Dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? Kilka kroków, które musisz podjąć

Dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? Kilka kroków, które musisz podjąć

Pozytywny wynik testu ciążowego to dla wielu kobiet prawdziwa rewolucja. Pojawia się radość ale również niepokój o zdrowie nienarodzonego maluszka. Wiele pań nie do końca wie, co zrobić w momencie, w którym dowiadują się o ciąży. Czy powinny od razu podzielić się tą informacją z bliskimi? Czy wizyta u lekarza jest konieczna? Czy powinny zmienić coś w swojej diecie? Jeśli Ty również zadajesz sobie te pytania – nasz artykuł pozwoli ci rozwiać wszystkie wątpliwości.

ciąża

Przede wszystkim – zadbaj o zdrowie

Pozytywny wynik testu ciążowego powinien zmotywować cię do jak najszybszej wizyty u lekarza ginekologa. Jest ona niezbędna nie tylko po to, by potwierdzić ciążę, ale również upewnić się, że jej przebieg jest prawidłowy. Podczas wizyty w gabinecie lekarskim poznasz odpowiedź na wszystkie pytania związane z ciążą, które mogły pojawić się w twojej głowie. Co więcej, lekarz skieruje cię na szereg dodatkowych badań takich jak badania krwi czy moczu po to, by upewnić się, że twój organizm jest zdrowy i prawidłowo znosi ciążę. Zostanie również założona karta ciąży a ty dowiesz się jak często powinnaś odbywać wizyty kontrolne.

Czas na zmianę nawyków i stylu życia

Z całą pewnością niejednokrotnie udało ci się usłyszeć znane powiedzenie, mówiące o tym, że ciąża nie jest chorobą. Jest w nim wiele prawdy, niemniej jednak jest to stan rewolucyjnych zmian w twoim ciele, które wymaga odpowiedniego traktowania. Początki ciąży mogą wydawać się trudne ze względu na poranne mdłości czy nadmierną senność. Powinnaś więc dać sobie szansę na zregenerowanie sił. Przede wszystkim na czas ciąży musisz zrezygnować z używek takich jak alkohol czy papierosy. Pamiętaj, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu i każda, nawet najmniejsza może mieć wpływ na twoje dziecko. Zadbaj również o to, co jesz. Nie ma potrzeby rezygnowania z ulubionych dań, jednak warto zatroszczyć się o to, by dieta była jak najbardziej zbilansowana. Pamiętaj również, że jesz dla dwojga a nie za dwoje – wielkość posiłków nie musi być wcale większa niż dotychczas, lepiej zadbać o to, by były jak najmniej przetworzone i zdrowe. W ciąży, jeśli nie ma przeciwskazań zdrowotnych nie musisz rezygnować za to z aktywności fizycznej czy pożycia seksualnego.

Poinformuj swoich bliskich i ciesz się wspólną radością

Wiele pań obawia się mówić o ciąży na samym jej początku. Jest to oczywiste, ponieważ przypadki utraty ciąż w pierwszych tygodniach jej trwania niestety się zdarzają. Z drugiej strony jednak możliwość podzielenia się radosną nowiną z osobami nam bliskimi to chwile pełne szczęścia i wzruszeń. Dlatego też, jeśli potwierdzisz ciążę u lekarza i nie ma żadnych niepokojących sygnałów – nie obawiaj się podzielić informacją o niej z bliskimi. Można zrobić to na wiele ciekawych sposobów. Jak powiedzieć rodzicom i dziadkom o ciąży? Tutaj znajdziecie wiele dobrych pomysłów! Gdy bliskie osoby dowiedzą się o tym, że spodziewasz się narodzin dziecka będą w stanie zaoferować ci pomoc oraz wsparcie, które może być w tym czasie szczególnie potrzebne.

*artykuł zewnętrzny