Czym pachniał PRL – Czy znasz te zapachy?

Czym pachniał PRL – Czy znasz te zapachy?

Lata PRL-u wielu z nas kojarzą się z niezapomnianymi czasami młodości. Chętnie wracamy pamięcią do tamtych chwil i wydarzeń, a oprócz codziennych scen i historii, w naszej pamięci utkwiły również zapachy. Intensywne aromaty wydzielane przez kultowe perfumy PRL trudno zapomnieć, a niektóre z nich do dzisiaj można znaleźć na sklepowych półkach!

perfumy PRL

Czego używały eleganckie kobiety w czasach PRL-u?

Damskie perfumy w czasach PRL-u cieszyły się zaskakująco dużą popularnością. Stanowiły one symbol pożądania, który można było zdobyć w Pewexie. Kultowe zapachy PRL dzisiaj da się bez problemu kupić w drogeriach internetowych, na przykład poprzez stronę perfumy.pl.

Pani Walewska — sława, która nie przemija

Najpopularniejszy polski zapach dla kobiet roztaczał wokół siebie arystokratyczną aurę. Chętnie reklamowały go panie należące do słynnych rodzin, dzięki czemu konwaliowo-jaśminowo-różany zapach zamknięty w kobaltowej butelce cieszył się ogromnym powodzeniem. Perfumy produkowane są do dzisiaj i wciąż chętnie nakładają go starsze, eleganckie kobiety.

Być może — prestiż zamknięty w maleńkim flakonie

Buteleczka skrywająca perfumy mieściła w sobie zaledwie 10 ml płynu. Jej niewielkie rozmiary i złoty korek miały kojarzyć się z luksusem. Kompozycję cechował intensywny, szyprowy zapach, który zdaniem producentów przypominał nieco kultowe perfumy Chanel NO 5. Duża popularność polskiego wyrobu sprawiła, że na rynek wypuszczono pięć wariantów tego produktu.

Masumi — tylko dla wybranych

Buteleczkę z pięknym zapachem perfum Masumi można było dostać jedynie za marki lub dolary. Subtelny aromat stworzony przez Coty uważano za prawdziwy rarytas, ponieważ mogły sobie na niego pozwolić tylko nieliczne panie. Uważa się, że to jeden z najładniejszych zapachów dostępnych w Polsce podczas PRL-u. Szyprowo-kwiatowa kompozycja przyjemnie pieści zmysły i do dziś można znaleźć ją na sklepowych półkach.

Popularne perfumy PRL dla panów

Mężczyźni nie mieli szerokiego wyboru zapachów, dlatego chętnie stawiali na klasyczne propozycje. Panowie w czasach PRL-u pachnieli wyraziście i dość siermiężnie.

Brutal — intensywna woda kolońska

Zapach wody kolońskiej Brutal przed laty stanowił kwintesencję elegancji i męskości. Klasyczna kompozycja z kwiatowymi nutami nadawała się na każdą okazję, dlatego panowie najczęściej wybierali właśnie ten aromat. Dzisiaj kojarzy się on głównie ze starszymi panami, ponieważ wciąż sięgają po niego mężczyźni w podeszłym wieku, którzy od wielu lat pozostają wierni tej samej wodzie kolońskiej.

Wars Classic — zapach prawdziwego mężczyzny

Drzewna kompozycja w latach PRL-u cieszyła się ogromną popularnością. Perfumy polskiej produkcji do dzisiaj są chętnie używane — najczęściej w postaci produktów do golenia. Zapach Wars miał być aromatem kojarzącym się z luksusem, dlatego dużą wagę przywiązywano do stworzenia ciekawej mieszanki, jak i estetycznego opakowania.

Derby — symbol luksusu

Małe buteleczki wody kolońskiej Derby wciąż można kupić w kioskach oraz niewielkich drogeriach. Zapach tego produktu jest oryginalny, nieco animalny i kojarzący się z jeździectwem. Wyścigi konne zawsze przywodziły na myśl świat dżentelmenów i wyższych sfer. Kompozycja została stworzona na Węgrzech, jednak szybko zyskała rozpoznawalność w kraju nad Wisłą.

*artykuł zewnętrzny