Pole Dance – na czym polega i dlaczego warto go trenować?

Pole Dance – na czym polega i dlaczego warto go trenować?

Pole dance, znany również jako taniec na rurze, przeszedł długą drogę od swoich skromnych początków, by stać się uznawanym na całym świecie sportem. Łącząc elementy tańca, gimnastyki i akrobatyki, pole dance oferuje unikalny i wszechstronny trening ciała i umysłu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym jest pole dance i dlaczego warto go trenować.

POLE DANCE

Czym jest pole dance?

Historia i rozwój

Pole dance ma korzenie w tradycyjnych indyjskich sportach i cyrkowej akrobatyce, ale dopiero w latach 90. XX wieku zyskał status formy fitnessu i tańca. Dziś jest pełnoprawną dyscypliną sportową z własną federacją i aspiracjami do zostania dyscypliną olimpijską.

Definicja

Pole dance to rodzaj treningu, który wykorzystuje metalową rurę do wykonania serii ćwiczeń. Te ćwiczenia łączą w sobie taniec i gimnastykę z elementami akrobatyki, co czyni pole dance nie tylko formą artystyczną, ale przede wszystkim kompleksowym treningiem, który kształtuje ciało, wzmacnia mięśnie i zwiększa elastyczność.

Dlaczego warto trenować pole dance?

Efekty dla ciała

Pole dance jest wyjątkowo efektywnym treningiem, który wpływa na odchudzanie, wzmocnienie mięśni oraz zwiększenie gibkości ciała. Ćwiczenia aerobowe i wytrzymałościowe pozwalają spalić dużą ilość kalorii, a regularne treningi prowadzą do wyrzeźbienia sylwetki.

Efekty dla umysłu

Nie tylko ciało korzysta na treningu pole dance. Sport ten znacząco wpływa na zwiększenie pewności siebie i poprawę postrzegania własnego ciała, co przekłada się na lepsze samopoczucie i nastrój.

pole dance

Źródło grafiki: www.seeme.shop.pl

Jak ćwiczyć pole dance?

Podstawowe ćwiczenia

Pole dance wymaga wspinania się, obracania i przyjmowania odwróconych pozycji, co stanowi połączenie siły, wytrzymałości i techniki. Te elementy razem tworzą spektakularne i efektowne choreografie.

Struktura zajęć

Standardowa lekcja pole dance trwa godzinę, składając się z 10-minutowej rozgrzewki, 40 minut na naukę pozycji i 10 minut na uspokojenie ciała i rozciąganie. Ważne jest, aby podczas zajęć pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, wybierając dobre studio i instruktora.

Ważne elementy tańca na rurze

Zasady bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo jest kluczowe podczas treningu pole dance. Należy zwracać uwagę na stabilność rury, odpowiednie wyposażenie sali oraz kompetencje instruktora.

Ubiór

Aby ułatwić wykonywanie ćwiczeń i zapewnić lepszą przyczepność, zalecane są krótkie spodenki i top, które umożliwiają jak największy kontakt skóry z rurą.

Kto nie może ćwiczyć na rurze?

Pole dance, jak każda forma aktywności fizycznej, ma swoje przeciwwskazania. Osoby w ciąży, w okresie połogu, z problemami z kręgosłupem i stawami, osteoporozą, niedawno przebytymi urazami, lękiem wysokości lub kruchością naczyń krwionośnych powinny unikać tego sportu.

Pole dance to więcej niż taniec. To kompleksowy trening, który oferuje korzyści zarówno dla ciała, jak i umysłu. Niezależnie od tego, czy szukasz sposobu na poprawę kondycji fizycznej, czy też chcesz zbudować pewność siebie, pole dance może być doskonałym wyborem. Czy to dla poprawy kondycji, sylwetki, czy dla zdrowia psychicznego, pole dance oferuje coś dla każdego, kto jest gotów podjąć to wyzwanie.

*artykuł zewnętrzny