Pierwsze kordonki do szydełkowania – jakie wybrać?

Pierwsze kordonki do szydełkowania – jakie wybrać?

Odkąd wróciła moda na wyroby hand made, do łask powróciło również szydełkowanie, które niegdyś uwielbiały nasze babcie. Dziś jednak po robótki tego typu sięga coraz więcej młodych osób. Choć zajęcie to wymaga sporo zręczności, to przygotowanie się do niego jest bardzo proste. W celu rozpoczęcia przygody z szydełkowaniem musimy zainwestować w szydełko oraz odpowiednie nici. Jeśli chodzi o samą włóczkę, to dużą popularnością cieszy się kordonek. Warto przyjrzeć się mu nieco bliżej, czym tak naprawdę jest, jakie są jego rodzaje oraz na który warto się zdecydować.

kordonki do szydełkowania

Kordonki – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Kordonek jest to skręcona nitka, często wykorzystywana w trakcie szydełkowania lub haftowania. Może być on wykonany z różnego rodzaju włókien. Tak więc na rynku dostępne są kordonki bawełniane (z bawełny egipskiej lub merceryzowanej) oraz jedwabne. Mogą to być również kordonki wykonane z włókien syntetycznych, czyli: poliestrowych bądź akrylowych. Niemniej jednak największą popularnością od lat cieszą się kordonki bawełniane. Od pewnego jednak czasu wzrasta także popularność kordonków metalizowanych, a nawet z cekinami lub brokatem.

Jaki wybrać kordonek?

W sklepach pasmanteryjnych dostępne są przeróżne kordonki. Jak już wspomnieliśmy, różnią się rodzajem włókna. Niemniej jednak mogą także różnić się grubością nici. Jest to bardzo ważny parametr, ponieważ odpowiada specyfice produktu, jaki ma powstać. Jeśli w naszej robótce wspieramy się wzornikiem, to warto w nim sprawdzić jakiej grubości potrzebujemy kordonek. Należy pamiętać, że jeśli zastosujemy inną grubość kordonka, to efekt końcowy może być dalece rozbieżny ze wstępnymi założeniami. Niemniej ważny jest także dobór koloru kordonka. Szeroki wybór kolorystyki, jaki dostępny jest na rynku, z pewnością ułatwia dokonanie właściwego zakupu.

Grubość kordonka a szydełko

Jak już wspomnieliśmy, w pasmanteriach znajdziemy kordonki o różnych grubościach, które opisane są za pomocą liczby. Każdy producent posiada własne oznaczenie. Jeżeli już dobierzemy te najbardziej odpowiednie, powinniśmy także sprawdzić, czy posiadamy odpowiednie szydełko. Nie możemy oczywiście wykorzystać jednego szydełka do każdej grubości kordonka. Odpowiedni dobór zdecydowanie wpłynie na efekt końcowy naszego dzieła, a w dodatku znacząco ułatwi pracę. Jest to ważny aspekt, ponieważ przy szydełkowaniu spędza się niekiedy długie godziny i raczej wolimy, aby upłynęły nam w miłej atmosferze niż nerwowej.

*artykuł zewnętrzny