Skuteczność i zalety wypełnienia kompozytowego

Skuteczność i zalety wypełnienia kompozytowego

 

Wypełnienie kompozytowe to materiał stomatologiczny, którym uzupełnia się ząb po oczyszczeniu go z próchnicy. Jest najpopularniejszym rozwiązaniem, które stosuje się w gabinetach dentystycznych. Zastąpił znane od lat i zdecydowanie mniej estetyczne wypełnienie amalgamatowe, na tle którego kompozyt zdaje się mieć wiele zalet.

Skuteczność wypełnienia kompozytowego

Kompozyty stomatologiczne to mieszanka organicznej żywicy i nieorganicznego wypełniacza, która przyjmuje postać plastycznej masy. Pod wpływem światła zyskuje twardość, dzięki czemu stanowi skuteczny sposób na wypełnienie ubytku w zębie.

Prawidłowo założone wypełnienie z kompozytu umożliwia gryzienie nawet twardych pokarmów i nie kruszy się pod wpływem ściśnięcia. Z uwagi na swoją wysoką skuteczność, stanowi najbardziej powszechny materiał, którym wykańcza się ząb po usunięciu ubytku próchniczego. Stosowany jest także w bondingu, czyli podczas rekonstrukcji zęba ukruszonego lub złamanego.

Wady i zalety kompozytów stomatologicznych

Kompozyty stomatologiczne można dopasować kolorystycznie do barwy kości zębów. Dzięki temu takie wypełnienie estetyczne nie rzuca się w oczy nawet wtedy, gdy wykonane jest na przedniej ścianie zęba. Kompozyt nie jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, więc podobnie jak sam ząb, będzie z czasem odbarwiać się, żółknąć lub szarzeć.

Wypełnienie kompozytowe nie wymaga usuwania dużej części tkanki zęba. Wręcz przeciwnie – najlepiej sprawdza się przy mniejszych ubytkach, w które doskonale się dopasowuje. Można je stosować we wszystkich zębach przy ubytkach umiejscowionych w różnych ich częściach. Poza tym nadaje się również do uzupełniania zębów mlecznych u dzieci.

Trwałość kompozytów szacuje się na około 10 lat. Przy odpowiedniej higienie jamy ustnej czas ten może się wydłużyć. Zaletą tego materiału jest także to, że w przypadku starcia, czy uszczerbku, kompozyt można uzupełnić bez konieczności usuwania całego wypełnienia.

Jak przebiega uzupełnienie ubytku kompozytem?

Aby uzupełnić ząb kompozytem, stomatolog musi usunąć z niego próchnicę. Pacjent może znajdować się pod znieczuleniem miejscowym, ponieważ borowanie jest zazwyczaj zabiegiem nieprzyjemnym i bolesnym. Po oczyszczeniu zęba lekarz wypełnia go. Jeśli ubytek jest duży, np. po leczeniu kanałowym, stosuje dodatkowo gutaperkę, która izoluje miazgę od kompozytu. Przy małych stratach zęba, wystarczy sam kompozyt.

Po nałożeniu każdej warstwy kompozyt utwardzany jest za pomocą światła. Na końcu lekarz dopasowuje kształt plomby do zgryzu pacjenta, polerując ząb. Po założeniu wypełnienia nie powinno się jeść oraz pić przez godzinę.

Wypełnienie zęba kompozytem przywraca pacjentowi komfort gryzienia i żucia. Poza tym, wyleczony ząb estetycznie wygląda i jest wolny od próchnicy.

*artykuł zewnętrzny