Kreatywne pomysły na zabawy z dzieckiem w domu

Kreatywne pomysły na zabawy z dzieckiem w domu

Gdy temperatura za oknem spada, a do tego pojawia się deszcz, dzieci zazwyczaj spędzają czas w domu. Nagromadzona energia daje o sobie znać, a rodzicom brakuje pomysłów na jej zużytkowanie. Oto kreatywne pomysły na zabawy z dzieckiem w zaciszu własnego domu.

kreatywne pomysły na zabawy

Wykopaliska archeologiczne

Jeśli maluch uwielbia zabawy z piaskiem, ta propozycja na pewno przypadnie mu do gustu. Należy przygotować foremkę, pojemnik lub balonik, a następnie wypełnić go piaskiem zmieszanym z wodą. We wnętrzu masy należy ukryć figurkę – może to być na przykład plastikowy dinozaur. Całość przechowywać w zamrażarce przez kilka godzin, aż masa solidnie stwardnieje. Nadeszła pora na wykopaliska! W tym celu sprawdzi się drewniany dziecięcy młoteczek, który ułatwi maluchowi poszukiwania.

Kolorowanka XXL

Wchodząc na dowolny blog parentingowy w poszukiwaniu inspiracji na zabawy z dzieckiem, na każdym z nich można natknąć się na pomysły, które wspierają rozwój manualny. To niezwykle ważna umiejętność dla każdego dziecka, dlatego kolejną propozycją jest wspólne kolorowanie na arkuszu w dużym formacie.

Gigantyczne kolorowanki są do kupienia online – niektóre po rozłożeniu zajmują naprawdę imponującą przestrzeń. Wystarczą dobre kredki, by spędzić kilka godzin na wspólnej zabawie z maluchem.

Hodowla kryształów

Które dziecko nie marzy o tym, by zdobyć magiczny klejnot? Teraz może go wyhodować we własnym domu! Eksperyment dedykowany jest dzieciom w wieku przedszkolnym oraz starszym. Potrzebne będą: dzbanek z gorącą wodą, słoik, sól, patyczek oraz bawełniany sznurek.

Słoik należy wypełnić gorącą wodą do około 2/3 jego wysokości. Następnie trzeba dodawać sól do momentu, aż przestanie się rozpuszczać w wodzie. Patyczek (lub kredkę) należy obwiązać sznurkiem i przyciąć, tworząc „ogonek”, którego długość nie przekroczy wysokości słoika. Sznurek powinien być zanurzony w roztworze, opierając się patyczkiem o brzegi słoika. Ciecz zacznie się krystalizować już po około tygodniu, tworząc na sznureczku efektowne solne kryształki. Doświadczenie można urozmaicić, dodając do wody kilka kropel barwnika spożywczego.

zabawy z dzieckiem

Kamienny alfabet

To z kolei idealna zabawa, by połączyć przyjemne z pożytecznym. Jeśli pogoda sprzyja, warto wybrać się z dzieckiem na spacer i nazbierać kamyczków. Będą idealne do zabawy, gdy za oknem plucha. Rodzic niech narysuje na kartkach kolejne litery alfabetu, pozostawiając miejsce na ich wypełnienie. Maluch może uzupełniać szablon kamyczkami, poznając nie tylko litery, ale i sylaby.

Odrysowywanie cieni

Tak niewiele potrzeba, by zwykłe rysowanie zmienić w fascynującą, artystyczną przygodę! Wystarczy kartka i kilka ulubionych figurek dziecka, które oświetli lampka. Źródło światła powinno być ustawione tak, aby cień figurek padał na kartkę. Dziecko może odrysowywać kolejne kontury, a następnie pokolorować według tego, co podpowiada mu wyobraźnia.

Zabawy w domu nie muszą być nudne; wystarczy kilka sprawdzonych pomysłów na pokonanie codziennej rutyny. Dzięki powyższym propozycjom maluch na nowo będzie czerpać radość ze spędzania wolnego czasu w domu.

*artykuł zewnętrzny