Jaką pracę można uważać za dorywczą?

Jaką pracę można uważać za dorywczą?

Dowiedz się, jakie umiejętności są potrzebne do budowania kariery w różnego rodzaju pracy dorywczej, a także jakie zalety i wady są u takiego rodzaju działalności.

praca dorywcza

W chwili obecnej rynek pracy wypełniony jest dużą liczbą specjalistów, którzy mogą pochwalić się wykształceniem wyższym, umiejętnością poświęcenia większości swojego czasu pracy oraz obecnością wieloletniego doświadczenia. W takich warunkach bardzo trudno jest znaleźć pracę w niepełnym wymiarze godzin lub bez wykształcenia. I w tym przypadku możesz  spróbować poszukać pracy dorywczej, będzie ci odpowiadać, jeśli jesteś: studentem, emerytem, ​​na urlopie macierzyńskim lub nie możesz pracować przez cały dzień. Dalej przeanalizujemy, jakie istnieją rodzaje pracy dorywczej i jakie umiejętności musisz posiadać.

praca dorywcza

Jakie rodzaje pracy dorywczej istnieją?

Generalnie rzecz biorąc, nazwę pracy dorywczej, można przypisać dowolnej pracy w niepełnym wymiarze godzin lub bez wyższego wykształcenia. Jednak najczęstsze prace w tym obszarze to:

  • Praca na zlecenie. Idealnie taka praca wymaga przynajmniej podstawowego wykształcenia (np. kursy) lub doświadczenia w pewnej dziedzinie. Praca w niepełnym wymiarze godzin w tym formacie obejmuje: oferty pracy w zakresie copywritingu (pisanie tekstów na zamówienie), praca SMM (utrzymywanie mediów społecznościowych ze strategią mającą na celu promocję za pomocą treści), rysowanie grafiki niestandardowej, montaż wideo.
  • Oferty pracy w trybie offline. Jest to głównie praca w niepełnym wymiarze godzin dla kelnera lub baristy, ale popularni w tej dziedzinie są również promotorzy oraz kolportaż ulotek (taką pracę można znaleźć, np oferty pracy rozdawanie ulotek na stronie Jooble).
  • Poszukiwanie pracy przez przyjaciół. To banalny sposób poszukiwania pracy, który jest już trochę przestarzały, ale nadal czasem się sprawdza. Zasadniczo praca w niepełnym wymiarze godzin przez znajomych obejmuje wyprowadzanie psów, opiekę nad dziećmi i sprzątanie w domu.

Wszystkie te rodzaje pracy w niepełnym wymiarze godzin są popularne od wielu lat i nadal nie tracą na popularności, jednak kolportaż (rozdawanie ulotek) utrzymuje pozycję lidera na rynku pracy, jeśli myślisz o wejściu w ten obszar, musisz wziąć pod uwagę plusy i wady takiej pracy w niepełnym wymiarze godzin.

Plusy i minusy rozdawania ulotek

Oczywiście każda osoba indywidualnie ocenia każdą pracę i podkreśla jej plusy i minusy, ale bardziej oczywiste przykłady znajdują się w poniższej tabeli.

Zalety

  • Elastyczny harmonogram pracy pozwala łączyć różne rodzaje pracy w niepełnym wymiarze godzin lub znaleźć czas na pracę pośród napiętego grafiku.
  • Łatwość pracy, ponieważ nie ma specjalnych zadań poza oczywistym – rozdawaniem ulotek.
  • Nie jest wymagane żadne wykształcenie i doświadczenie, kandydatowi wystarczy odpowiedzialność i chęć do pracy.

Wady

  • Stawka godzinowa lub opłata za rozdane ulotki. W pierwszym przypadku trzeba będzie przepracować wiele godzin, aby osiągnąć dobry dochód, a w drugim konieczne staje się nagranie wideo lub robienie zdjęć rozdanych ulotek.
  • Praca stojąca. W takim rodzaju pracy dorywczej będziesz stale na nogach, co nie jest odpowiednie dla wszystkich.
  • Niskie wypłaty. Ze względu na łatwość pracy pojawia się problem z małymi zarobkami za wykonaną pracę.

Ogólnie rzecz biorąc, ta praca w niepełnym wymiarze godzin zawiera mieszankę różnych czynników, ale z pewnością można ją uznać za sposób na zarabianie pieniędzy, choć niezbyt dużych.

Gdzie szukać pracy dorywczej?

W celu znalezienia pracy dorywczej warto monitorować strony związane z zatrudnieniem, odpowiednie są również serwisy internetowe do szukania freelance zadań. Jeśli nie znalazłeś odpowiedniej oferty, możesz zapytać znajomych, czy potrzebują niani lub regularnego spaceru z psem. W przypadku pracy w niepełnym wymiarze godzin jako kelner lub barista powinieneś skontaktować się bezpośrednio z restauracjami lub kawiarniami w swoim mieście. A z kolei w przypadku oferty pracy kolportera, także jest opcja podejść do innych kolporterów na ulicy i zapytać dla kogo pracują, być może będzie dostępne miejsce pracy w tej samej firmie.

*artykuł zewnętrzny