Jak dobrać fotelik do samochodu dla dziecka?

Jak dobrać fotelik do samochodu dla dziecka?

Byciem rodzicem to duża odpowiedzialność, a bezpieczeństwo dziecka jest wówczas najważniejsze, także podczas podróży samochodem. Między innymi dlatego zainstalowanie fotelika samochodowego to konieczność. Jednak wybór odpowiedniego modelu może być skomplikowany, a na pewno wymaga uwagi i rozważenia wielu czynników. W tym artykule omówimy, jak dobrać odpowiedni fotelik samochodowy dla dziecka.

fotelik do samochodu

Fotelik samochodowy – co to

jak wybrać fotelik

Fotelik samochodowy dla dzieci to fotel montowany za pomocą pasów lub systemu ISOFIX do foteli, lub kanapy samochodowej. Taki fotelik chroni dziecko przed skutkami gwałtownego hamowania lub kolizji drogowej, a także zwiększa komfort jego jazdy. Korzystanie z fotelika jest obowiązkowe, regulowane przez prawo.

Jakie dzieci muszą korzystać z fotelika samochodowego?

Przez długie lata przepisy prawa nakładały obowiązek na rodziców, aby przewozili swoje dziecko w foteliku samochodowym do osiągnięcia 12 roku życia i 36 kg wagi. Obecnie Kodeks Ruchu drogowego przewiduje tylko jedno kryterium – kryterium wzrostu.

Nowelizacja przepisów ustawy Prawo o Ruchu Drogowym w 2015 roku wprowadziła zapis, który mówi, że bez względu na wagę i wiek dziecka, dziecko powinno podróżować w foteliku samochodowym do osiągnięcia 150 cm wzrostu. Choć od tej reguły istnieją wyjątki, o czym nieco później.

Foteliki samochodowe – rodzaje

To oczywiste, że nie ma jednego uniwersalnego fotelika, który byłby równie wygodny i w równym stopniu zapewniał bezpieczeństwo dziecku, które ma 6 miesięcy życia i 6 lat. Z tego powodu, producenci fotelików dzielą je na kilka kategorii wagowych. Ponadto foteliki dzielimy na typ i sposób montażu.

Grupy wagowe

Każdy z producentów fotelików samochodowych ma w swojej ofercie produkty przeznaczone dla dzieci w różnych grupach wagowych, ale najczęściej spotykane to:

 • grupa 0 – dla dzieci od 0 do 10 kg
 • grupa 0+ – dla dzieci od 0 do 13 kg
 • grupa 1 – dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg
 • grupa 2 dla dzieci od 15 do 36 kg

Wyróżniamy też kategorie uniwersalne:

 • od 0 do 18 kg,
 • od 9 do 25 kg,
 • od 9 do 36 kg.

Typy fotelików

Waga dziecka to tylko jedne kryterium rozróżniające modele fotelików. Ze względu na budowę fotelika samochodowego, możemy wyróżnić także foteliki typu:

 • nosidełko – fotelik w kształcie kosza, który może być montowany tyłem lub przodem do kierunku jazdy, przeznaczony dla najmłodszych dzieci od 0 do 13 kg;
 • nosidełko z mocowaniem do wózka – fotelik dla najmłodszych dzieci, który można łatwo przełożyć do dedykowanego modelu wózka;
 • fotelik kubełkowy – fotelik montowany przodem do kierunku jazdy dla dzieci od 9 kg.

Sposób montażu

Dwa najpopularniejsze sposoby montażu fotelika w samochodzie to foteliki montowane:

 • za pomocą pasów – pasy bezpieczeństwa w samochodzie przekłada się przez otwory w foteliku dla dzieci;
 • za pomocą systemu ISOFIX – niektóre modele samochodów wyposażone są w mocowanie ISOFIX, które składa się z dwóch uchwytów umieszczonych pomiędzy siedziskiem a oparciem fotela lub kanapy w samochodzie.

Dopasowanie fotelika do dziecka – jak dobrać fotelik

Wiesz już, jakie są cechy i różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami fotelików samochodowych, ale jak dobrać fotelik samochodowy dla Twojego dziecka?

Przed zakupem fotelika warto sprawdzić, czy model Twojego samochodu wyposażony jest w system Isofix. Jeśli tak, warto szukać fotelików kompatybilnych z tym systemem. Zapewnia on dużo większą stabilność na siedzeniu samochodu niż zwykłe pasy, przez co zwiększa bezpieczeństwo Twojego dziecka w czasie podróży.

Po drugie, dobrze dobrany fotelik to taki, którego boki osłaniają dziecko. Nie może być za duży ani za mały. Musi zapewnić komfort i solidne oparcie. Wreszcie dany fotelik musi spełniać wszystkie obowiązujące normy bezpieczeństwa. To ważne, zwłaszcza jeśli planujesz zakup używanego modelu.

Obecnie obowiązują dwie normy dopuszczające fotelik samochodowy do użytku na terenie UE:

ECE R44-03 lub ECE R44-04

ECE R129 – nazywana „i-Size”

Mamy nadzieję, że te wskazówki, pomogą Ci znaleźć odpowiedni model fotelika dla swojego dziecka.

*artykuł zewnętrzny