Wózek dziecięcy – jak wybrać najlepszy? Najważniejsze porady i wskazówki

Wózek dziecięcy – jak wybrać najlepszy? Najważniejsze porady i wskazówki

Wózek to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia dziecięcego. Jest niezbędny do przewożenia dziecka poza domem — na przykład na spacerze, czy zakupach. Producenci wózków dziecięcych nie przestają zaskakiwać i zapewniają nam duży wybór wśród różnego rodzaju wózków. Jak więc wybrać najlepszy dla swojego malucha? 

wózek dziecięcy

Kupno wózka dla dziecka to jedno z najtrudniejszych zadań, jakie czeka przyszłych rodziców. Wybór wśród tych produktów jest dziś bowiem wprost ogromny. Liczne opcje pozwalają z jednej strony na idealne dopasowanie wózka do indywidualnych potrzeb, a z drugiej zaś sprawiają, że niezwykle trudno jest podjąć decyzję i wybrać naprawdę dobry wózek. Dlatego też, zanim udamy się na zakupy, przyda nam się kilka wskazówek. Sprawdźmy, czym kierować się przy wyborze wózka dziecięcego. 

Wózki dziecięce — rodzaje

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka podstawowych rodzajów wózków dziecięcych. Różnią się one między sobą wyglądem, budową, a także funkcjonalnością. Każdy z nich ma cechy, które mogą odpowiadać innym preferencjom i potrzebom. Jeśli mamy więc właśnie w planach kupno wózka, to najlepiej, jeśli w pierwszej kolejności ustalimy to, jaki jego typ będzie dla nas odpowiedni. To bardzo ułatwi nam dalsze poszukiwania, ponieważ skoncentrujemy się dzięki temu na konkretnej kategorii produktów. 

Wózki głębokie 

Wózek głęboki, zwany często także gondolą to model, który powinien być używany przez pierwsze miesiące życia maluszka. Przeważnie wykorzystuje się go do około 8 miesiąca. Takie wózki pozwalają na przewożenie malucha w pozycji leżącej. Są mocno zabudowane, dzięki czemu chronią dziecko przed czynnikami zewnętrznymi. 

Wózki spacerowe 

Wózek spacerowy zostaje zawsze z rodzicami najdłużej. Odkąd tylko nasz maluch przesiądzie się z gondoli na spacerówkę, będziemy używać jej aż do czasu, gdy zacznie samodzielnie przemierzać wszystkie trasy. Taki wózek sprawdza się doskonale podczas codziennego użytku — na spacerach, wyjazdach, dłuższych trasach, czy w czasie załatwiania spraw na mieście. 

Wózki wielofunkcyjne 

Obecnie na rynku dostępne są także wózki wielofunkcyjne 2w1, takie jak MUUVO QUICK 3oraz 3w1. Pierwsze łączą one w sobie możliwości spacerówki i wózka głębokiego, drugie natomiast prócz tego mogą służyć także jako nosidełko, czy nawet fotelik samochodowy.  Takie rozwiązanie jest niezwykle korzystne zarówno ze względów praktycznych, jak i finansowych. Nie musimy kupować bowiem kilku produktów, bo wszystko, co jest nam potrzebne zapewnia nam jeden wózek. 

Na co zwrócić uwagę wybierając wózek dla dziecka? 

Kupując wózek dla swojej pociechy, musimy zwrócić uwagę na wiele ważnych kwestii. Sam rodzaj wózka to jedno, natomiast każdy z modeli ma przecież inne funkcje i parametry. Należy więc dostosować je do swych indywidualnych potrzeb, tak by użytkowanie wózka było przyjemne i bezproblemowe. 

Pierwszą kwestią jest funkcjonalność wózka w codziennym użytku. Wózek powinien być przede wszystkim łatwy w transporcie i prowadzeniu, dlatego też ważne jest, z jakiego materiału wykonany jest jego stelaż. Zwróćmy uwagę, aby był on jednocześnie jak najlżejszy, ale i przy okazji odporny na uszkodzenia i intensywną eksploatację. Jeśli sporo podróżujemy to bardzo istotna będzie też funkcja kompaktowego składania i łatwego rozkładania. 

Ważną częścią wózków są też koła. Mają duży wpływ na komfort prowadzenia wózka. Wybór kół powinien być uzależniony przede wszystkim od tego, w jakich warunkach będziemy korzystać z wózka. 

*artykuł zewnętrzny