wytycznymi o rozszerzaniu diety dziecka nie wcześniej niż w 17. i nie później niż w 26. tygodniu życia. Jak pogodzić obie kwestie i co zrobić, gdy maluszek niechętnie je nowe posiłki?

czas karmienia

Karmienie piersią najlepsze dla dziecka

Twój pokarm dostarcza cennych składników odżywczych, których potrzebuje rozwijające się dziecko. Mleko mamy zaspokaja głód i pragnienie maluszka. Jeśli karmisz wyłącznie piersią przez pierwsze 6. miesięcy życia maluszka, nie ma potrzeby podawania wody czy innych płynów. Jednakże w pewnym momencie przychodzi czas na podawanie pierwszych posiłków. Ten okres przypada na 5-6 miesiąc (według zaleceń w schemacie żywienia niemowląt).

Rozszerzenie diety niemowlęcia nie oznacza rezygnacji z karmienia piersią. Na początku podaje się jedynie kilka łyżeczek nowego posiłku, np. puree z marchewki lub innego warzywa. Z czasem przyjdzie moment na większe porcje.

Dlaczego karmiąc piersią muszę rozszerzać dietę dziecka?

Bez wątpienia karmienie piersią to jeden z najlepszych „wynalazków” natury. Ten sposób żywienia niemowlęcia ma wiele zalet, zarówno dla matki, jak i dziecka. Jednak przychodzi czas, gdy samo mleko mamy nie jest już wystarczające. W pewnym momencie u maluszka wyczerpują się rezerwy żelaza zgromadzone w ciąży, a samo mleko mamy nie jest już w stanie zapewnić odpowiedniej podaży tego składnika mineralnego. Jest to jeden z powodów, dla których należy rozpocząć rozszerzanie diety. Dziecko intensywnie rośnie i rozwija się, dlatego potrzebuje dodatkowych produktów, które dostarczą mu także energii niezbędnej do rozwoju. Pamiętaj, że nawet, gdy rozpoczęłaś rozszerzanie diety, to twoje mleko w pierwszym roku życia dziecka wciąż jest podstawą jego diety.

 Co zrobić, gdy maluszek nie akceptuje smaku nowych potraw?

Sytuacja ta często ma miejsce przy rozszerzaniu diety. Eksperci zalecają, aby podejmować nawet 10-15 prób podania nowego produktu. Być może za kolejnym razem dziecko rozpozna smak marchewki czy jabłuszka i chętniej po nie sięgnie. Kolejną metodą jest dodawanie odrobiny twojego mleka do nowego posiłku, który podajemy dziecku. Znajomy smak może pomóc w akceptacji posiłku, który właśnie zaczęłaś wprowadzać do jadłospisu dziecka.  W razie wątpliwości, czy dobrze karmisz dziecko możesz zasięgnąć porady specjalisty.