W rodzinie pojawił się mały człowiek, a może wybierasz się na kinder party i nie wiesz, jaki podarunek będzie odpowiedni? Ogromny wybór akcesoriów dla dzieci może przytłoczyć, zwłaszcza jeśli sami nie mamy doświadczenia w tym obszarze. Podpowiemy, jakie zabawki są najlepsze dla dziecka w zależności od wieku.
Ach, beztroskie dzieciństwo! Kojarzymy z nim niekończącą się zabawę. Musimy jednak wiedzieć, że zabawa u dzieci nie służy jedynie rozrywce. Maluchy rozwijają się bardzo intensywnie i właśnie przez zabawę eksplorują otaczający je świat.
Odpowiednie zabawki stymulują rozwój psychomotoryczny, emocjonalny, społeczny i nie tylko. Dlatego tak ważne jest, aby były odpowiednio dopasowane do etapu, na jakim aktualnie znajduje się mały człowiek. Roczne dziecko raczej nie będzie chciało bawić się lalkami Barbie, a 7 latek może nie ucieszyć się z książeczki do nauki alfabetu. Przygotowaliśmy mały przewodnik.
Zabawki dla niemowląt
Niemowlę to dziecko do około 12 miesiąca. W tym okresie jest oczywiście bardzo malutkie i w pełni zależne od opiekunów. Choć jego aktywności ograniczają się głównie do obracania się, siadania, raczkowania i stawiania pierwszych kroków, to jednak maluch rozwija się bardzo szybko.
Pierwsze miesiące życia to czas, kiedy dziecko poznaje otaczający je świat: dźwięki, kolory, tekstury przedmiotów.
Na późniejszym etapie jest bardzo ciekawskie, a wszelkie nowopoznane przedmioty lubi testować… wkładając do buzi!
Najlepszymi zabawkami dla niemowlęcia będą więc bezpieczne i trwałe przedmioty takie jak:
- grzechotki, pluszowe zwierzątka, chusteczki, miękkie kocyki,
- szeleszczące książeczki, małe piłki,
- interaktywne zabawki (na przykład zwierzątka wydające dźwięki),
- maty sensoryczne.
Zabawki dla rocznego dziecka
Około 9-12 miesiąca niemowlę zaczyna chodzić i jest coraz bardziej aktywne. Ta nowa umiejętność wprawia malucha w ekscytację, dlatego najlepszym prezentem dla niego będą zabawki, które zachęcają do ruszania się. Wśród popularnych propozycji znajdują się:
- zabawki, które można ciągnąć lub pchać, na przykład zabawki na sznurku lub wózki,
- rowerki biegowe,
- klocki i puzzle (oczywiście dopasowane do wieku dziecka, proste układanki wykorzystujące kolory i kształty),
- książeczki z dźwiękami, klawisze pianina, gryzaki z chwytakami i zabawki z przyciskami, które pomagają rozwijać umiejętności poznawcze,
- zabawki sensoryczne takie jak piaskownice, masy plastyczne i proste instrumenty muzyczne zachęcające do rozwijania zmysłu dotyku i umiejętności manualnych.
Pamiętajmy o tym, że zabawki nie mogą zawierać żadnych małych elementów, które dziecko może oderwać i próbować połknąć. To śmiertelne zagrożenie dla malucha.
Zabawki dla 2 latka
Dwulatek jest już w stanie biegać, skakać i chwytać przedmioty obiema rączkami. Uwielbia aktywność fizyczną i wszędzie go pełno. Oto, czym najchętniej będzie bawił się szkrab w tym wieku:
- hula-hop, trampolina, zestawy do piłki nożnej,
- zabawki do układania i sortowania takie jak układanki, puzzle i klocki, które pomagają rozwijać umiejętności manualne i poznawcze,
- książeczki z dużymi obrazkami, opowiadania i zabawki edukacyjne (dziecko w tym wieku jest coraz bardziej ciekawe otaczającego je świata),
- masy plastyczne, nietoksyczne farbki.
Podobnego typu zabawki sprawdzą się jako prezent dla 3 latka.
Zabawki dla 5 latka
Dziecko pięcioletnie potrafi już czytać proste zdania. Jest zainteresowane bardziej skomplikowanymi zabawkami i często wybiera te z motywem bohaterów z ulubionych bajek. Maluchy w tym wieku kochają też aktywności na świeżym powietrzu. Dobrym wyborem będą więc:
- rowerek, hulajnoga, piłki, gumy do skakania,
- zabawki konstrukcyjne takie jak klocki Lego, które pomagają rozwijać umiejętności manualne i wyobraźnię przestrzenną,
- zabawki edukacyjne: łatwe gry planszowe, puzzle, karty do nauki liczenia, czytania i pisania,
- zabawki artystyczne: farby, kredki, plastelina,
- zabawki związane z muzyką: instrumenty, karaoke.
Sprawdź ofertę zabawek dla 5 latka: http://zabawkiiszkola.pl/zabawki-dla-5-latka
Zabawki dla 6 latka
Sześcioletnie dziecko jest w okresie, w którym rozwija się wiele umiejętności społecznych, emocjonalnych, poznawczych i motorycznych. To również czas dużych zmian. Maluch idzie do szkoły – miejsca, w którym musi nauczyć się funkcjonowania w grupie i które jest jego pierwszym poważnym obowiązkiem. Poznaje coraz więcej „dorosłych”.
Oto, jakie zabawki będą odpowiednie dla dzieci w tym wieku:
- szczegółowe zestawy typu kuchnia, sklep, klasa szkolna (dzieci w tym wieku bacznie obserwują dorosłych i lubią ich naśladować),
- gry planszowe, które rozwijają zdolności logiczne i społeczne,
- trudniejsze puzzle, które pomogą w nauce koncentracji,
- zabawki naukowe takie jak mikroskopy,
- lalki, przytulanki do kolekcjonowania.
Z podobnych zabawek ucieszą się też dzieci 7 letnie.
Sprawdź ofertę zabawek dla 6 latka: https://zabawkiiszkola.pl/zabawki-dla-6-latka
Zabawki dla 8 latka
Ośmiolatki to już dość samodzielne dzieci, które zazwyczaj mają już swoje konkretne zainteresowania. Chodzą do szkoły, mają znajomych i podążają za modą. Bacznie obserwują inne dzieci w swoim otoczeniu.
Czym bawią się 7 i 8 latki? Oto kilka podpowiedzi, jaki prezent wybrać dla podopiecznego w tym wieku:
- gry planszowe, gry karciane, gry na komputer lub konsolę,
- zabawki konstrukcyjne takie jak klocki Lego,
- ciekawe zabawki edukacyjne takie jak zestawy do eksperymentów naukowych, układy solarne, małe teleskopy, atlasy geograficzne, książki o zwierzętach,
- lalki zarówno bobasy, jak i Barbie, L.O.L czy inne, które kochają zwłaszcza dziewczynki,
- zestawy do tworzenia warkoczyków, mini-kosmetyki dla dzieci.
Ośmiolatki są też bardzo aktywne i lubią spędzać czas na świeżym powietrzu wraz z przyjaciółmi. Rower, frisbee, rolki czy zestaw do badmintona również będą dobrym prezentem. Zachęcają do aktywności fizycznej i rozwijają umiejętności motoryczne młodego człowieka.
Gdzie najlepiej kupić zabawki dla dzieci w każdym wieku? Oczywiście w sieci! To wygodna opcja, która pozwala zaoszczędzić czas. W sklepie internetowym zabawkiiszkola.pl możesz wybierać pomiędzy setkami produktów podzielonych na kategorie.
*artykuł zewnętrzny