Kolka u niemowlaka – jak jej zapobiegać?

Kolka u niemowlaka – jak jej zapobiegać?

Kolka u niemowląt to dość częsta dolegliwość, która skutecznie potrafi uprzykrzyć życie zarówno samemu maluchowi, jak i jego rodzicom. Niedługo powitacie na świecie swojego brzdąca lub macie już w domu małego berbecia, który zmaga się z kolkami? Jeśli chcesz wiedzieć, jakie są objawy kolki, co robić, gdy już do niej dojdzie i jak działa butelka antykolkowa, koniecznie poświęć kilka minut na ten artykuł.

kolka u niemowlaka

Czym jest kolka niemowlęca?

Kolka niemowlęca to zaburzenie układu pokarmowego objawiające się nagłym i bolesnym skurczem jelit, co sprawia, że maluch staje się nerwowy i płaczliwy. Kolka może dotknąć noworodki już w 2. tygodniu życia i często towarzyszy maluchom aż do skończenia 6 miesięcy. Po tym czasie zazwyczaj samoistnie ustępuje. Choć kolka niemowlęca nie jest groźna, bez wątpienia jest dla dziecka bolesna – bezradny bobas wybucha głośnym płaczem (w ciągu doby może trwać w sumie nawet 3-4 godziny) podkurcza nóżki i pręży się.

Kolka u niemowląt – przyczyny

Kolka u niemowląt jest powszechnym zaburzeniem związanym z układem pokarmowym dziecka. Okazuje się, że problem ten może dotyczyć nawet około 40% maluchów poniżej 6. miesiąca życia. Za prawdopodobną przyczynę kolki uznaje się niedojrzałość układu pokarmowego i układu nerwowego odpowiedzialnego za tzw. czucie trzewne. Nie ma tu znaczenia sposób karmienia (piersią czy mlekiem modyfikowanym) oraz płeć bobasa.

Kolka u niemowlaka – butelka antykolkowa

Pamiętaj, że atakom kolki może sprzyjać nasilona liczba rozmaitych bodźców, dlatego w miarę możliwości postaraj się zapewnić maluchowi możliwie stały rytm dnia. Jedzenie, kąpiele, czas na zabawę – wszystko to powinno odbywać się w ściśle określonych porach. Dobrze jest również nakarmić bobasa od razu po tym, jak się obudzi. Dzięki temu ubiegniesz go w jego potrzebach – dasz mleko, zanim zacznie płakać i nałyka się powietrza, co może doprowadzić do kolki. Aby zredukować ryzyko kolki, karm malucha przy użyciu specjalnej butelki antykolkowej. Ciekawym rozwiązaniem może być np. butelka Natural 2.0, która ma miękki i delikatny smoczek imitujący naturalny kształt piersi mamy. Dzięki temu dziecko może z łatwością się do niego przyssać, a Ty zyskasz możliwość naprzemiennego karmienia.

Innym, interesującym rozwiązaniem jest Butelka Anti-colic, która została zaprojektowana specjalnie z myślą o tym, aby zredukować kolkę oraz refluks. Posiada nakładkę ograniczającą ilość połykanego powietrza poprzez odciągnięcie go ze smoczka. Mniej połkniętego powietrza to realna pomoc przy łagodzeniu problemów związanych z kolką, gazami czy refluksem. Więcej na temat butelek antykolkowych znajdziesz na: https://www.philips.pl/c-m-mo/butelki-i-smoczki-dla-niemowlat.

Kolka u niemowlaka – co robić?

Wszystko wskazuje na to, że Twój bobas ma kolkę? Pora działać, aby mu ulżyć. Przede wszystkim, pamiętaj, że realną pomoc możesz uzyskać u pediatry. Może on zlecić podawanie maluchowi specjalnych preparatów na kolkę, które zniwelują bolesne wzdęcia.

Gdy niemowlakowi doskwiera kolka, możesz także spróbować uspokoić go sprawdzonymi sposobami – kołysząc, układając na brzuchu czy robiąc ciepłe okłady termoforem. W razie potrzeby warto wykonać również delikatny masaż brzuszka. Gdy dziecko uspokoi się, zasuń zasłony w jego pokoju, a następnie włącz biały szum (np. w zabawce lub aplikacji w telefonie). Dzięki niemu dziecko powinno się szybciej wyciszyć i zasnąć. Więcej wskazówek znajdziesz na: https://www.philips.pl/c-e/blog/matka-i-dziecko/karmienie/kolki-u-niemowlaka.html

*artykuł sponsorowany