Opuchnięty siusiak u dziecka – co na to poradzić?

Opuchnięty siusiak u dziecka – co na to poradzić?

Narodziny dziecka to ogromna radość dla rodziców. Wraz z nią pojawiają się jednak również różne problemy i przyczyny do niepokoju. Młodzi, niedoświadczeni rodzice często mogą nie zdawać sobie sprawy z przyczyn płaczu u dziecka, nawet jeśli towarzyszą mu inne objawy. Częstym problemem, który spotyka się w przypadku małych chłopców jest spuchnięty siusiak. Co stoi za pojawieniem się takiej dolegliwości? Jak przynieść ulgę dziecku? Pora odpowiedzieć na te pytania.

spuchnięty siusiak

Zanim opowiemy o przyczynach częstej dolegliwości jaką jest spuchnięty siusiak u dziecka zacznijmy od wyjaśnienia co tak właściwie powinno nas zaniepokoić. Przede wszystkim jeśli zauważymy, że okolice intymne malucha są zaczerwienione a prącie opuchnięte oznacza to, że mamy do czynienia z infekcją. Poza wyraźnym obrzękiem siusiaka u dziecka możemy zauważyć również inne dolegliwości. Jedną z nich jest ból lub pieczenie podczas oddawania moczu – jeśli dziecko zanosi się płaczem podczas mikcji możemy podejrzewać, że doszło do zapalenia cewki moczowej i pęcherza. O takim problemie świadczyć może również stan podgorączkowy, który towarzyszy opuchnięciu narządów intymnych dziecka.

Przyczyny spuchniętego siusiaka u dziecka

Istnieje wiele przyczyn występowania spuchniętego siusiaka u dziecka. Wśród nich wymienić możemy nieprawidłową pielęgnację, która sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Zdarza się również, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest nieodpowiednia, czyli zbyt ciasna i nieprzewiewna bielizna lub zbyt rzadkie zmiany pieluszek. Problem ten może występować również u chłopców, których odporność jest zaburzona. Zdarza się również, że przyczyną spuchniętego siusiaka u dziecka jest uraz mechaniczny.

Najczęstsze choroby, których objawem jest spuchnięty siusiak

Spuchnięty siusiak u chłopca może być objawem wielu różnych chorób. Najczęściej jest to dowód na występowanie infekcji bakteryjnej. Musimy mieć jednak świadomość, że w przypadku dzieci możliwa jest również grzybica – zarazić się nią można chociażby podczas kąpieli na basenie. Zdarza się także, że spuchnięty siusiak jest objawem problemów z wędrującym jąderkiem lub nieodprowadzającego się napletka, w który wkradł się stan zapalny. Objaw ten może być również związany z inną chorobą jak np. cukrzycą.

W jaki sposób przynieść maluchowi ulgę?

Jeśli zauważymy, że narząd intymny naszego dziecka jest opuchnięty nie warto wpadać w panikę, jednak nie powinniśmy również lekceważyć tego stanu. Zmiany chorobowe zazwyczaj nie ustępują bowiem same i wymagają wdrożenia odpowiedniego leczenia. Pierwszym krokiem rodziców powinna więc być wizyta u lekarza pediatry, który zdiagnozuje przyczynę problemu i przepisze odpowiednie leki. Poza ich regularnym podawaniem (mogą mieć formę syropu w przypadku antybiotykoterapii lub maści stosowanej miejscowo) możemy również zastosować domowe metody, które wspomogą leczenie i przyniosą ulgę dziecku. Wśród sprawdzonych sposobów, które możemy wykorzystać wymienić należy między innymi: okłady z rumianku, unikanie przegrzewania okolic intymnych dziecka, częste zmiany pieluszek oraz wietrzenie krocza. Dobrze sprawdza się również przemywanie siusiaka dziecka letnią wodą z szarym mydłem. Pamiętajmy jednak, że stosowanie domowych metod nie zastąpi leków.

*artykuł zewnętrzny