Od czasu do czasu lubię zrobić coś z serii DIY czyli zrób to sam. Kilka dni temu powstała gra planszowa dla dzieci z zadaniami i zagadkami.
Samodzielnie wykonana gra daje sporo satysfakcji. Ponadto można sobie wymyślić własne zasady. Najlepiej takie, które spodobają się dziecku, które spokojnie zrozumie. Ja zrobiłam prostą grę planszową dla 3-latka urozmaiconą zadaniami i zagadkami. Gra planszowa DIY to świetna gra na początek przygody z planszówkami – koszt wykonania jest minimalny, a zasady dostosowane do wieku i możliwości naszego dziecka. Nie każdy maluch zostanie fanem planszówek i będzie miał do nich cierpliwość. Zanim zaczniecie zasypywać dzieci gotowymi grami planszowymi sprawdźcie czy tego typu zabawa wzbudzi jego ciekawość i będzie sprawiała mu radość. Pierwsza gra planszowa, którą wykonałam dla Krzysia to gra Kolekcjoner, możecie ją zobaczyć TUTAJ.
Do wykonania gry planszowej z zadaniami i zagadkami potrzebne będą:
- biała kartka z bloku technicznego A3
- 2 kartki z bloku technicznego w kolorze fioletowym i niebieskim
- nożyczki
- ołówek
- pisaki
- puzzle – choć niekoniecznie, można zrobić kwadratowe, okrągłe czy innego kształtu pola na planszy
Niebieską i fioletową kartkę porozcinałam na małe prostokąty. Na fioletowych kartach umieściłam zagadki, natomiast na niebieskich zadania. Zrobiłam po 10 kart z obu kategorii, ale spokojnie można zrobić więcej, albo dorobić ich z czasem, żeby gra nie stała się nudna. Wykorzystałam zagadki z książki, którą posiadamy, natomiast zadania wymyśliłam. Jeśli nie macie pomysłu na zagadki i zadania poniżej macie ściągę z naszymi.
ZAGADKI:
- Uszka ma długie, marchewkę chrupie, kica po zielonej łące. Tylko nie myl go z zającem – KRÓLIK
- Kto silniejszy słoń czy mysz? A kto gorzej skoczy wzwyż? – SŁOŃ
- Kiedy deszcz pada szybko go rozkładasz – PARASOL
- Po deszczu, po ulewie barwny łuk na niebie – TĘCZA
- Mam nogi, ale nie chodzę, stoję na podłodze, a inni siadają na mnie. Bez obaw nic mi się nie stanie – KRZESŁO
- Kulę się w norce pod płotek, nie chcę spotkać się kotem. Nawet mi serka nie trzeba, wystarczy skórka chleba – MYSZ
- Na grzbiecie kolce stroszy, ale gdy ktoś go spłoszy ten wędrowniczek mały w kulkę zwija się cały – JEŻ
- Na wsi jest piejący budzik, do wstawania woła ludzi. Zwykle od bladego świtu słychać głośne kukuryku – KOGUT
- Rudy, puszysty ogonek, uszy czujnie postawione. Lubi orzechy, żołędzie, w zimie głodna nie będzie – WIEWIÓRKA
- Pajęczyna mocna, prawie niewidoczna. Zaraz w jego sieci jakiś owad wleci – PAJĄK
ZADANIA:
- Zrób 3 przysiady
- Podskocz 3 razy na jednej nodze
- Zaśpiewaj piosenkę
- Pokaż 3 przedmioty koloru zielonego
- Wymień 3 postacie z bajki AUTA
- Wymień 3 warzywa
- Powiedz wierszyk
- Narysuj trójkąt i koło
- Policz do 15
- Zatańcz krótki taniec
Gra planszowa powstała na białej kartce A3. Wykorzystałam puzzle obrysowując ołówkiem ich kształty i tworząc z nich pola do przemieszczania się. Na środku planszy narysowałam dwa prostokąty, na których podczas rozgrywki będą leżeć karty zadań i zagadek. Całość poprawiłam czarnym pisakiem, a następnie pokolorowałam poszczególne pola. Fioletowe i niebieskie puzzle to pola odpowiadające kartom z zadaniami i zagadkami.
ZASADY:
Bardzo proste – kto pierwszy okrąży planszę i dotrze na ostatnie niebieskie pole oraz wykona zadanie wygrywa. Po drodze również można trafić na puzzle niebieskie i fioletowe. Kiedy na nich wyląduje nasz pionek bierzemy odpowiednią kartę i wykonujemy zadanie lub rozwiązujemy zagadkę. Jeśli nam się uda za zadanie przemieszczamy się o 2 pola w przód, a za zagadkę o 3 pola. Natomiast, gdy (jakimś cudem 😉 ) nie uda się wykonać polecenia z karty zadania cofamy się o 1 pole, natomiast w przypadku braku prawidłowej odpowiedzi na zagadkę cofamy się o 2 pola.
Do gry wykorzystaliśmy pionki i kostkę od innej planszówki. Krzysiu chętnie wykonywał zadania i rozwiązywał zagadki. Nie zależało mu nawet za bardzo na zwycięstwie jak to zwykle bywa, tylko na tym by jak najwięcej zadań i zagadek trafić na swej drodze. Następnym razem zagramy właśnie z takimi zasadami – kto wykona więcej zadań i zagadek wygrywa 😉