Jak przygotować stół na wigilijną kolację z eleganckimi dekoracjami?

Jak przygotować stół na wigilijną kolację z eleganckimi dekoracjami?

Wigilia Bożego Narodzenia to moment, który w wielu domach obrosł w tradycje i rytuały. Jednym z najważniejszych elementów przygotowań jest odpowiednie udekorowanie stołu, które odzwierciedla nastrój tych wyjątkowych świąt. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek, jak krok po kroku przygotować stół z elegancją i klasą.

Obrus i bieżnik

Zaczynając od podstaw, wybór obrusu jest kluczowy. Tradycyjnie, biały obrus symbolizuje czystość i jest idealnym tłem dla reszty dekoracji. Warto jednak pamiętać, by obrus był czysty i świeżo wyprany. Aby dodać głębi i tekstury, możemy rozważyć użycie bieżnika. W zależności od wybranej kolorystyki i stylu, bieżnik może być zdobiony, w tradycyjne świąteczne motywy lub być prostym, jednokolorowym dodatkiem, który wprowadzi kontrast lub doda ciepła. Na przykład bieżnik w odcieniach złota lub srebra doda stołowi elegancji, podczas gdy bieżnik w zielonym lub czerwonym kolorze wprowadzi tradycyjny świąteczny nastrój.

Świeczniki i świece

Noc Wigilijna ma w sobie coś magicznego, a odpowiednie oświetlenie może podkreślić ten nastrojowy charakter. Zamiast tradycyjnych lamp i głośnych światełek, postawmy na subtelność świec. Świece nie tylko wprowadzą ciepło do pomieszczenia, ale też stworzą intymną atmosferę. Wysokie, smukłe świeczniki mogą stać się centralnym punktem dekoracji, zwłaszcza gdy są zestawione w grupie o różnej wysokości. Z kolei niskie, szerokie świece w szklanych naczyniach mogą być równie efektowne, jeśli umieścimy je wśród gałązek świerkowych czy sosnowych, dodając naturalnego aromatu do pomieszczenia.

Ozdoby bożonarodzeniowe

Boże Narodzenie to czas, kiedy możemy dać upust swojej kreatywności w zakresie dekoracji. Wykorzystując ozdoby bożonarodzeniowe, możemy stworzyć prawdziwie bajkowy nastrój na naszym stole. Wyobraźmy sobie piękne, ręcznie robione bombki umieszczone w przezroczystych misach lub eleganckie figurki aniołków rozsiane wzdłuż stołu. Gałązki jodły, sosny czy świerku, splecione z czerwonymi wstążkami lub zdobione małymi światełkami LED, mogą służyć jako naturalny bieżnik, dodając świeżości i zimowego aromatu.

Zastawa i sztućce

Odpowiednia zastawa to nie tylko praktyczny element każdego stołu, ale też ważna część dekoracji. Elegancka, biała porcelana z subtelnymi złotymi lub srebrnymi zdobieniami jest zawsze trafionym wyborem. Sztućce powinny być błyszczące i czyste, a ich wybór zależy od stylu, jaki chcemy osiągnąć. Srebrne sztućce wprowadzą nutę tradycji i elegancji, podczas gdy nowoczesne, stalowe modele dodadzą stołowi nowoczesnego wyglądu. Składane serwetki mogą stać się dodatkową dekoracją na stole. Możesz je złożyć w formie choinki, gwiazdy lub innego symbolu świątecznego. Do przytrzymania serwetek możesz użyć ozdobnych pierścieni na serwetki, które dodatkowo ozdobią stół.

Przygotowując stół na wigilijną kolację, pamiętaj o zachowaniu spójności i harmonii w dekoracjach. Nie przesadzaj z ilością ozdób, ale postaraj się, by każdy element był przemyślany i dobrany do reszty. Elegancki stół wigilijny to nie tylko wizualne doświadczenie, ale również uczta dla duszy, która dodaje uroczystego charakteru tej wyjątkowej nocy.

*artykuł zewnętrzne