Klimatyzacja do chłodzenia i grzania. Czy to dobry pomysł w mieszkaniu?

Klimatyzacja do chłodzenia i grzania. Czy to dobry pomysł w mieszkaniu?

Gdy mowa o klimatyzacji, w pierwszej kolejności przychodzi na myśl gorący, letni dzień oraz płynący z urządzenia strumień chłodnego powietrza. Jednakże klimatyzatory mogą służyć również do ogrzewania pomieszczeń. Czy to dobry wybór?

klimatyzacja w mieszkaniu

W jaki sposób działa klimatyzacja w trybie grzania?

Najpopularniejsze rodzaje klimatyzatorów typu split składają się w istocie z dwóch urządzeń, które są umieszczone na zewnątrz oraz wewnątrz budynku. Taki tandem nosi nazwę rewersyjnej pompy ciepła. Pomiędzy modułami zachodzi wymiana ciepła, przez co zimne powietrze trafia do pokoju, podczas gdy ciepło jest odprowadzane poza mieszkanie przez moduł zewnętrzny. Z tego powodu w klimatyzatorach można jednym przyciskiem odwrócić tryb pracy, dzięki czemu to wewnętrzny moduł zaczyna tłoczyć do mieszkania ciepłe powietrze.

Czy klimatyzacja to skuteczne i opłacalne rozwiązanie do ogrzania mieszkania?

Chociaż wykorzystanie klimatyzacji w roli grzejnika może wydawać się kosztownym posunięciem, to w rzeczywistości wydatki są porównywalne z dostępnymi na rynku grzejnikami elektrycznymi. Jeżeli planujemy zakup klimatyzatora, warto sprawdzić jego współczynnik COP/SCOP – im wyższa liczba, tym więcej ciepła zostaje wyprodukowane przy poborze energii elektrycznej wynoszącej 1 kWh). Aby wybrać urządzenie idealnie dopasowane do naszych potrzeb, najlepiej skorzystać z usług profesjonalistów. Pracownicy firmy Fresh-klima klimatyzacja Warszawa zapewnią asystę podczas zakupu klimatyzatorów, a także zaoferują pomoc w dostawie oraz montażu.

Ogrzewanie z użyciem klimatyzacji – zalety oraz wady

Ze względu na swoją budową klimatyzatory typu split są w stanie przestawić się z chłodzenia na grzanie za sprawą naciśnięcia jednego przycisku na pilocie. To wygodne rozwiązanie, zwłaszcza gdy dysponujemy kilkoma urządzeniami pracującymi w trybie multi-split. Obsługa jest na tyle prosta, że nawet dzieci oraz osoby starsze bez trudu będą mogły dostosować temperaturę w mieszkaniu do swoich potrzeb. W okresie wiosny i jesieni klimatyzacja sprawdzi się doskonale nawet jako główne źródło ciepła, oferując pełen zakres funkcji oraz udogodnień, które oferuje funkcja chłodzenia. Jeżeli wybraliśmy model, który umożliwia programowanie godziny rozpoczęcia chłodzenia, będziemy mogli bez trudu zaplanować również uruchomienie ogrzewania – to samo dotyczy m.in. wykrywania obecności człowieka w konkretnych pomieszczeniach.

Warto pamiętać, że skuteczność klimatyzacji będzie spadała w miarę rosnącej różnicy pomiędzy temperaturą wewnątrz i na zewnątrz – jest to szczególnie widoczne w okresie zimowym. Związane jest to z faktem, że urządzenie musi ogrzać zimne powietrze, zanim zostanie ono skierowane do wnętrza. Zmiana temperatury o trzydzieści stopni (przy założeniu, że na zewnątrz panuje dziesięciostopniowy mróz, a w mieszkaniu chcemy mieć komfortowe dwadzieścia stopni) wymaga więcej energii niż standardowy tryb pracy. Dodatkowo większość klimatyzatorów ulega wyłączeniu, gdy na zewnątrz panuje temperatura poniżej -15 stopni Celsjusza. Z tego powodu standardowy klimatyzator nie może pracować w okresach największych mrozów, jednakże w skali roku są to stosunkowo krótkie odcinki. Tą dziurę grzewczą można zlikwidować poprzez zakup urządzeń pracujących w niższej temperaturze.

*artykuł zewnętrzny