Najlepsze zabawki i pomysły na zabawę dla dwulatka

Najlepsze zabawki i pomysły na zabawę dla dwulatka

Poznaj sprawdzone pomysły na zabawy zapewniające frajdę i pomagające w rozwoju dwuletniego dziecka.

najlepsze zabawki

Dbanie o prawidłowy rozwój dziecka od najmłodszych lat jest niezwykle istotne. Jak pokazują badania, dzieci najlepiej uczą się i rozwijają poprzez zabawę. Zatem spędzanie z dzieckiem wolnego czasu i budowanie silnych relacji rodzinnych na wspólnych harcach to najlepsza droga rozwoju. Jeżeli jednak brakuje Ci pomysłów na wspólne zabawy z dwulatkiem to przygotowaliśmy, krótki poradnik na ten temat.

Rozwój dziecka w wieku dwóch lat

Dziecko wchodzące w drugi rok swojego życia nie rozwija się już tak szybko, jak na początku swojej egzystencji, jednak zaczyna zdobywać i rozszerzać nowe zdolności i umiejętności. Dwulatki zaczynają już samodzielnie siadać, chodzić czy też mówić. Są bardzo ciekawe świata i najlepiej pozyskują wiedzę poprzez zabawę. Należy zatem wspierać prawidłowy rozwój malucha dobierając zabawki i pomoce dydaktyczne dopasowane do jego wieku.

Zabawy dostosowane dla 2-latków

Wraz z wiekiem zmieniają się zabawy, jakie interesują i angażują nasze pociechy. Zabawki błędnie dobrane do wieku albo znudzą malucha, albo zniechęcą do zabawy poprzez poziom skomplikowania. Trzeba zatem dobierać zabawki, które będą angażować i przynosić radość z użytkowania.

W przypadku znakomitej większości dwulatków, optymalnym wyborem będą zabawy ruchowe, które oprócz frajdy pomagają w rozwoju motorycznym malca. Dwa latka to również okres, w którym dziecko zaczyna rozumieć pojęcie rytmu, warto zatem postawić na zabawy wykorzystujące element muzyczny. Jest to również czas na doskonalenie koordynacji ręka-oko dziecka ( pomocne w tym celu będą zabawy plastyczne i manipulacyjne ).

Zabawy ruchowe dla dziecka w wieku dwóch lat

Zabawy w których istotny jest ruch będą bardzo pomocne podczas dbania o prawidłowy rozwój dziecka. Do tego rodzaju aktywności można zaliczyć popularną zabawę w berka czy też w klasy. Różnego rodzaju zabawy związane z rzucaniem piłką również znakomicie wpiszą się w tą kategorię.

Zabawy w domu dla dwulatka

Niestety nie zawsze pogoda sprzyja zabawie na dworze i czasami trzeba zostać z dzieckiem w przysłowiowych ,,czterech ścianach”. Nie znaczy to jednak, że w domu brakuje zabaw dla dwulatków. Dzieci w tym wieku posiadają już całkiem dobrze wykształconą wyobraźnię przestrzenną, którą warto dodatkowo stymulować. Pomogą w tym klocki. Budując różne konstrukcje z popularnych klocków LEGO czy też Duplo dziecko będzie poszerzać wyobraźnię oraz rozwijać zdolności manualne.

Zabawy plastyczne

Kolejną propozycją zabawy dla dwulatka w domu są zajęcia plastyczne. Wszelkiego rodzaju zabawy oparte na malowaniu, rysowaniu czy też ugniataniu plasteliny lub ciastoliny wpłyną pozytywnie na rozwój malucha.

Zabawki sensoryczne

Interesującą alternatywą dla wymienionych wcześniej form zabawy mogą okazać się zabawki sensoryczne. Ich celem jest wspomaganie rozwoju umysłowego i fizycznego poprzez stymulowanie poszczególnych zmysłów ( wzrok, słuch, dotyk ). Do zabawek sensorycznych zaliczyć można interaktywne książeczki, maskotki czy też grzechotki.

Podczas zabawy istotne jest bezpieczeństwo

Dodatkowo, decydując się na wybór zabawki dla dwulatka należy mieć na uwadze bezpieczeństwo malucha. Przyglądając się zatem zabawkom na sklepowych półkach lub też w sklepach internetowych z zabawkami takimi jak na przykład https://www.ebajlandia.pl/ zwracaj baczną uwagę, aby posiadały one odpowiednie certyfikaty oraz atesty bezpieczeństwa.

• artykuł zewnętrzny