Jak zachęcić dzieci do kreatywnych zajęć?

Kreatywne zajęcia dla maluchów to bardzo rozwijające aktywności – nie tylko jeśli chodzi o plastyczne umiejętności. Wszelka twórczość w niesamowity sposób rozwija mózg. Jak zachęcić dzieci do kreatywnych zajęć?

Kreatywne zajęcia

Ciekawe aktywności

Żeby zachęcić dzieci w różnym wieku do kreatywności, warto wybierać interesujące, zróżnicowane aktywności. Nieco starsze dzieciaki, które lepiej już radzą sobie z bardziej precyzyjnymi zadaniami może na przykład wciągnąć bez reszty malowanie po numerach dla dzieci. To świetne zajęcie, które uczy cierpliwości, operowania kolorami, precyzyjności (trzeba bowiem zmieścić się w liniach), może też dać lepsze wyobrażenie o tym jak kiedyś zaplanować sobie przestrzeń na kartce czy płótnie. Poza tym, tego typu aktywność wycisza i uspokaja. Innym, ciekawym pomysłem, tym razem dla jeszcze młodszych dzieci, może być tworzenie pieczątek z ziemniaków, odrysowywanie liści, przyklejenie na kartce jakiegoś elementu i dorysowanie do niego reszty obrazka. Warto pozwolić maluchowi na maksimum kreatywności, a jednocześnie delikatnie prowadzić dziecko, podpowiedzieć co może wykorzystać, pomóc wtedy, gdy prosi o pomoc.

Aktywności dostosowane do wieku malucha

Żeby zachęcić dziecko do kreatywnej twórczości warto przede wszystkim wykorzystać umiejętności malucha, dobierając aktywności, które dostosowane są do wieku malucha. Zbyt łatwe zadania nie będą już wymagać kreatywności i stracą swój rozwijający charakter, zbyt trudne mogą zniechęcić, sprawić, że dziecko się podda. Zachęcać do kreatywności można już niemowlęta. Pierwsze artystyczne próby mogą one podejmować przy różnego rodzaju sensorycznych zabawach, polegających na przykład na malowaniu rączek i odbijaniu ich na kartce papieru. Im starsze dziecko, tym bardziej zaawansowane aktywności wybrać można, mając też przy tym na uwadze bezpieczeństwo używania konkretnych narzędzi. Na przykład przedszkolakowi bezpieczniej będzie dać kredki woskowe czy o specjalnie zaokrąglonych kształtach, niż mocno zaostrzone kredki ołówkowe. Aktywności plastyczne można stopniowo rozszerzać o wydzieranki, wyklejanki, wycinanki i tak dalej.

Wspólna twórczość

Zachęcenie dziecka do kreatywnych zajęć można też osiągnąć poprzez wspólne aktywności. Maluchy często chcą po prostu spędzać czas z bliskimi i nie ma dla nich największego znaczenia co konkretnie robią – liczy się to, że mogą na przykład być z mamą i w dodatku – robić to co ona. Warto więc przysiąść z dzieckiem do arkusza papieru i razem porysować, malować, pobawić się pieczątkami. Dzieci w dużej mierze uczą się przez naśladownictwo, pokazanie im więc jak można coś zrobić, może zaowocować nauczeniem się przez nie nowej umiejętności. Warto przy tym jednak pamiętać o tym, że maluch powinien być też samodzielny – jeśli nawet kreatywne próby nie przebiegają tak, jak sobie wyobrażamy – pozwólmy na to dziecku. Nie ma przecież instrukcji do tego jak mają wyglądać pierwsze arcydziełka.

Takie twórcze próby mogą zaowocować w niesamowity sposób – z jednej strony pozwalają one dziecku odkryć swoją kreatywną stronę, z drugiej strony rozwijają umiejętności manualne. Dla niektórych skończą się odkryciem prawdziwego talentu, który potem przez lata będzie szlifowany. 

*artykuł zewnętrzny